Zaburzenia erekcji to w obecnych czasach częsty problem wśród mężczyzn. Można przyjąć, że dotyczy jednego na 8-10 dorosłych mężczyzn. To około 300 milionów osób na całym świecie. Zaburzenia wzwodu rzadziej występują wśród młodych mężczyzn, a ich częstość wyraźnie rośnie z wiekiem. Z problemami z erekcją zmaga się co trzeci mężczyzna po 50. roku życia.
Dr hab. n. med. Michał Lew-Starowicz
Profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Dyrektor Centrum Terapii Lew-Starowicz
Z czego wynika ten problem?
Wśród starszych mężczyzn są to głównie choroby: zaburzenia krążenia, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, neurologiczne. Problemy ze wzwodem mogą być jednym z pierwszych sygnałów jeszcze nie rozpoznanej choroby układowej, która może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. W takiej sytuacji wczesne podjęcie diagnostyki, profilaktyki i leczenia, ma kluczowe znaczenie dla przyszłej sytuacji zdrowotnej mężczyzny. Problemy z erekcją mogą także wystąpić po zabiegach operacyjnych w obrębie miednicy i krocza, np. zabiegu usunięcia gruczołu krokowego (rak prostaty). Podczas tego typu zabiegów może dojść do uszkodzenia struktur naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję. Zaburzenia seksualne mogą być także efektem ubocznym leków na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, nowotwory, depresję i wiele innych. Ponadto, nadmierny stres i zadaniowe traktowanie seksu, sprzyjają hamowaniu reakcji seksualnych. Zaburzenia erekcji mogą być także związane z przemęczeniem, deficytem snu, problemami w związku, nadużywaniem alkoholu lub narkotyków.
Czy w świadomości naszego społeczeństwa nadal jest to temat tabu?
O problemach seksualnych wiele mówi się i pisze w mediach, więc temat jest ogólnie znany, choć nieoswojony. Mężczyźni zwykli mówić na temat problemów seksualnych tak, jakby dotyczyły kogoś innego, a nigdy ich samych. Seks jest traktowany przez mężczyzn bardzo ambicjonalnie. Trudno się temu dziwić – stoją za tym mechanizmy ewolucyjne, wychwalające płodność oraz potencję. Problemy seksualne są często obiektem żartów. Wokół męskiej seksualności istnieje wiele nierealnych oczekiwań, wynikających z braku edukacji. Z drugiej strony, pojawia się coraz większa populacja mężczyzn świadomych potrzeby diagnozowania i leczenia, aktywnie poszukujących pomocy u specjalistów.
Czy sami możemy stwierdzić, że mamy zaburzenia?
Stwierdzenie problemu nie jest trudne. Na początku pojawiają się trudności z utrzymaniem twardości członka podczas współżycia, mężczyzna nie może ukończyć stosunku, nie udaje się uzyskać erekcji. Nie należy mylić jednorazowej niedyspozycji, zdarzającej się wielu zdrowym mężczyznom w sytuacji stresu, przemęczenia lub braku wystarczającego podniecenia, z zaburzeniami, które cechują się powtarzalnością i często nasilają wraz z czasem. W przypadku tych ostatnich, zdecydowanie należy udać się do specjalisty, najlepiej lekarza seksuologa.
Jakie są możliwości leczenia zaburzeń erekcji?
Współczesna seksuologia dysponuje wieloma metodami leczenia zaburzeń erekcji. Najczęściej stosowane są leki doustne, przyjmowane krótko przed stosunkiem lub w sposób regularny. Alternatywą są preparaty podawane w zastrzykach do prącia lub wprowadzane w postaci specjalnego kremu do cewki moczowej. Leczenie operacyjne przeznaczone jest dla tych, u których wszystkie inne metody zawodzą lub przyczyną są pewne nieprawidłowości anatomiczne. Natomiast w sytuacjach, gdy u podłoża zaburzeń erekcji leżą mechanizmy psychologiczne lub relacyjne, stosuje się psychoterapię indywidualną lub partnerską. Istotne znaczenie mają także dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednie dostosowanie leczenia współistniejących chorób.