Skip to main content
Home » Urologia » Chore nerki nie bolą – wykonaj badania profilaktyczne!
urologia

Chore nerki nie bolą – wykonaj badania profilaktyczne!

nerek
nerek

Przewlekła choroba nerek (PChN) prowadzi do nieodwracalnego pogorszenia funkcji nerek. Niestety przez długi czas chorzy nie odczuwają niepokojących objawów.

Dr Iwona Mazur

Ambasadorka Głosu Seniora, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych

Jak wygląda epidemiologia przewlekłej choroby nerek wśród osób starszych?

To choroba cywilizacyjna, która podobnie jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie tętnicze jest ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym. W Polsce PChN może dotyczyć 4,5 mln osób, a na świecie nawet ok. 600 mln ludzi. Dlatego też choroba stanowi spore wyzwanie dla specjalistów ochrony zdrowia. I chociaż zwykle dotyka około 12-14 proc. populacji, to ryzyko jej wystąpienia rośnie z wiekiem, przez co nawet 30 proc. seniorów jest na nią narażonych. Trzeba pamiętać, że nerki starzeją się tak jak cały organizm, dlatego stale rośnie liczba osób ze schyłkową niewydolnością nerek. Aby zahamować rosnącą liczbę chorych, konieczna jest wczesna diagnoza oraz świadome stosowanie nefroprotekcji.

Dlaczego nadal tak wiele osób ma niewykrytą PChN?

Przewlekła choroba nerek stanowi poważny problem, gdyż jej przebieg jest skryty – nie boli, a także w początkowych stadiach nie daje niepokojących objawów. Co gorsza, nawet w zaawansowanych stadiach organizm przyzwyczaja się do dolegliwości, przez co choroba przez długi czas nie zostaje zdiagnozowana. Najczęściej jej wykrycie jest niestety przypadkowe. Dlatego tak ważne jest edukowanie zarówno pacjentów, jak i środowiska medycznego na temat przewlekłej choroby nerek. Dzięki czemu możliwy byłby wzrost świadomości, a to z kolei przełożyłoby się na diagnostykę i wykrycie choroby w jej wczesnych stadiach.

Kto jest najbardziej narażony na przewlekłą chorobę nerek?

Na PChN najbardziej narażeni są seniorzy, gdyż oprócz innych czynników ryzyka jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość oraz choroby nerek w rodzinie (podłoże genetyczne), do tych czynników ryzyka dochodzi jeszcze podeszły wiek (powyżej 60. r.ż.).

Jak dbać o nerki? Jaką profilaktykę powinni wdrożyć szczególnie seniorzy?

Przewlekła choroba nerek przybiera rozmiary epidemii, dlatego konieczne jest wdrożenie nefroprotekcji, opóźniającej rozwój choroby. Przede wszystkim należy mieć świadomość o istnieniu tej choroby, a także wykonywać badania profilaktyczne, które umożliwiają jej wczesne zdiagnozowanie. Raz w roku osoby z grup ryzyka, a także wszyscy dbający o zdrowie, powinni wykonać ogólne badanie moczu, co pomoże wykryć np. obecność białkomoczu.

Istotne jest także oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi ­– parametru eGFR. Aktualnie można wykonać te badania w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 PLUS. Wystarczy zapisać się na nie wypełniając ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub zgłosić się po skierowanie do lekarza rodzinnego. Dodatkowo, aby dbać o nerki należy prowadzić zdrowy tryb życia, co w praktyce oznacza wdrożenie codziennej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety, w której należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości niesłodzonych płynów (najlepiej sprawdzi się woda). Zdrowy tryb życia, badania profilaktyczne i właściwa kontrola czynników ryzyka pomaga uniknąć m.in. przewlekłej choroby nerek.

Next article
Home » Urologia » Chore nerki nie bolą – wykonaj badania profilaktyczne!
urologia

Zatroszcz się o swój pęcherz

Dla naszego pęcherza oznacza to niestety zwiększone ryzyko przeziębienia i zakażenia bakteryjnego. Zagrożenie dla okolic intymnych stanowią także wizyty w publicznych toaletach, kąpiele w basenie i podróże, podczas których nie mamy możliwości właściwego zadbania o higienę.

