Skip to main content
Home » Wzrok i słuch » Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze
Wzrok i słuch

Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze

telefon-komorkowy-senior-WP
telefon-komorkowy-senior-WP

Telefon może być przyjacielem seniora! Telefon komórkowy nie powinien być dla osoby starszej powodem do stresu czy zmartwień. Jego zadaniem jest ułatwianie życia i pomoc w załatwieniu codziennych czynności. Dlatego warto wybrać model, który będzie funkcjonalny i idealnie dopasowany do potrzeb osoby w podeszłym wieku. Taki aparat nie może być przeładowany aplikacjami czy funkcjami, z których użytkownik i tak nigdy nie będzie korzystał – warto by miał praktyczne funkcje, które będą przydatne seniorowi w codziennym życiu.

Jak zatem wybrać telefon dla seniora, który będzie pomagał w komunikacji, a jednocześnie będzie prosty i wygodny w obsłudze?

Telefon to urządzenie osobiste. Powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla osób starszych najlepszym wyborem są telefony posiadające klawiaturę tradycyjną, a nie ekran dotykowy. Telefony z ekranem dotykowym są bardziej czułe na ruch i gesty, łatwiej o przypadkowe dotknięcie ekranu – może to spowodować np. omyłkowe zadzwonienie do kogoś, co dla osoby starszej będzie stresujące i zniechęci ją do dalszego korzystania z telefonu. Dlatego seniorom zdecydowanie poleca się zakup telefonu z klawiaturą fizyczną, z dużymi wyspowymi klawiszami. Takie przyciski zapewniają wygodne wybieranie numerów. Napisy na klawiszach są czytelne oraz podświetlane. Przykładem takich urządzeń są aparaty myPhone, które zostały stworzone z myślą o osobach w wieku senioralnym. Wyposażone są w wygodne klawisze funkcyjne, które umożliwiają szybkie wybieranie wcześniej ustalonych numerów i połączenie z wybranymi osobami. Posiadają także przycisk SOS, który pozwala na kontakt z wybraną osobą np. w sytuacji zagrożenia życia. Przyciśnięcie przycisku powoduje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem oraz wysłanie wiadomości tekstowej.

Drugą cechą na którą należy zwrócić uwagę jest głośność dzwonka. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób u których słuch jest już słabszy. Możliwość regulacji głośności dźwięku dzwonka jak również głośności podczas rozmowy, zapewni, że osoba starsza usłyszy dzwoniący telefon i bez problemów będzie mogła przeprowadzić rozmowę.

Nie bez znaczenia jest zastosowana w urządzeniu komórkowym wielkość baterii. Odpowiada ona bowiem za czas pracy telefonu zapewniając sprawność urządzenia przez długie dni. Np telefon myPhone Halo S posiada baterię o mocy 1000 mAh zapewniającą czas pracy telefonu w trybie czuwania aż 21 dni. Oznacza to, że używając taki telefon nie ma potrzeby codziennego ładowania aparatu i można go bez kłopotu zabrać ze sobą w podróż, w odwiedziny do rodziny lub do sanatorium. Co więcej, ładowanie wspomnianego telefonu jest bardzo proste. Wystarczy odłożyć telefon na specjalną bazę ładującą dołączoną do urządzenia i gotowe. Dzięki zastosowaniu takiej formy ładowania osoba starsza nie musi mocować się z celowaniem do małych złącz, czy zginać się, aby umieścić wtyczkę w kontakcie. Dodatkowo, telefon podczas pobytu w domu może służyć za urządzenie stacjonarne, umieszczone zawsze w tym samym miejscu – do czego tak bardzo przyzwyczajeni są seniorzy. Adapter do tradycyjnego ładowania (dołączony do zestawu w telefonach myPhone), może zaś przydać się np. w podróży.

