Skip to main content
Home » Układ trawienny » Program Profilaktyka 40 PLUS a zdrowa wątroba
układ trawienny

Program Profilaktyka 40 PLUS a zdrowa wątroba

40
40

Mężczyźni po 40. roku życia są narażeni na wiele chorób wynikających z niezdrowego stylu życia. Można im zapobiec, wdrażając w odpowiednim czasie nowe, zdrowsze nawyki.

Dr hab. med. Jerzy Jaroszewicz

Specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, naukowiec, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Hepatologii, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Fot.: Wiktoria Kot

Czy mężczyźni są grupą, która rzadziej uczęszcza do lekarza oraz wykonuje badania profilaktyczne?

Z pewnością tak jest. Wczesna wykrywalność schorzeń u kobiet jest na wyższym poziomie, co zauważyliśmy w przypadku zakażenia HCV czy też SARS-Cov-2, gdzie choroby te diagnozuje się u nich na wcześniejszym etapie zaawansowania. Mężczyźni pojawiają się u specjalistów znacznie później i z poważniejszym objawami. Może wynikać to z panującego stereotypu, że mężczyźni nie powinni się skarżyć na swoje zdrowie lub są bardziej wytrzymali na ból. My jednak jako lekarze zalecamy im zgłaszanie się do nas nawet z pozornie błahymi dolegliwościami.

Jak ważne są regularne badania profilaktyczne wśród mężczyzn? Czym jest program Profilaktyka 40 PLUS?

Program Profilaktyka 40 PLUS jest odpowiedzią na to, co kraje Europy Zachodniej robią już od bardzo dawna. Gdy byłem na stypendium naukowym ponad 10 lat temu w Niemczech, program ten był niezwykle popularny i wiązał się z przywilejami. W Polsce niestety uczestnictwo w programie jest nadal minimalne. Wynika to być może z nieświadomości.

Regularne badania profilaktyczne, szczególnie po 40. roku życia, są bardzo ważne. Wtedy dochodzi do wielu zmian w organizmie. Przykładowo pojawia się widoczny brzuch, co już jest oznaką gromadzenia się tłuszczu trzewnego. Jest on hormonalnie czynny – produkuje hormony negatywnie wpływające na pracę poszczególnych narządów. Mogą temu towarzyszyć cukrzyca, zaburzenia lipidowe (podwyższony poziom cholesterolu we krwi), stłuszczenie wątroby. W programie Profilaktyka 40 PLUS badania są podstawowe, ale są one w stanie wykryć najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zaburzenia, w tym właśnie choroby wątroby.

Jak ważna jest zdrowa dieta wśród mężczyzn? Jakie choroby wątroby mogą być skutkiem niezdrowej diety?

Jako hepatolodzy jesteśmy w trudnej sytuacji, ponieważ mówimy naszym pacjentom, że nie mogą pić alkoholu, palić papierosów, zbyt tłusto jeść, muszą unikać niektórych leków, ziół. Więcej zatem im zakazujemy. Jednak to jest podstawą w utrzymaniu zdrowej wątroby. Oczywiście jeśli wiemy, że wątroba jest zdrowa, nie możemy zabronić pacjentowi napicia się lampki wina do obiadu. Kluczem jest diagnostyka – każda osoba powinna chociaż raz w życiu wykonać ocenę stłuszczenia wątroby (USG) oraz wykluczyć HBV i HCV. Te dwa zakażenia w Polsce są niezwykle powszechne.

Zdrowy tryb życia to utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jeżeli jest ona podwyższona, należy zmniejszyć ją o min. 10 proc., by nasza wątroba to odczuła. Zalecamy ograniczenie spożycia kalorii o 500-1000 mniej na dobę oraz aktywność fizyczną – minimum 150 minut w tygodniu. Dzienne spożycie alkoholu nie powinno przekraczać 80 g u mężczyzn. Pacjenci nie powinni nastawiać się na samo odchudzanie, ale na zdrowy tryb już do końca życia, zmianę jego filozofii.

Z jakimi problemami borykają się najczęściej pacjenci cierpiący na schorzenia wątroby? W jaki sposób zapobiegać ich wystąpieniu?

Polska jest krajem, gdzie chorób wątroby jest stosunkowo dużo. Mamy ok. 1000 pacjentów z chorobami wątroby na 100 tys. mieszkańców. 1/3 z nich to pacjenci z chorobą alkoholową. Drugą co do częstości wydaje się choroba stłuszczeniowa wątroby – metaboliczna, spowodowana zbyt dużym spożyciem kalorii. Następne są HCV i HBV. Wszystkie choroby wątroby są do wyleczenia – to organ, który doskonale się regeneruje. Wystarczy zatrzymać czynnik, który ją niszczy, a po kilku latach jest u większości chorych jak nowa.

