Skip to main content
Home » Zęby » Rak jamy ustnej
zęby

Rak jamy ustnej

rak jamy ustnej
rak jamy ustnej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba wykrywanych nowych przypadków nowotworów głowy i szyi, w tym raka jamy ustnej. Ale on nie zniknął, a tylko „ukrył się” za COVID-19, a kiedy wypłynie to w rozwiniętej postaci.

Rak jamy ustnej to groźna i podstępnie przebiegająca choroba. Późne wykrycie nowotworu powoduje śmiertelność rzędu 40-50 proc. w ciągu 5-ciu lat. Pozostali pacjenci, po skomplikowanym leczeniu chirurgicznym, żyją z dużymi okaleczeniami w obrębie twarzy i bardzo obniżonym komfortem życia. Z powodu utraconych tkanek mogą występować trudności w połykaniu, mówieniu, żuciu i oddychaniu.

Dla pacjentów najistotniejszą informacją jest to, że szybko rozpoznany rak jamy ustnej jest w 80 proc. wyleczalny, więc można z nim skutecznie walczyć. Również stany przedrakowe, w których po pewnym czasie mogą pojawić się komórki rakowe powinny być usuwane i leczone, aby zapobiec rozwojowi choroby.

Profilaktyka przeciwnowotworowa, to przede wszystkim wnikliwa diagnostyka jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Umożliwia wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych na błonie śluzowej i skierowanie pacjentów do dalszej diagnostyki (nie tylko onkologicznej).

Równie ważnym, wręcz podstawowym, elementem przy wykrywaniu zmian nowotworowych jest samokontrola. Takie badanie każdy może wykonać w warunkach domowych mniej więcej raz w miesiącu, wzorem np. samokontroli piersi.

Samobadanie wykonujemy wg. zamieszczonego poniżej schematu, w dwóch etapach: oglądając jamę ustną i badając ją dotykiem. Należy szukać białych lub czerwonych plam, zgrubienia lub guzka, obrzęków lub asymetrii. Prawidłowa błona śluzowa jamy ustnej jest gładka, lśniąca, bladoróżowa i wilgotna.

Jakie są czynniki ryzyka?
• palenie papierosów i używanie wyrobów tytoniowych teraz lub w przeszłości (rak jamy ustnej należy do nowotworów tytoniozależnych)
• nadużywanie alkoholu (zwłaszcza wysokoprocentowego)
• tytoń + alkohol (zwiększa zachorowalność ok. 15 razy)
• wiek powyżej 40 lat
• zakażenie wirusem HPV 16 i 18 (osoby mające wielu partnerów seksualnych, uprawiające seks oralny)
• przewlekłe urazy warg i w jamie ustnej (nagryzanie, ucisk protezą, ostre brzegi plomb itp.)
• narażenie na promieniowanie UV i jonizujące (np. leśnicy, rolnicy, żeglarze)
• choroba nowotworowa lub nowotwory w rodzinie

Rak jamy ustnej to nowotwór złośliwy dotyczący najczęściej:
• języka,
• dna jamy ustnej,
• wargi, zwłaszcza dolnej,
• dziąsła,
• policzka,
• podniebienia.

Co może niepokoić?
• niegojąca się dłuższy czas nadżerka, zmiana o charakterze białym, czerwonym, biało-czerwonym,
• krwawienie – inne niż z dziąseł,
• trudności w mowie, połykaniu,
• uczucie drętwienia, w tym drętwienia języka,
• przewlekła chrypka,
• inne choroby nowotworowe mogą również manifestować się w jamie ustnej, zanim pacjent zostanie prawidłowo zdiagnozowany np. białaczka.

Więcej informacji na stronie Fundacji „Z uśmiechem przez życie”: zusmiechem.org.pl.


Artykuł jest materiałem Fundacji, stworzonym przez nas na podstawie materiałów dostępnych na stronie Fundacji.
Next article
Home » Zęby » Rak jamy ustnej
Zęby

Czy fluor jest szkodliwy? Jak wpływa na nasze zdrowie?