Warto również wspomnieć, o osobach bardziej wymagających i obeznanych z technologiami, które nie używają telefonu tylko do dzwonienia. Takie osoby powinny poszukać modeli wyposażonych np. w technologię Bluetooth, która umożliwia łączenie się z innymi urządzeniami – z aparatem słuchowym, zestawem słuchawkowym czy zegarkiem. Możliwości takie daje większość modeli z linii myPhone Halo. Wybrane modele mają także możliwość połączenia z Internetem i przeglądania stron www.

Kolejnymi wygodnymi gadżetami, w które wyposażone są telefony myPhone są latarka, niezwykle przydatna np. kiedy przepali się żarówka na klatce schodowej, lub przy zejściu do piwnicy, kalkulator przydatny w trakcie robienia zakupów w sklepie lub wbudowane radio mogące umilić czas spędzony w parku.

Telefon komórkowy – przyjaciel seniora

Posiadanie telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach jest już standardem. Postęp technologiczny i szybki rozwój urządzeń elektronicznych sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów komórkowych, które mają wiele funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że obsługa większość z tych aparatów jest skomplikowana i może być trudna dla osób starszych. Modele myPhone z serii Halo zostały specjalnie dostosowane do potrzeb seniorów. Są wytrzymałe i funkcjonalne, a ich zakup dla seniora nie jest ogromnym obciążeniem finansowym, bowiem w porównaniu z innymi telefonami dostępnymi na rynku ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Next article
Home » Wzrok i słuch » Telefon komórkowy dla seniora – jak wybrać dobrze
Onkologia

Zaawansowane leczenie czerniaka – nowe możliwości?

Czerniak w zaawansowanym stadium może dawać rozległe przerzuty. Nowoczesne terapie są skutecznym sposobem na znaczne wydłużenie życia chorych.

Dr n. med. Katarzyna Kozak

Dr n. med. Katarzyna Kozak

Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Jaki jest aktualnie dostęp do nowych terapii w leczeniu czerniaka w naszym kraju? Czy można określić, o ile wydłużają one życie pacjenta?

Obecnie w Polsce chorzy na uogólnionego czerniaka mają dostęp do większości terapii zarejestrowanych na świecie. Jeśli chodzi o immunoterapię, mają dostęp do przeciwciał anty-PD-1 oraz anty-CTLA4, czyli pembrolizumabu i niwolumabu oraz ipilimumabu. Zastosowanie przeciwciał anty-PD-1 prowadzi do zmniejszenia zmian przerzutowych u około 30-40 proc. chorych. Niestety nie jest jeszcze refundowana terapia skojarzona niwolumabem i ipilimumabem. Takie leczenie pozwala uzyskać zmniejszenie zmian przerzutowych nawet u 60 proc. chorych. Z uwagi jednak na wysokie ryzyko ciężkich działań niepożądanych, leczenie to stosowane jest u chorych z bardziej zaawansowaną chorobą, np. w przypadku obecności przerzutów w mózgu.

Jeśli chodzi o leki ukierunkowane molekularnie stosowane u chorych na czerniaka z mutacją BRAF, to chorzy mają dostęp do dwóch kombinacji inhibitorów BRAF/MEK: dabrafenibu z trametynibem oraz wemurafenibu z kobimetynibem. Skuteczność tych kombinacji jest podobna, różni je tylko profil toksyczności. Trzecia zarejestrowana na świecie kombinacja leków celowanych – enkorafenib i binimetynib nie jest jeszcze refundowana w Polsce.

Zarówno immunoterapia, jak i leki ukierunkowane molekularnie znacząco wpłynęły na wydłużenie życia chorych na zaawansowanego czerniaka. Dzięki nowym terapiom 5 lat przeżywa około 40 proc. chorych, wcześniej tak długie przeżycia obserwowano zaledwie u kilku procent chorych.

Jakie jest postępowanie w przypadku stwierdzenia w wyniku biopsji zajęcia węzłów limfatycznych przez komórki nowotworowe?

