Objawy alergicznego nieżytu nosa (ANN) są dla alergików bardzo dokuczliwe: upośledzają codzienną aktywność, przeszkadzają w nauce, pracy, uprawianiu sportów. Warto zatem dowiedzieć się, czym grozi bagatelizowanie tej powszechnie występującej choroby.
Dr n. med. Piotr Rapiejko
Klinika Otolaryngologii WIM, Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych w Warszawie, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to: kichanie (często napadowe, salwami), świąd nosa i oczu, wodnista lub śluzowa wydzielina z nosa, upośledzona drożność nosa. Cechą charakterystyczną reakcji alergicznej, odróżniającą ją od przeziębienia jest sezonowość występowania objawów (np. w pogodne dni w okresie pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni). Stąd, szczególnie obecnie, gdy w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe, rozpoczęła się jednocześnie aktywność alergenów, także tych domowych, należy pamiętać, że katar, kichanie i zatkany nos, mogą być objawami alergii.
W diagnostyce i planowaniu leczenia pomocne są wyniki pomiarów stężenia pyłku roślin i aktywnych alergenów. Tu niezwykle pomocne są m.in. aplikacje mobilne. Dzięki nim można na bieżąco monitorować stężenia pyłków, a także sprawdzać jakość powietrza. Zwykle zawierają one także dzienniczki, za pomocą których można kontrolować uciążliwość objawów. W ten sposób bardzo szybko możemy zorientować się o nasilających się symptomach i szybciej wdrożyć leczenie, zgłaszając się do alergologa i/lub laryngologa.
Trudne życie z objawami ANN
Celem terapii jest zarówno usunięcie objawów miejscowych, poprzez lokalne zablokowanie reakcji alergicznej, ale również kompleksowe leczenie z włączeniem elementów profilaktyki, profilaktyki farmakologicznej i zmniejszenia ekspozycji na alergeny. Chory cierpiący na alergiczny nieżyt nosa i spojówek zgłasza się zwykle do lekarza jedynie w okresie największego nasilenia dolegliwości chorobowych. Tymczasem proces zapalenia alergicznego toczy się w tkankach eksponowanych na alergeny przez cały okres kontaktu z alergenem.
Leki bez recepty to za mało
Nie jest wystarczające przyjęcie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych. Leczenie, jeśli ma być kompleksowe i zapobiegać rozwojowi choroby, powinno być oparte na lekach przeciwzapalnych, czyli glikokorykosteroidach podawanych donosowo, czy nowoczesnej kombinacji leków sterydowych i przeciwhistaminowych. Leki objawowe dostępne bez recepty należy traktować jako uzupełnienie leczenia alergicznego nieżytu nosa, a nie jako jego podstawę, szczególnie dziś, gdy dostępne są nowoczesne i bezpieczne formy leczenia.