Skip to main content
Home » Urologia » Niepłodność, to też męska rzecz!
Urologia

Niepłodność, to też męska rzecz!

niepłodność
niepłodność

Niepłodność w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn, dlatego diagnostyka i terapia niepłodności powinna dotyczyć obojga pacjentów.

Prof. dr hab. n. med. Waldemar Kuczyński

Ginekolog położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, przewodniczący SPIN PTGP

Niepłodność męska, kiedy szukać pomocy lekarza? Dobre praktyki leczenia niepłodności męskiej, gdzie ich szukać?

Po roku nieskutecznych starań o ciążę para powinna zgłosić się do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Diagnostyka przyczyn niepłodności powinna być prowadzona u obojga partnerów jednocześnie, bowiem w ok. 30-60 proc. przypadków za ograniczenie płodności odpowiada czynnik męski.

Diagnostyka rozpoczyna się od zebrania wywiadu lekarskiego ukierunkowanego na zaburzenia rozrodu. Standardowe badanie nasienia jest aktualnie podstawowym klinicznie testem dla oceny męskiej płodności. Badanie nasienia przeprowadza się po 2-7 dniowym okresie abstynencji seksualnej zgodnie z zaleceniami WHO z 2010 roku. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości w pierwszej ocenie rekomendowane jest ponowne badanie ze względu na znaczne wahania w parametrach nasienia u tego samego mężczyzny.

Jeśli wyniki nadal są poniżej normy nie oznacza to, że mężczyzna jest bezpłodny tylko, że szanse na poczęcie przez niego dziecka są znacząco mniejsze.

W tej sytuacji należy przeprowadzić dokładne badanie mężczyzny przez lekarza specjalistę urologa lub androloga, mającego doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu męskiej niepłodności, pracującego w specjalistycznym ośrodku leczenia niepłodności lub ściśle współpracującego z lekarzem leczącym partnerkę niepłodnego mężczyzny.

Kluczowa jest równoległa diagnostyka partnerki oraz jej wiek. Im starsza partnerka tym leczenie powinno być wdrażane szybciej a stosowane metody bardziej zaawansowane i skuteczne.

Wśród przyczyn niepłodności męskiej wymienia się: zaburzenia hormonalne w tym przyjmowanie hormonów z przyczyn pozamedycznych, np. sterydów anabolicznych, szkodliwe warunki życia lub pracy (promieniowanie jonizujące, narażenie na substancje toksyczne), nieodpowiedni tryb życia (używki, przewlekły stres, otyłość, niedożywienie), urazy mechaniczne jąder, stany pozapalne oraz nowotwory jądra. Leczenie w takich wypadkach będzie ukierunkowane na wyeliminowanie przyczyny.

W innych przypadkach, np. wad wrodzonych oraz w niepłodności o nieznanej przyczynie nie jest możliwe leczenie przyczynowe. Wówczas proponuje się parze zabiegi wspomaganej prokreacji, czyli zapłodnienie pozaustrojowe metodą mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI). Metoda ta umożliwia uzyskanie potomstwa mężczyznom ze skrajnym obniżeniem płodności, nie tylko w przypadku bardzo małej liczby plemników w nasieniu, ale także w przypadku ich braku, po zabiegowym pobraniu małego fragmentu jądra (biopsji) i wyszukaniu plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej. Skuteczność tej terapii niepłodności jeśli nie ma dodatkowych przeszkód u kobiety jest wysoka i wynosi ok. 40-50 proc. pod warunkiem znalezienia plemników podczas biopsji jądra.

Oncofertility, co to jest?

Istotną przyczyną bezpłodności męskiej może być leczenie nowotworów. Chemioterapia i radioterapia nieodwracalnie uszkadza jądra dlatego ważne jest poinformowanie młodych, chorych mężczyzn przed rozpoczęcie terapii przeciwnowotworowej o możliwości zamrożenia nasienia w celu zabezpieczenia płodności na przyszłość. Medycyna zajmująca się zabezpieczeniem płodności przed terapią ją uszkadzającą, oncofertility jest obecnie prężnie rozwijającą się gałęzią nauki dającą nadzieję na posiadanie dziecka po pokonaniu choroby.

