Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Dr n. med. Małgorzata Kowalczyk-Zając
Wykładowca, Katedra Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Choroby jamy ustnej mogą wpływać na każdy aspekt naszego życia. Poczynając od relacji interpersonalnych, poprzez pewność siebie w szkole lub pracy, aż po czerpanie przyjemności ze spożywanych posiłków. Mogą również prowadzić do izolacji i unikania kontaktów towarzyskich lub publicznego uśmiechania się z obawy przed oceną stanu uzębienia lub higieny jamy ustnej.
Bez względu na to czy mamy 5, 25, 65 czy 85 lat higiena jamy ustnej ma podstawowe znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Zdrowie jamy ustnej liczy się w każdym wieku. Przestrzeganie prawidłowych zasad higieny oraz zachowanie rozsądnej diety i wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych uchroni nas przed chorobami jamy ustnej i chorobami przyzębia.
Higiena jamy ustnej to przede wszystkim pielęgnacja uzębienia zapobiegająca rozwojowi próchnicy zębów, która jest chorobą infekcyjną powstającą na skutek działania bakterii, które namnażają się i kolonizują w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną, osadzającą się na zębach.
Sposoby oczyszczania uzębienia
1. Szczotkowanie zębów.
2. Płukanie jamy ustnej.
3. Stosowanie dodatkowych przyborów higienicznych (nitki, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe).
4. Spożywanie pokarmów oczyszczających, stymulujących wydzielanie śliny.
Prawidłowe zasady higieny jamy ustnej
1. Dwa razy dziennie przez dwie minuty należy szczotkować zęby pastą z fluorem za pomocą szczoteczki do zębów zwykłej lub elektrycznej.
2. Bezpośrednio po umyciu zębów zaleca się nie płukać ust wodą tylko wypluć nadmiar śliny (kariostatyczne działanie fluoru).
3. Po każdym posiłku, po którym nie ma możliwości umycia zębów należy przepłukać usta wodą lub płynem z fluorem (płukanie usuwa blisko połowę resztek pokarmowych) lub żuć gumę bez cukru (zwiększenie wydzielania śliny).
4. Stosować płukanki z fluorem lub roztworem chlorheksydyny (działanie przeciwbakteryjne).
5. Używać dodatkowych przyborów pozwalających na dokładniejsze oczyszczenie miejsc trudniejszych do szczotkowania lub niedostępnych takich jak: powierzchnie styczne zębów, przestrzenie międzyzębowe, okolice aparatów ortodontycznych, miejsca pod przęsłami mostów protetycznych. Samo nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może zredukować płytkę bakteryjną o ok. 50 proc.
6. Należy również ograniczyć spożywanie słodkich przekąsek oraz napojów o dużej zawartości cukru.
Zatem mądra higiena jamy ustnej i dbałość o nią istotnie wpłynie na utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej i pozwoli się nam cieszyć pięknym uśmiechem nie tylko w młodym wieku ale również w jesieni naszego życia.