Obecnie przeprowadza się leczenie chirurgiczne, podczas którego usuwane są węzły chłonne, a następnie pacjent kwalifikowany jest do leczenia uzupełniającego. Leczenie uzupełniające jest na tyle skuteczne, że w przypadku niewielkiego zajęcia węzłów chłonnych, gdy przerzut ma wielkość do kilku milimetrów, można pominąć zabieg limfadenektomii i zastosować leczenie uzupełniające. W leczenie uzupełniającym przez 12 miesięcy stosuje się przeciwciała anty-PD-1 (niwolumab i pembrolizumab) lub leki celowane (dabrafenib z trametynibem). Aktualnie nie ma jeszcze programów lekowych dla tej grupy chorych terapie – te są dostępne jedynie w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). W praktyce oznacza to, że lekarz musi dla każdego chorego napisać indywidualny wniosek do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie tego leczenia. To z kolei wydłuża o kilka tygodni czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii, a przy dużej liczbie chorych kwalifikowanych do takiego leczenia stanowi dodatkowe obciążenie dla onkologów klinicznych.

Jakie są metody leczenia w przypadku, w którym czerniak jest na tyle zaawansowany, że doszło do przerzutów?

U chorych z przerzutami odległymi, które mogą być usunięte chirurgicznie, można przeprowadzić resekcję przerzutów, a następnie zastosować roczne leczenie uzupełniające niwolumabem, gdyż lek ten zarejestrowany jest także dla chorych po wycięciu przerzutów odległych. Taka terapia znacząco zmniejsza ryzyko kolejnego nawrotu choroby oraz zgonu. W przypadkach, w których wycięcie przerzutów nie jest możliwe, stosuje się immunoterapię lub leczenie celowane inhibitorami BRAF/MEK. W większości przypadków, szczególnie gdy choroba nowotworowa nie daje objawów, leczenie zaczynamy od immunoterapii z uwagi na możliwość uzyskania wieloletnich remisji choroby, bez konieczności stosowanie terapii przez całe życie.

Jaką rolę w leczeniu czerniaka odgrywa immunoterapia?

Immunoterapia odgrywa ogromną rolę w leczeniu chorych na czerniaka, polega ona na zastosowaniu leków, które stymulują układ immunologiczny tak, by komórki układu odpornościowego rozpoznawały i zwalczały komórki nowotworowe. Terapię tę można stosować zarówno u chorych z przerzutami do węzłów chłonnych po leczeniu chirurgicznym, jak i u chorych z chorobą uogólnioną.  Immunoterapia daje unikalną szansę na uzyskanie wieloletnich, niekiedy całkowitych remisji choroby u pacjentów z rozsianym procesem nowotworowym. Na podstawie wyników badań klinicznych wiemy już, że taka terapia nie musi być stosowana przez całe życia, co znacząco wpływa na jakość życia naszych chorych. Z niecierpliwością oczekujemy na refundację terapii skojarzonej niwolumabem i ipilimumabem, gdyż zwiększa ona szanse na wydłużenie życia chorych na czerniaka o bardziej agresywnym przebiegu.

Co można zrobić, aby pacjenci leczeni obecnie na czerniaka mieli możliwość rzadszych wizyt oraz aby nowi pacjenci mieli możliwość leczenia i nie zostawali bez terapii?

Jeśli chodzi o leczenie ukierunkowane molekularnie, to możemy wydawać pacjentom preparaty na 3 miesiące terapii, co ogranicza liczbę wizyt w ośrodku leczącym. Natomiast w przypadku chorych otrzymujących wlewy immunoterapii możemy podawać co 4 tygodnie zamiast co 2 tygodnie w przypadku niwolumabu oraz co 6 tygodni zamiast co 3 tygodnie w przypadku pembrolizumabu. Ponadto u chorych z długotrwałą dobrą odpowiedzią na leczenie można dodatkowo zwiększyć odstępy pomiędzy poszczególnymi wlewami leków. W przypadku nowych pacjentów to obecnie są oni kwalifikowani do leczenia według standardowych procedur.

Next article