Next article
Home » Układ trawienny » Program Profilaktyka 40 PLUS a zdrowa wątroba
Serce i krew

Dieta dla zdrowia mężczyzny

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH

W Polsce, według raportu NIZP-PZH, mężczyzn umiera więcej niż kobiet w każdej grupie wiekowej. Głównymi przyczynami zgonów mężczyzn przed 75 rokiem życia są choroby układu krążenia i nowotwory – szczególnie nowotwory układu oddechowego. Mężczyźni, również częściej niż kobiety, zmagają się z nadmierną masą ciała (68 proc. vs. 53 proc.). Prawidłowe nawyki żywieniowe i inne elementy zdrowego stylu życia tj. niepalenie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne są najistotniejsze w zachowaniu zdrowia.

Regularne posiłki – prosty początek zdrowej diety

Rano tylko kawa lub ew. jakaś kanapka, później długo nic lub 2 kolejne kawy i dopiero wieczorem po pracy obiad, kolacja, deser, a czasami jeszcze piwo lub wino i przekąski. Tak wygląda schemat diety przeciętnego mężczyzny zebrany w wywiadzie żywieniowym w gabinecie dietetyka. Poza tym wieczorne spożywanie dużych posiłków, często ciężkostrawnych, może wpływać na gorszą pracę przewodu pokarmowego i obniżać jakość snu.

Najlepiej jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia co 3-4 godziny. Można napisać sobie na kartce godziny posiłków i powiesić w widocznym miejscu lub ustawić przypomnienie w telefonie, które będzie sygnalizowało, kiedy powinniśmy coś zjeść. Każdy sposób jest dobry, który zmobilizuje nas do zmiany nawyków na prozdrowotne.

Mięso – jakie wybrać?

Wysokie spożycie mięsa czerwonego, w tym szczególnie przetworzonego (m.in. poddanego soleniu, peklowaniu, marynowaniu, wędzeniu, fermentacji) zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, nowotwory (szczególnie jelita grubego, gruczołu krokowego i trzustki), cukrzyca, a także zwiększa ryzyko zgonu ogółem. Częściej wybieraj mięso białe – drób lub indyka, które zawierają mniej niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Unikaj spożywania wędlin, a wybieraj mięso świeże, które możesz sam przygotować w domu z dodatkiem wielu aromatycznych ziół. Pamiętaj o spożywaniu ryb, jaj, nasion roślin strączkowych – te produkty są również źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej.

Zdrowe przekąski na choroby układu krążenia

Orzechy są przede wszystkim źródłem niezbędnych dla naszego zdrowa tłuszczy, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wpływają ochronnie na serce i naczynia krwionośne. Orzechy zawierają również białko o wysokiej wartości odżywczej, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne oraz wapń, magnez i potas. Działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie obniżając stężenie cholesterolu, ciśnienie krwi i opóźniając rozwój miażdżycy. Zaleca się spożywanie niesolonych orzechów (m.in. migdałów, orzechów laskowych, włoskich, ziemnych) w ilości ok. 30 g (1 garść) każdego dnia.

Alkohol wróg wątroby

Nadużywanie alkoholu przyczynia się do uszkodzenia komórek wątroby. Nie w pełni dobrze funkcjonująca wątroba nie jest w stanie „przerobić” odpowiedniej ilości tłuszczu, zneutralizować toksyn czy zmagazynować odpowiednią ilości witamin i składników mineralnych. Osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi (co częściej występuje u mężczyzn i jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych), powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu. Poza tym alkohol jest źródłem znacznych ilości kalorii. 1 duże piwo (500 ml) to 245 kcal, 1 kieliszek półwytrawnego wina białego (100 ml) – 81 kcal, a 1 kieliszek wódki (40 ml) – 111 kcal.

Warzywa i owoce – niezbędny element każdego posiłku

To bogactwo witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny stanowić przynajmniej połowę każdego posiłku, że znaczną przewagą warzyw. Owoce zawieraj większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego szczególnie u osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów czy cukrzycą powinny być one ograniczone, ale nie wykluczone.

Do tego należy pamiętać o włączeniu do jadłospisu pełnoziarnistych produktów zbożowych, półtłustego lub chudego nabiału, olejów, natomiast należy znacznie ograniczyć sól i słone przekąski, cukier i słodycze oraz słodzone napoje.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych online realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ www.poradnia.ncez.pl.
Next article