Fakty i mity na temat wpływu fluoru na nasze zdrowie.

Dagmara Piesiak-Pańczyszyn

Wykładowca w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

W stomatologii związki fluoru są stosowane na szeroką skalę w profilaktyce próchnicy i obecnie uważa się, że jest to najskuteczniejsza metoda hamowania tej choroby. Przeciwpróchnicowe oddziaływanie fluoru na szkliwo zębów opiera się na dwóch podstawowych mechanizmach: przederupcyjnym, czyli dotyczącym okresu przed wyrznięciem zęba dostarczanym tzw. drogą endogenną i poerupcyjnym już po pojawieniu się zęba w jamie ustnej dostarczanym tzw. drogą egzogenną.

Endogenna podaż fluor w formie aktywnej, czyli kropli lub tabletek, albo w formie biernej razem z woda pitną, solą lub mlekiem jest obecnie rzadko stosowana ze względu na udowodnioną mniejszą skuteczność przeciwpróchnicową. W okresie po wyrżnięciu zęba (posterupcyjnym) fluor dostarczany drogą egzogenną wpływa na naprawę uszkodzonego przez kwasy szkliwa oraz hamowanie aktywności bakterii próchnicotwórczych. Egzogenna fluoryzacja kontaktowa polega na bezpośrednim działaniu na powierzchnię zębów związkami fluoru poprzez zabiegi pędzlowania, wcierania, szczotkowania oraz płukania. Może być wykonywana w domu, w szkole lub w gabinecie stomatologicznym. Do zabiegów domowych, ze względów bezpieczeństwa, stosuje się preparaty o stężeniu średnio 10-krotnym niższym.

Nadmierna podaż fluoru i jego toksyczność

Do ostrego zatrucia fluorem zazwyczaj dochodzi w przypadku przypadkowego lub celowego spożycia produktu zawierające jego związki. Objawy ostrego zatrucia występują po upływie od 30 minut do 24 godzin po spożyciu i obejmuje zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, a w ciężkich przypadkach zaburzenia rytmu serca, kwasicę i śpiączkę.

Do przewlekłego zatrucia dochodzi zazwyczaj poprzez długotrwałe i ciągłe przyjmowanie fluoru, np. z wodą, tabletkami czy kroplami w zbyt dużych dawkach, czy przy skażeniu środowiska. Skutkuje to powstaniem zmian w zębach, kościach i stawach. W zębach dochodzi do fluorozy objawiającej się zmętnieniami, przebarwieniami o różnym nasileniu, dołkami i łamliwością szkliwa.

Formy zabezpieczenia pacjentów przed przedawkowaniem związków fluoru

Zewnętrzne, stałe podawanie jonów fluorkowych na niskim poziomie do jamy ustnej jest obecnie podstawowym, a jednocześnie najbezpieczniejszym działaniem zapobiegającym próchnicy zębów. Jej skuteczność, w zależności od zastosowanej metody, waha się od 20 do nawet 80 proc. Stosowanie fluoru wymaga jednak należytej ostrożności i stosowania wszystkich zasad bezpieczeństwa, zarówno przez lekarza, jak i pacjenta, tj:

  1. stosowanie metody tabletek czy kropli z fluorem tylko w ściśle określonych przypadkach, indywidualnie dostosowanych do potrzeb leczniczych i monitorowanych przez lekarza dentystę,
  2. konieczność nadzorowania dzieci do 8 roku życia przy codziennym myciu zębów (żeby nie połykały pasty),
  3. stosowanie się do zaleceń dotyczących zawartości fluoru w paście do zębów (w zależności od wieku) i ilości nakładanej pasty,
  4. stosowanie płynów do płukania jamy ustnej po ukończeniu 6 roku życia,
  5. używanie preparatów medycznych o zwiększonej zawartości fluoru tylko na zalecenie dentysty,
  6. środki zawierającego wysokie stężenia fluoru powinny być stosowane tylko w gabinecie stomatologicznym pod nadzorem lekarza,
  7. świadoma zgoda rodziców i/lub opiekunów na grupowe formy fluoryzacji np. w szkołach.
Next article