Skip to main content
Home » Zęby » Niesamowite właściwości węgla aktywnego
Zęby

Niesamowite właściwości węgla aktywnego

węgla aktywnego
węgla aktywnego

Jak dzięki węglowi aktywnemu mieć piękne i białe zęby?

Ewa Grzelakowska-Kostoglu

Youtuberka i autorka poradników urodowych

Właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny to substancja, która zazwyczaj kojarzy nam się z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami gastrycznymi. Okazuje się jednak, że jego właściwości mogą przynieść ulgę nie tylko w problemach z bolącym brzuchem, ale także mieć zbawienny wpływ na naszą skórę i zęby.

Substancja ta ma aktywny niewiarygodnie silne działanie oczyszczające, doskonale pochłania zanieczyszczenia i różne szkodliwe substancje. Dlatego od lat w medycynie używany jest jako substancja odtruwająca, a w przemyśle używa się go do produkcji filtrów do wody. Węgiel aktywny doskonale wpływa na naszą cerę, oczyszcza ją, matowi, zwęża pory, wyrównuje koloryt i zwalcza wolne rodniki. Węgiel aktywny jest także nieoceniony w walce o piękny, biały uśmiech. Pomoże pozbyć się osadów z kawy, herbaty, wina oraz papierosów. Stosowany na skórę, a także używany do wybielania zębów jest całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. Nie pochłania on minerałów i nie ingeruje w szkliwo oraz strukturę zębów.

Wybielanie zębów domowym sposobem

Węgiel aktywny można kupić bez recepty w każdej aptece. Jest on dostępny w formie tabletek oraz kapsułek. Chcąc przygotować domową pastę do zębów należy użyć sproszkowanego węgla. Aby go uzyskać można zmiażdżyć kilka tabletek węgla w moździerzu lub rozciąć kapsułkę ze sproszkowaną substancją. Proszek należy wymieszać z kilkoma kroplami wody lub niewielką ilością oleju kokosowego, tak by uzyskać pastę o rzadkiej konsystencji. Gotową mieszankę nakładamy szczoteczką na zęby, czekamy trzy minuty, płuczemy jamę ustną, a następnie szczotkujemy zęby. W drogeriach i aptekach pojawiły się także pasty, które w swoim składzie posiadają węgiel aktywny.

To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą eksperymentować z przygotowaniem domowej pasty do zębów. Efekty wybielanie można zauważyć już po pierwszym zastosowaniu węglowej pasty, najlepsze uzyskamy jednak powtarzając regularnie szczotkowanie nią zębów raz w tygodniu.

Węgiel idealny dla wszystkich?

Czy każdy może spróbować wybielania zębów węglem aktywnym? Tak, ponieważ jest on nietoksyczny dla naszego organizmu i bezpieczny dla naszych zębów. Dodatkowo węgiel działa bardzo delikatnie, nie powinien powodować podrażnień nawet u osób zmagających się z problemem nadwrażliwych zębów. Węgiel aktywny doskonale sprawdza się w oczyszczaniu zębów z osadów garbnikowych i tanin, jest szczególnie polecany osobom, które piją duże ilości kawy oraz herbaty.

Trzeba jednak podkreślić, że węgiel nie jest w stanie zmienić naturalnego koloru naszych zębów oraz nie usunie kamienia nazębnego. Osoby stosujące węgiel aktywny, których zęby są naturalnie żółte niestety nie zauważą u siebie efektów wybielania. Także zmagający się z problemem kamienia nazębnego powinni zdecydowanie wybrać się do stomatologa i skutecznie pozbyć się go z pomocą specjalisty.

Next article
Home » Zęby » Niesamowite właściwości węgla aktywnego
Zęby

Co robić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Dr n. med. Małgorzata Kowalczyk-Zając

Wykładowca, Katedra Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Choroby jamy ustnej mogą wpływać na każdy aspekt naszego życia. Poczynając od relacji interpersonalnych, poprzez pewność siebie w szkole lub pracy, aż po czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Mogą również prowadzić do izolacji i unikania kontaktów towarzyskich lub publicznego uśmiechania się z obawy przed oceną stanu uzębienia lub higieny jamy ustnej.

Bez względu na to czy mamy 5, 25, 65 czy 85 lat higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej liczy się w każdym wieku. Przestrzeganie prawidłowych zasad higieny oraz zachowanie rozsądnej diety i wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych uchroni nas przed chorobami jamy ustnej i chorobami przyzębia.

Higiena jamy ustnej to przede wszystkim pielęgnacja uzębienia zapobiegająca rozwojowi próchnicy zębów, która jest chorobą infekcyjną powstającą na skutek działania bakterii, które namnażają się i kolonizują w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną, osadzającą się na zębach.

Sposoby oczyszczania uzębienia

1. Szczotkowanie zębów.

2. Płukanie jamy ustnej.

3. Stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych (nitki, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe).

4. Spożywanie pokarmów oczyszczających, stymulujących wydzielanie śliny.

Prawidłowe zasady higieny jamy ustnej

1. Dwa razy dziennie przez dwie minuty należy szczotkować zęby pastą z fluorem za pomocą szczoteczki do zębów zwykłej lub elektrycznej.

2. Bezpośrednio po umyciu zębów zaleca się nie płukać ust wodą tylko wypluć nadmiar śliny (kariostatyczne działanie fluoru).

3. Po każdym posiłku, po którym nie ma możliwości umycia zębów należy przepłukać usta wodą lub płynem z fluorem (płukanie usuwa blisko połowę resztek pokarmowych) lub żuć gumę bez cukru (zwiększenie wydzielania śliny).

4. Stosować płukanki z fluorem lub roztworem chlorheksydyny (działanie przeciwbakteryjne).

5. Używać dodatkowych przyborów pozwalających na dokładniejsze oczyszczenie miejsc trudniejszych do szczotkowania lub niedostępnych takich jak: powierzchnie styczne zębów, przestrzenie międzyzębowe, okolice aparatów ortodontycznych, miejsca pod  przęsłami mostów protetycznych. Samo nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może zredukować płytkę bakteryjną o ok. 50 proc.

6. Należy również ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek oraz napojów o dużej zawartości cukru.

Zatem mądra higiena jamy ustnej i dbałość o nią istotnie wpłynie na utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej i pozwoli się nam cieszyć pięknym uśmiechem nie tylko w młodym wieku ale również w jesieni naszego życia.

Next article