Kobieca przypadłość

Według medycznych statystyk aż 50-60 proc. kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi z powodu zakażenia układu moczowego. U kobiet aktywnych seksualnie, infekcje dróg moczowych diagnozuje się nawet 50 razy częściej niż u mężczyzn. Infekcje powodowane są obecnością drobnoustrojów w układzie moczowym. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli. Problem dotyka przeważnie pań z uwagi na specyficzną budowę cewki oraz jej umiejscowienie w niewielkiej odległości od odbytu, co sprzyja przenikaniu bakterii jelitowych do układu moczowego.

Jakie objawy wskazują na zakażenie dolnych dróg moczowych, popularnie nazywane zapaleniem pęcherza moczowego?

– częste oddawanie moczu (częstomocz),
– nieprzyjemny zapach moczu,
– wzmożone parcie na pęcherz,
– uczucie bólu i pieczenia pod koniec oddawania moczu,
– krwiomocz.

Nie należy lekceważyć zakażenia dolnych dróg moczowych – nieleczone lub niewłaściwie leczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład problemów z nerkami. Jeśli wystąpi gorączka, ból w okolicach nerek, nudności lub wymioty, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak sobie pomóc?

W walce z infekcjami dróg moczowych ważna jest przede wszystkim właściwa pielęgnacja okolic intymnych i dobór odpowiednich kosmetyków. Godne polecenia są specjalne płyny do higieny intymnej. Ich antybakteryjne właściwości chronią okolice intymne, a obecność kwasu mlekowego pomaga odbudować fizjologiczną mikroflorę bakteryjną. W podróży, podczas treningu i w innych sytuacjach, w których zachowanie odpowiedniej higieny strefy intymnej jest utrudnione, warto sięgnąć po oczyszczające i odświeżające chusteczki do higieny intymnej. Zawarte w nich łagodne, niepodrażniające substancje myjące chronią okolice intymne, a także wpływają na poprawę komfortu i zdrowia tych sfer.

Jak postępować jeżeli już dojdzie do zakażenia dolnych dróg moczowych? Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych substancji w leczeniu zakażenia dolnych dróg moczowych jest furagina, dostępna w Polsce bez recepty. Na początkowym etapie infekcji warto więc sięgnąć po lek, który ją zawiera. Furagina działa bakteriostatycznie na szerokie spektrum drobnoustrojów hamując rozwój infekcji układu moczowego. W razie potrzeby można dodatkowo zastosować leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Trzeba pamiętać, że leczenie furaginą trwa 7-8 dni i nie powinno się go przerywać nawet w przypadku szybkiej poprawy samopoczucia. Niedoleczone infekcje mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Jeżeli ból, pieczenie i częstomocz nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone zakażenia dolnych dróg moczowych mogą prowadzić do poważnych komplikacji, z uszkodzeniem nerek włącznie.

Postaw na profilaktykę

Stare powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” w przypadku pęcherza jest zawsze aktualne. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu moczowego? Zadbaj o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – minimum 2 litry dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Bakterie, które tak chętnie rozwijają się w pęcherzu, w kwaśnym środowisku nie mają wielkich szans na przeżycie. Kwaśny odczyn moczu zapewni picie dużej ilości wody z cytryną i przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy C, której doskonałym źródłem jest czarna porzeczka. Dużą ilość witaminy C znajdziemy również w aronii, żurawinie, aceroli i owocach dzikiej róży. Skorzystaj z dostępnych na rynku licznych preparatów wspomagających pracę układu moczowego. Są to przeważnie kapsułki zawierające pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego, wyciąg z owoców żurawiny, pokrzywy czy pietruszki, które w naturalny sposób chronią drogi moczowe.

Nie wstrzymuj moczu, odwiedzaj toaletę tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, aby oddawać mocz do końca, ponieważ pozostawianie go w pęcherzu powoduje namnażanie się bakterii. Korzystając z publicznych toalet pamiętaj, aby nie siadać bezpośrednio na desce. Zawsze używaj jednorazowych nakładek higienicznych, które uchronią Cię przed bakteriami. Jeżeli należysz do osób, które borykają się z problemem nawracającego zakażenia dróg moczowych, wypróbuj specjalne kosmetyki – płyny i chusteczki do higieny intymnej, które pielęgnują i chronią okolice intymne.

Next article