Skip to main content
Home » Układ trawienny » Otyłość i jej skutki
układ trawienny

Otyłość i jej skutki

walczyć
walczyć

Ostatnie dwudziestolecie bardzo zmieniło nasz styl życia. Stają przed nami nowe wymagania, musimy pracować szybciej, walczyć o lepszą pozycję w pracy. A to wszystko rodzi napięcie, zdenerwowanie, jednym słowem żyjemy w atmosferze stresu. Wypełniamy nasze obowiązki coraz lepiej, realizujemy coraz trudniejsze zadania.

Prof. Danuta Pupek-Musialik

Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Ale w życiu za wszystko trzeba płacić. Nasze napięcie musimy jakoś rozładować. Takim powszechnie stosowanym sposobem jest „podjadanie słodyczy”, a wraz z upływem czasu poszerzamy zakres tych małych przekąsek; kawałek czekolady chociaż na chwilę przynosi nam ulgę, stajemy się zadowoleni, życie nabiera nowych barw. A co dzieje się później? Zjadamy coraz więcej słodyczy, przekąsek, pijemy słodkie napoje, bo przecież są bardzo smaczne. Brak czasu powoduje, że nie mamy możliwości rozważać, co zjeść i o której. Najprostszym sposobem jest konsumpcja posiłków typu „fast- food”; niedrogo, szybko, czujemy się najedzeni i dlatego znów pędzimy przed siebie. Jednak dopiero wieczorem znajdujemy chwilę czasu i siadamy do suto zastawionego stołu. Zbliża się godzina 22:00, a zatem czas do łóżka. Taki sposób życia musi prowadzić nas do otyłości lub nadwagi. Często zamiennie używamy obu tych wyrażeń, a naprawdę różnica jest znaczna.

Aby samemu znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy jestem gruba?” nie wystarczy spojrzeć w lustro. Polecam obliczenie samemu: wartości wskaźnika BMI (ang. body mass index). Określamy go bardzo prosto: ważymy się i mierzymy swój wzrost, a następnie dzielimy wagę w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu. Np. Pani B. waży 80 kg, wzrost 170 cm, tj. 1,7 metra, dzielimy 80 kg – waga/1,72 m – wzrost podniesiony do kwadratu) i zaraz mamy odpowiedź czy mamy nadwagę, czy otyłość. BMI nie powinno przekraczać 25 kg/m²; od 25,0 do 29,9kg/m² to nadwaga, a wartości powyżej 29,9 kg/m², to już otyłość. W Polsce na ponad trzech dorosłych tylko jeden ma prawidłową masę ciała. Badania ogólnopolskie, np. NATPOL PLUS, wykazały, że ponad 1/3 dorosłych mieszkańców jest otyłych. A wyrażając to w liczbach – ponad 8 milionów osób cierpi z powodu tzw. Zespołu Metabolicznego, w skład którego wchodzi przede wszystkim otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, dyslipidemia. Należy pamiętać, iż 60 proc. chorych z nadciśnieniem jest otyłych, zaś cukrzyca typu 2, dotycząca najczęściej osób dorosłych, pojawia się u osób z nadwagą bądź otyłością.

Stajemy w obliczu epidemii otyłości. Tłumaczymy sobie, że to czynniki genetyczne są odpowiedzialne za nasza masę ciała. Rzeczywiście w 40 proc. geny mają swój udział w rozwoju otyłości, ale w 60 proc. otyłość zależy od nas samych. Duża ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do uwalniania się tzw. cytokin, czynników hormonalnych. I tak np. leptyna, rezystyna podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Z kolei inny czynnik TNF-alfa przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Otyłość prowadzi także do zaburzeń gospodarki lipidowej, przede wszystkim LDL-cholesterolu, który odpowiada za powstanie miażdżycy, a stąd już niedaleka droga do pojawienia się choroby niedokrwiennej serca i zawału. Rodzi się zatem pytanie – jak walczyć z otyłością? Są tu istotne dwa czynniki: mniej kalorii, a zatem konieczna jest współpraca z dietetyczką. Ustala ona indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Drugi ważny element normalizacji masy ciała – to aktywność fizyczna, np. pływanie, tenis,  a przy braku innych możliwości – zalecamy 30-45 minut codziennego marszu. Zaś dla młodych otyłych osób polecam taniec, czyli zabawę, ale bez alkoholu. Tzw. drinki to tylko puste kalorie.

Next article
Home » Układ trawienny » Otyłość i jej skutki
układ trawienny

Zalecenia żywieniowe w częstych dolegliwościach przewodu pokarmowego

zalecenia żywieniowe

Dr Katarzyna Wolnicka

Kierownik Projektu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zakresie żywienia, współautorka wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w etiopatogenezie i profilaktyce chorób dietozależnych

Żywienie w chorobie refluksowej przełyku

Jeśli mamy nieco zachrypnięty głos, niesmak w ustach i boli gardło, mamy te objawy od jakiegoś czasu i nie są one objawami przeziębienia, mogą one być spowodowane przez nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który kontroluje przejście między przełykiem a żołądkiem, a kiedy nie zamyka się całkowicie, kwas żołądkowy i pokarm wracają do przełyku. Mamy wtedy właśnie do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga – ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, który czasami może nawet przypominać atak serca.

Jeśli epizody zgagi powtarzają się – lub jakiekolwiek inne objawy refluksu kwasowego – powinno się wdrożyć pewne zalecenia związane z żywieniem.

1. Jedz małe posiłki a częściej i spożywaj je powoli
Kiedy żołądek jest bardzo pełny, może to powodować cofanie się treści żołądka do przełyku.

2. Unikaj pewnych pokarmów
Istnieją pewne pokarmy, które mogą wpływać na wywołanie refluksu, w tym mięta, tłuste jedzenie, pikantne jedzenie, ostre przyprawy, pomidory, cebula, czosnek, kawa, herbata, czekolada i alkohol. Warto spróbować wyeliminować je, aby zobaczyć, czy to one powodują refluks, a następnie dodać je z powrotem jeden po drugim i obserwować objawy.

3. Nie pij napojów gazowanych
Powodują one wzdęcia, które sprzyjają przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Pij wodę niegazowaną zamiast wody gazowanej.

4. Nie kładź się po jedzeniu
Pozycja pionowa stojąca czy siedząca pomaga utrzymać kwas w żołądku, gdzie jest jego miejsce. Należy zjeść ostatni posiłek na trzy godziny przed pójściem spać. Oznacza to, że nie zaleca się drzemek po obiedzie, późnych kolacji i przekąsek o północy. Warto unikać energicznych ćwiczeń przez kilka godzin po jedzeniu. Spacer po kolacji jest w porządku, ale bardziej intensywny trening, zwłaszcza jeśli wymaga schylania się, może spowodować przedostanie się kwasu do przełyku.

5. Schudnij, jeśli twoja masa ciała jest nadmierna
Zwiększona waga rozciąga strukturę mięśniową, która wspiera dolny zwieracz przełyku, zmniejszając ciśnienie, które utrzymuje zwieracz w pozycji zamkniętej. Prowadzi to do refluksu i zgagi.

Next article