Next article
Home » Urologia » Niepłodność, to też męska rzecz!
Urologia

Operacje urologiczne z zastosowaniem da Vinci

dr łukasz Nyk

Dr n. med. Łukasz Nyk

FEBU – Ordynator Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, II Klinika Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Czym charakteryzują się operacje w asyście robota da Vinci? Czym różnią się względem zwykłych zabiegów?

Operacje z asystą robota operacyjnego da Vinci są wykonywane na świecie od kilkudziesięciu lat. W II Klinice Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock tym wspaniałym urządzeniem dysponujemy od półtora roku i z powodzeniem wykorzystujemy go, na razie, w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego.

Operacja z asystą robota operacyjnego da Vinci to obecnie najnowocześniejsza, małoinwazyjna metoda leczenia chirurgicznego różnych chorób. Jest to metoda, która zapewnia niespotykaną precyzję ruchów narzędziami chirurgicznymi (eliminuje efekt drżenia rąk) oraz doskonały wgląd w pole operacyjne poprzez nawet 10-krotne jego powiększenie. Zapewnia również niezwykłą ergonomię pozycji operatora. W uroonkologii to wszystko przekłada się na bardzo dobry efekt onkologiczny i czynnościowy (w przypadku leczenia raka gruczołu krokowego to trzymanie moczu oraz wzwody prącia po operacji). 

Operacja z asystą robota rozpoczyna się tak samo jak tradycyjna laparoskopia, czyli od wytworzenia odmy w jamie brzusznej i założenia do niej specjalnych trokarów, przez które wprowadzamy do brzucha narzędzia operacyjne. I od tego momentu zaczynają się różnice, ponieważ do trokarów nie wprowadzamy tradycyjnych narzędzi laparoskopowych tylko ramiona robota. To trochę tak jakby wprowadzić do jamy brzusznej zminiaturyzowane ręce chirurga. Operator zajmuje swoje miejsce w konsoli stojącej niedaleko stołu operacyjnego i za pomocą specjalnych manetek steruje ramionami i narzędziami robota mając do dyspozycji kamerę z bardzo dużym przybliżeniem oraz systemem widzenia w trójwymiarze. Chcę jednak wyraźnie podkreślić fakt, że operuje chirurg a nie robot.

Robot nie ma żadnej autonomii tzn. nie wykona żadnego ruchu bez wiedzy i zgody chirurga. To chirurg nim steruje. Dzięki zaawansowanej technice, właściwe nieokreślonej możliwości ruchów narzędzi chirurgicznych w małym polu operacyjnym oraz dużemu powiększeniu i widzeniu w trójwymiarze możemy bardzo precyzyjnie wypreparować chorą tkankę, guz lub narząd nie uszkadzając lub minimalizują uszkodzenie tkanek je otaczających. W przypadku leczenia raka gruczołu krokowego ma to fundamentalne znaczenia dla jakości trzymania moczu i zachowania wzwodów po operacji. Jesteśmy w stanie w wielu przypadkach odpreparować pęczki naczyniowo-nerwowe otaczające prostatę, wypreparować długą cewkę moczową i szyję pęcherza moczowego tak aby zapewnić maksymalną „czystość” onkologiczną oraz dobrą lub bardzo dobrą jakość życia po operacji (trzymanie moczu i wzwody prącia po operacji).

W jakich wskazaniach i w leczeniu przebiegu jakich chorób ma zastosowanie robot da Vinci?

W miejscu, w którym miałem przyjemność szkolić się w chirurgii robotycznej (University of Chicago) operacje z asystą robota da Vinci wykonuje się właściwie w każdej jednostce chorobowej wymagającej leczenia operacyjnego. Robot da Vinci wykorzystywany jest tam w urologii, ginekologii, chirurgii, kardiochirurgii, pediatrii, laryngologii. Jeżeli chodzi o urologię to operacje robotyczne mają przede wszystkim zastosowanie w uroonkologii do leczenia raka gruczołu krokowego, raka nerki i pęcherza moczowego.

