Skip to main content
Home » Układ trawienny » Oczyszczanie wątroby
układ trawienny

Oczyszczanie wątroby

wątroba
wątroba

Wątroba to niezwykłe laboratorium, gdzie toczy się ponad 500 ważnych dla naszego zdrowia 
i urody procesów. Tu zachodzi przemiana składników dostarczonych z pożywieniem. Przetwarzane są białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy, które dostarczają organizmowi aminokwasów, związków energetycznych, hormonów i innych ważnych substancji. Z węglowodanów wątroba wytwarza glikogen – wielocukier, który zapewnia utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Białka są rozkładane do pojedynczych aminokwasów, z których powstają komórki. Tłuszcze, które dotrą do wątroby są przerabiane na cholesterol i lipoproteiny. Z cholesterolu powstaje żółć, bez której nie byłoby możliwe trawienie tłuszczów oraz wchłanianie rozpuszczalnych w nim witamin. 
Wątroba jest też magazynem ustroju, gdzie przechowuje się paliwo zapasowe (glikogen) dla komórek oraz tłuszcz. To tu składowane są witaminy A, D, B12 i znaczne ilości żelaza. Wszystkie substancje w odpowiednim czasie uwalniane są do krwiobiegu tak, aby dotarły do poszczególnych komórek. Wątroba bierze również udział w usuwaniu trucizn, zarówno tych dostarczanych z zewnątrz, np. z żywnością, jak i wytwarzanych przez sam organizm, np. wydzielane 
w nadmiarze hormony czy wreszcie cząstki leków.

To nie boli

Wątroba cierpliwie znosi złe traktowanie, mimo że codziennie zatruwamy ją byle jakim jedzeniem, dymem z papierosów i alkoholem. Nie boli, bo nie jest unerwiona. 
Gdy ma dość, powiększa się. Wtedy rozciąga się otaczająca ją torebka (błona otrzewnowa) i narząd uciska sąsiadujące z nim jelita i żołądek. Stąd przykre kłucie w boku i rozpieranie pod żebrami. Często pojawiają się dolegliwości, których nie łączymy z jej złym stanem, np. nadwaga, otyłość, chroniczne zmęczenie, podwyższone ciśnienie krwi, nieprawidłowa praca jelit, wahania nastroju, apetyt na słodycze.

Na pomoc wątrobie

Naturalną kuracją oczyszczającą wątrobę jest dieta. Jedzenie 5-6 małych posiłków dziennie, zamiast 3 dużych, znacznie ułatwi jej życie. Aby pomóc wątrobie przez osiem tygodni należy unikać jedzenia nabiału i jego przetworów, czerwonego mięsa, białego pieczywa, słodyczy (w tym także dżemów), prażonych orzechów i alkoholu. Na talerzu nie powinno brakować warzyw, nasion (np. fasoli), ciemnego i gruboziarnistego pieczywa, miodu, ryb, oliwy z oliwek, ziół (mniszek lekarski), kiełków nasion strączkowych, świeżych soków oraz suszonych owoców. Wątrobie pomoże picie świeżego soku z grejpfruta zmieszanego 
z oliwą z oliwek. Odpowiednie mieszanki można kupić w aptece. 
Wątrobie służą tabletki z ziół 
o działaniu hepatoprotekcyjnym, czyli chroniącym komórki wątroby. Preparaty, które je zawierają mogą być stosowane długo, ponieważ nie doprowadzają do uszkodzenia miąższu wątroby.

Największy gruczoł

Wątroba jest największym gruczołem, gdzie bezustannie odbywa się produkcja żółci. Wyprodukowana przez wątrobę żółć spływa do pęcherzyka żółciowego, skąd jest pobierana, gdy zachodzi potrzeba trawienia tłustego jedzenia. Ważnym składnikiem żółci jest bilirubina, zaliczana do tzw. barwników wątrobowych, które zabarwiają stolec na brązowo. Kiedy wątroba traci sprawność i nie oczyszcza dokładnie krwi, gromadzi się w niej więcej niż zwykle bilirubiny. Nadmiar bilirubiny we krwi wywołuje zażółcenie białek oczu, błon śluzowych i skóry. Krążąc wraz z krwią po organizmie bilirubina z trudem przedostaje się do przewodu pokarmowego. Wtedy stolec staje się bardzo jasny, a mocz ciemny.  Część bilirubiny odkłada się w tkankach i uszkadza je. Wtedy pacjenci cierpią z powodu bardzo silnego swędzenia skóry, którego niczym nie można złagodzić. Nadmiar bilirubiny z organizmu starają się usunąć nerki, ale udaje się to tylko częściowo.

Next article
Home » Układ trawienny » Oczyszczanie wątroby
układ trawienny

Zalecenia żywieniowe w częstych dolegliwościach przewodu pokarmowego

zalecenia żywieniowe

Dr Katarzyna Wolnicka

Kierownik Projektu Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zakresie żywienia, współautorka wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w etiopatogenezie i profilaktyce chorób dietozależnych

Żywienie w chorobie refluksowej przełyku

Jeśli mamy nieco zachrypnięty głos, niesmak w ustach i boli gardło, mamy te objawy od jakiegoś czasu i nie są one objawami przeziębienia, mogą one być spowodowane przez nieprawidłowe działanie dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień, który kontroluje przejście między przełykiem a żołądkiem, a kiedy nie zamyka się całkowicie, kwas żołądkowy i pokarm wracają do przełyku. Mamy wtedy właśnie do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najczęstszym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga – ból w nadbrzuszu i klatce piersiowej, który czasami może nawet przypominać atak serca.

Jeśli epizody zgagi powtarzają się – lub jakiekolwiek inne objawy refluksu kwasowego – powinno się wdrożyć pewne zalecenia związane z żywieniem.

1. Jedz małe posiłki a częściej i spożywaj je powoli
Kiedy żołądek jest bardzo pełny, może to powodować cofanie się treści żołądka do przełyku.

2. Unikaj pewnych pokarmów
Istnieją pewne pokarmy, które mogą wpływać na wywołanie refluksu, w tym mięta, tłuste jedzenie, pikantne jedzenie, ostre przyprawy, pomidory, cebula, czosnek, kawa, herbata, czekolada i alkohol. Warto spróbować wyeliminować je, aby zobaczyć, czy to one powodują refluks, a następnie dodać je z powrotem jeden po drugim i obserwować objawy.

3. Nie pij napojów gazowanych
Powodują one wzdęcia, które sprzyjają przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Pij wodę niegazowaną zamiast wody gazowanej.

4. Nie kładź się po jedzeniu
Pozycja pionowa stojąca czy siedząca pomaga utrzymać kwas w żołądku, gdzie jest jego miejsce. Należy zjeść ostatni posiłek na trzy godziny przed pójściem spać. Oznacza to, że nie zaleca się drzemek po obiedzie, późnych kolacji i przekąsek o północy. Warto unikać energicznych ćwiczeń przez kilka godzin po jedzeniu. Spacer po kolacji jest w porządku, ale bardziej intensywny trening, zwłaszcza jeśli wymaga schylania się, może spowodować przedostanie się kwasu do przełyku.

5. Schudnij, jeśli twoja masa ciała jest nadmierna
Zwiększona waga rozciąga strukturę mięśniową, która wspiera dolny zwieracz przełyku, zmniejszając ciśnienie, które utrzymuje zwieracz w pozycji zamkniętej. Prowadzi to do refluksu i zgagi.

Next article