
Prof. dr hab. n med. Magdalena Krajewska
Lekarz specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, konsultant Krajowy w dziedzinie Nefrologii
Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek w Polsce choruje ok. 4,5 miliona osób, z czego tylko co 10. ma świadomość swojej choroby. Co roku ponad 80 tysięcy z nich przedwcześnie umiera. Można temu zapobiec, wprowadzając podstawowe, łatwo dostępne badania przesiewowe.
Jakie wczesne objawy mogą sugerować, że u pacjenta rozwija się przewlekła choroba nerek i dlaczego często pozostają niezauważone?
Główną przyczyną rozwoju przewlekłej choroby nerek są choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu II, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Choroba przebiega niepostrzeżenie, powoli, na początku bezobjawowo. Nawet jeśli pojawią się symptomy, są one niespecyficzne – pacjent może odczuwać osłabienie, zmniejszony apetyt, częściej zapadać na infekcje, co zwykle kojarzy z innymi przyczynami. Rozwiązaniem problemu niewykrywalności tej choroby byłoby jej aktywne poszukiwanie za sprawą badań przesiewowych wykonywanych przynajmniej w grupach ryzyka.
Jak przewlekła choroba nerek wpływa na inne układy organizmu, w tym na serce i układ krążenia?
Przewlekła choroba nerek jest czynnikiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które powodują największą śmiertelność. W przebiegu tego schorzenia, w zaawansowanych stadiach, zajęty może zostać właściwie każdy narząd i układ, w tym np. układ pokarmowy (np. zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody), ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy (m.in. nadmierna senność lub bezsenność, zespół niespokojnych nóg), krwiotwórczy (niedokrwistość). Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia funkcji seksualnych i bezpłodność. Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej uczestniczą w patogenezie powikłań sercowo-naczyniowych oraz wpływają na układ kostny – rozwija się osteodystrofia z bólami kości i złamaniami.
W jaki sposób działać i jakie naturalne składniki mogą wspierać zdrowie nerek i pomóc w zarządzaniu przewlekłą chorobą nerek?
Jednym z czynników wpływających na zdrowie nerek jest odpowiednie nawodnienie. Większość pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek ma nadciśnienie tętnicze, w związku z tym obowiązują ich ograniczenia soli, zaprzestanie palenia, utrzymanie prawidłowej masy ciała, stosowanie diety zbliżonej do śródziemnomorskiej. Ewentualna suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ wiele substancji może wchodzić w reakcję z przyjmowanymi przez pacjenta lekami.