W II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock na razie wykorzystujemy robota da Vinci do operacji chorych z rakiem gruczołu krokowego (jest to niestety najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn i niestety jest najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn z powodu nowotworów). Jednak bardzo intensywnie przygotowujemy się do wykorzystania robota w przypadku chorych z guzem nerki oraz rakiem pęcherza moczowego. Operacje te odbędą się „lada dzień”.

Jakie są zalety operacji przeprowadzanych z robotem da Vinci?

Operacje te są małoinwazyjne (kilka niewielkich cięć na skórze), niezwykle precyzyjne (mające bardzo duży wpływ na jakość onkologiczną i czynnościową leczenia). Operacje z wykorzystaniem robota to minimalna utrata krwi (w II KU CMKP ECZ Otwock od kilku lat nie zamawiamy krwi do operacji z powodu raka prostaty). Metoda bardzo atrakcyjna dla chorych nieakceptujących przetoczenia krwi. Poza tym operacje z wykorzystaniem robota dają bardzo dobry efekt kosmetyczny, zapewniając szybką rekonwalescencję i powrót do aktywności sprzed operacji (w II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock chory jest uruchamiany, pije i je następnego dnia po operacji, a wychodzi do domu w drugiej dobie po operacji).

Jak wygląda przygotowanie pacjenta do operacji? Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja?

Przygotowanie pacjenta do operacji z asystą robota nie odbiega od standardowego przygotowania chorego do leczenia operacyjnego. Jeżeli chory nie ma przeciwskazań natury ogólnej (np. kardiologicznej, pulmonologicznej) do leczenia operacyjnego i wymaga leczenia urologicznego to z punktu widzenia urologa, operatora robota nie ma przeciwwskazań do operacji z asystą robota. Operator musi zachować szczególną ostrożność podczas wytwarzania odmy otrzewnowej oraz dokowania (podłączania ramion) robota, u chorych którzy wcześniej przebyli operacje jamy brzusznej. W II Klinice Urologii CMKP ECZ Otwock wielokrotnie operowaliśmy chorych po różnych operacjach chirurgicznych (usunięcie wyrostka, pęcherzyka żółciowego czy części jelita) oraz urologicznych (przezcewkowa resekcja stercza, laserowa enukleacja stercz-HOLEP, HiFu, adenomektomia otwarta i laparoskopowa).

Zauważyliśmy, że operacja z asystą robota umożliwia bezpieczne i skuteczne leczenie, u chorych znacznie otyłych, których operacja otwarta lub tradycyjna laparoskopowa byłaby niemalże niemożliwa. Ramiona i narzędzia robota są dłuższe i bardziej precyzyjne. Regularnie operujemy chorych ze znaczną nadwagą lub otyłością (najcięższy chory ważył 167 kg!!).

Dzięki niezwykłej precyzji, niemalże nieograniczonej możliwości ruchów narzędziami chirurgicznymi oraz doskonałej ocenie pola operacyjnego coraz częściej wykorzystujemy robota do bardzo skomplikowanych operacji uroonkologicznych, jak np. wznowa miejscowa raka gruczołu krokowego po radioterapii lub wznowa węzłowa raka gruczołu krokowego, u chorych po leczeniu operacyjnym lub radioterapii.

Rekonwalescencja po operacji z asystą robota przebiega u większości chorych sprawnie. Jednym z bardzo ważnych elementów jest redukcja bólu pooperacyjnego. Ramiona robota są tak skonstruowane i wprowadzane do ciała chorego, aby powodować bardzo niewielkie napięcia skóry i innych tkanek co znacznie zmniejsza ból pooperacyjny. Dzięki temu jesteśmy w stanie uruchomić chorego już następnego dnia po operacji. Większość chorych może pić i jeść już następnego dnia. W przypadku chorych po operacji z powodu raka gruczołu krokowego jesteśmy w stanie bezpiecznie usunąć cewnik z pęcherza moczowego już w 2-5 dobie po operacji co może przyczynić się do szybszej, dobrej jakości trzymania moczu.  

Next article