Jeden z aktorów obsady serialu „19+” emitowanego w stacji TVN, choruje na astmę
Kiedy dowiedziałeś się o chorobie?
Niestety już w dzieciństwie miałem problemy z wydolnością oddechową. Oczywiście, świadomość z czasem przyszła sama. Rodzicom ciężko jest wytłumaczyć dziecku, że nie wolno mu biegać, skakać i przemęczać się. To nie są słowa, które pełen życiowej energii maluch potrafi zrozumieć. Z biegiem lat było mi łatwiej stosować się do zaleceń rodziców oraz lekarzy. Obecnie sam doskonale wiem, jak radzić sobie z astmą. Na szczęście przebieg mojej choroby był dość łagodny i z czasem udało się w znacznym stopniu zminimalizować jej skutki.
Jesteś osobą młodą i na pewno zależy Ci na tym, żeby być aktywnym fizycznie. Jak radzisz sobie z objawami choroby?
Zbliża się zima, a wraz z nią moja ulubiona aktywność fizyczna, czyli jazda na nartach. Uwielbiam ten sport! Do sezonu zawsze staram się przygotować wcześniej, chodząc na siłownię albo ćwicząc w domu. Niestety niska temperatura jest moim wrogiem, przez którego znacznie obniża się moja wydolność oddechowa. W takiej sytuacji najczęściej występują duszności, które z pewnością potrafią zepsuć każdy wyjazd. Dlatego zawsze profilaktycznie staram się poprawić moją kondycję. W ciągu roku rożnie z nią bywa, ponieważ jestem dość zabieganą osobą. Na co dzień łączę studia, działam na planie zdjęciowym serialu „19+”, który jest emitowany w stacji TVN oraz podejmuję inne aktywności. Oczywiście, mając już dwadzieścia dwa lata, poznałem dobrze swój organizm i wiem, kiedy zwolnić i chwilę odpocząć. Dzięki temu nie muszę tak często korzystać z inhalatora.
Czy czujesz, że astma blokuje Ci realizację twoich planów?
Przebieg mojej choroby na początku był bardzo intensywny, na szczęście potem udało się zminimalizować jej objawy. Moim zdaniem ważne jest to, żeby jak najszybciej dowiedzieć się o swoich predyspozycjach. Postępując w ten sposób, z pewnością astma w znacznie mniejszym stopniu będzie wpływać na nasze codzienne życie. Od początku wiedziałem, że nie będę sportowcem, co nie przeszkodziło mi w uczęszczaniu do szkoły sportowej i uprawianiu różnych aktywności fizycznych. Należy ciągle próbować nowych rzeczy i nie poddawać się zniechęceniu. W taki sposób z pewnością jesteśmy w stanie pogodzić astmę z naszym codziennym życiem.
Jakich rad mógłbyś udzielić swoim rówieśnikom, którzy dowiadują się, że cierpią na astmę i stają w obliczu walki z chorobą przewlekłą?
Na pewno należy nie wyolbrzymiać problemu. Obecnie leczenie astmy jest znacznie łatwiejsze niż kilkanaście lat temu. Leki są skuteczniejsze i w mniejszym stopniu oddziałują negatywnie na nasz organizm. Radziłbym przede wszystkim uwierzyć w siebie, zacząć działać i żyć pełnią życia! Ja osobiście staram się podejmować wyzwania i robić przeróżne rzeczy, oczywiście w miarę moich możliwości. Jeżeli chłopak bez przedramienia i nogi może zdobyć dwa bieguny w wieku szesnastu lat, to astma przy tym wydaje się prawdziwą błahostką. Oczywiście nie można tej choroby lekceważyć, ale na pewno warto ją zaakceptować i nauczyć się z nią żyć na co dzień. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla naszego samopoczucia oraz hartu ducha.
Alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP
Astma jest chorobą o zmiennych objawach, dlatego sprawia problemy diagnostyczne. Co możemy zrobić, by to zmienić? Na te i wiele innych pytań odpowie nam nasza ekspert dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Jaki jest profil epidemiologiczny astmy w Polsce? Ile statystycznie osób nie ma świadomości choroby?
Badania epidemiologiczne (ECAP 2008) wskazują, że około 10 proc. społeczeństwa może mieć objawy astmy. Oznacza to, że w Polsce mamy prawie 4 miliony astmatyków. Dane NFZ z 2019 roku donoszą, że zdiagnozowanych jest 2,2 miliony, z czego tylko połowa jest odpowiednio leczona. 25 proc. chorych ma odpowiednie rozpoznanie i ma odpowiednie leczenie. Niestety wielu pacjentów, nawet jeśli ma rozpoznanie, to nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Wtedy dochodzi np. do częstszych ataków, co zmusza pacjentów do używania leków ratunkowych, które powinny być stosowanie jak najrzadziej. Najważniejszym elementem terapii astmy jest zastosowanie leków przeciwzapalnych (steroidów wziewnych) zmniejszających stan zapalny w układzie oddechowym, powodujących ustąpienie duszności i męczącego kaszlu.
Jakie zmiany muszą nastąpić, aby polepszyć proces diagnostyczny astmy w Polsce?
Astmę rozpoznajemy u chorych zgłaszających duszności, kaszel lub świszczący oddech. Dobrze zebrany wywiad i badanie fizykalne wystarczy by postawić rozpoznanie. Typowa dla astmy jest zmienność objawów – kaszel w nocy, duszności w czasie i po wysiłku fizycznym. Natomiast u doktora w gabinecie chory czuje się „zdrowo”. Warto zaufać pacjentowi gdy mówi o duszności czy świszczącym oddechu po kontakcie z zimnym powietrzem bo ta cecha to nadreaktywność oskrzeli – istotny element wskazujący na astmę. Zaufanie lekarza do pacjenta ma ogromne znaczenie.
