Co zrobić by naszą wizytówką był piękny i zdrowy uśmiech? Polecam sięgnąć po zioła!
Joanna Nestorowicz-Kiegiel
Zastanawiając się nad problematyką zdrowia jamy ustnej warto zdać sobie sprawę, jak olbrzymią liczbę ludzi dotyka ten kłopot. Według badań prowadzonych przez firmy zajmujące się preparatami stosowanymi w chorobach zębów i dziąseł, niemal 8,2 miliona Polaków używa protez zębowych. Aż 75 proc. cierpi z powodu drobinek pokarmu dostających się pod protezy.
Kolejna grupa ludzi, u których rozwijają się dolegliwości ze strony przyzębia to osoby używające aparatów ortodontycznych. I wreszcie – na kłopoty z krwawiącymi, bolesnymi dziąsłami uskarżają się osoby ze stanami zapalnymi, wynikającymi z działalności bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej. Przebieg dolegliwości, niezależnie od przyczyny zwykle jest bardzo podobny. Dziąsła są bolesne, zaczerwienione, rozpulchnione, mogą krwawić podczas szczotkowania lub przy dotyku.
Dodatkowo, w miejscu działania czynnika drażniącego (źle dopasowana proteza, drobinki pokarmu, uwieranie aparatu ortodontycznego, zbyt duża ilość kamienia nazębnego itp.) mogą pojawić się drobne rany i skaleczenia. Stają się one otwartą drogą do dalszego działania bakterii. W konsekwencji pojawia się silny ból, problemy z gryzieniem, a w ostateczności trudno gojące się owrzodzenia. Jak pomóc sobie w takich sytuacjach? Polecam zdrowe, naturalne metody, oparte o mądrość i bogactwo ziół Matki Natury.
Podstawowe zioła, które najlepiej sprawdzą się w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej to:
- liść szałwii – niezwykle wszechstronna roślina, m.in. o właściwościach barterio i wirusobójczych, jako środek ściągający i odkażający. Do płukanek i naparów.
- kora dębu – ze względu na dużą zawartość garbników łagodząca przy stanach zapalnych, obkurczająca spuchnięte dziąsła, bakteriobójcza dla flory bakteryjnej. Tylko do stosowania w postaci płukanek.
- koszyczek nagietka – środek przeciwzapalny i ułatwiający gojenie. Przyspiesza zamykanie ran i tworzenie nowej tkanki. Jako składnik naparów do picia oraz płynów do płukania ust.
- goździki – czyli pąki goździkowca, działające bakteriobójczo, odkażająco oraz wspierająco gojenie. Do naparów, płukanek lub do bezpośredniego żucia.
- ziele rdestu ptasiego – do stosowania miejscowego jako środek ściągający w łagodnych stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
- koszyczek rumianku – środek przeciwzapalny, łagodzący podrażnienia i wspomagający regenerację śluzówki dziąseł. Można go stosować zarówno w naparach do picia, jak i płukankach wieloskładnikowych.
Wieloletnie doświadczenie zielarskie mówi, że aby osiągnąć najlepszy efekt terapeutyczny należy w umiejętny sposób łączyć ze sobą zioła. Uzyskamy wówczas synergię działania, czyli wzajemne wzmacnianie ich oddziaływania. Wg tradycyjnej literatury zielarskiej, największą skuteczność przy zwalczaniu chorób błony śluzowej jamy ustnej uzyskamy stosując połączenie: liścia szałwii, ziela tymianku, kwiatu nagietka, kwiatu lawendy, koszyczka rumianku, liścia rozmarynu i liścia mięty. Każde z powyższych ziół, w równych porcjach mieszamy ze sobą w dużym słoju, a następnie 2 łyżeczki tak sporządzonej mieszanki zalewamy szklanką wrzątku. Po przestygnięciu przecedzić i stosować jako płukankę do ust, przynajmniej 3 razy dziennie.
Surowce zielarskie stosowane w terapiach omówionych wyżej schorzeń jamy ustnej mają zasadnicze znaczenie, są sprawdzone, skuteczne oraz regularnie stosowane przynoszą bardzo zadowalające efekty. Aż uśmiech pojawia się na twarzy! I tego właśnie wszystkim Państwu życzę.