Właśnie po to, by polepszyć proces diagnostyczny i leczenie astmy w Polsce stworzyliśmy koalicję specjalistów i pacjentów na rzecz leczenia astmy. Powstał nowy model zarządzania chorobą, nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej u chorych.
Jak ważna jest rola zachowania ciągłości leczenia astmy w dobie pandemii?
Pandemia znacznie nasiliła problem niediagnozowania astmy, ponieważ pacjenci zamknęli się w swoich domach, z obawy przed zarażeniem. Chorzy mieli także ograniczony dostęp do specjalistów zajętych leczeniem COVID-19 i powikłań związanych z ta chorobą. Już przed pandemią chorzy na astmę czekali 7 lat na postawienie rozpoznania.(średnia europejska to ok. 3,5 roku). Przez COVID ten czas się wydłużył. Ważne jest, by jak najszybciej rozpoznać chorobę i wdrożyć leczenie, ponieważ tylko ono gwarantuje kontrolę choroby i normalne funkcjonowanie.
Jakie są rekomendacje dla chorych na astmę w dobie pandemii?
Polskie Towarzystwo Alergologiczne już 30 marca 2020 wydało rekomendacje dotyczące terapii astmy w czasie pandemii. Stwierdzono, że sterydy wziewne stosowane przez chorych na astmę są bezpieczne, co więcej zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i łagodzą objawy COVID-19 u osób które chorują. Dlatego nie należy przerywać leczenia, a wręcz przeciwnie – stale je kontynuować. Odstawienie leków wziewnych jest czynnikiem ryzyka nie tylko ciężkiego przebiegu choroby, ale również zgonu.
Jakie są sposoby kontrolowania i monitorowania astmy?
Niekontrolowana astma może się nasilać. Najważniejsze jest rozpoznanie – na jego podstawie dobierana jest terapia. Jeśli pacjent ma objawy codziennie, podstawą będzie podawanie dwóch leków – przeciwzapalnego i rozszerzającego oskrzela. Na następnej wizycie, sprawdzamy czy występują objawy astmy, jeśli nie – to kontynuujemy leki jeśli tak, zwiększamy dawki. Test kontroli astmy ACT jest wstanie odpowiedzieć na pytanie czy chory na kontrolowaną chorobę. Warto go wypełnić i przynieść do lekarza na kolejna wizytę. Dostępny on-line na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl.
Jaką rolę w ścieżce leczenia pełni zindywidualizowana forma leczenia?
W myśl nowych zasad leczenia astmy każdy pacjent powinien mieć zindywidualizowaną terapię. Mówiąc kolokwialnie: „szyjemy na miarę” leczenie dla pacjenta. W tym przypadku w zależności od ilości objawów i wyniku badania spirometrycznego dopasowujemy terapię, by jak najbardziej kontrolować chorobę i ją ustabilizować. Leczenie te nie powinno być stałe, a zmieniać się wraz z częstością objawów. Dążymy przy tym do autonomii pacjenta, który sam dobiera dawkę leku w taki sposób, by leczył przyczynę choroby, przy okazji zmniejszając objawy.
Czy chorzy powinni korzystać z dodatkowych źródeł informacji o swojej chorobie?
Edukacja w astmie to podstawa, by uzyskać efekty terapii. Wraz ze sprawnym rozpoznaniem i odpowiednim leczeniem edukacja daje szansę na sukces terapeutyczny. Jak najbardziej zachęcamy pacjentów do korzystania z informacji zawartych np. na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego www.dlapacjentów.pta.med.pl. Do czasu pandemii funkcjonowały także szkoły dla chorych na astmę. Teraz są w internecie. Warto się edukować, by zrozumieć mechanizmy choroby, jednak wiedzę tę należy czerpać ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł. Nieoceniona jest w tej kwestii także rozmowa ze swoim lekarzem prowadzącym. Czasem przez niezrozumienie choroby pacjenci przerywają leczenie, skazują się na objawy i zaostrzenia choroby.
Koalicja na rzecz Leczenia Astmy to wspólny projekt przedstawicieli środowisk klinicystów, ekspertów zdrowia publicznego oraz pacjentów. Celem działań w ramach tego projektu jest poprawa stanu leczenia astmy w Polsce. Koncepcja powstania Koalicji zrodziła się podczas prac nad raportem pt. „Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej”, opracowywanym przez Uczelnię Łazarskiego, czerpiąc z najlepszych doświadczeń z innych obszarów terapeutycznych.
Koalicja jest transparentnym, otwartym, niezależnym zrzeszeniem o odformalizowanym charakterze, w ramach której podejmowane będą aktywności na rzecz poprawy status quo w zakresie diagnostyki i leczenia astmy w Polsce. Działania podejmowane przez Koalicję skoncentrowane będą na systemowych aspektach i obejmować będą aktywności edukacyjne, komunikacyjne i opiniodawcze. Koalicja nie podejmuje działań promocyjnych, a aktywności przez nią podejmowane nie mogą dotyczyć konkretnego produktu leczniczego czy wyrobu medycznego.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne objęło rolę lidera Koalicji na rzecz Leczenia Astmy. Cele tego projektu oraz definiowanie konkretnych projektów realizowanych pod jej egidą leży w gestii Prezydium Koalicji, w skład którego wchodzą przedstawiciele towarzystw lekarskich, eksperci systemowi, reprezentacja środowiska pacjentów oraz konsultanci krajowi.