Skip to main content
Home » Układ trawienny » Dieta faceta – bądź odważny i zadbaj o swoje zdrowie!
Układ trawienny

Dieta faceta – bądź odważny i zadbaj o swoje zdrowie!

Dieta faceta
Dieta faceta

Dieta zdrowego mężczyzny to dieta, która składa się nie tylko z mięsa, ale także z owoców i warzyw.

Mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ

Jak powinna wyglądać prawidłowa, zbilansowana dieta mężczyzny?

Każdy mężczyzna powinien codziennie spożywać posiłki, które w sumie będą miały około 2500 kcal. Oczywiście, u mężczyzn wykonujących pracę fizyczną zapotrzebowanie kaloryczne może być trochę większe, u mężczyzn wykonujących pracę biurową trochę mniejsze. Oprócz ilości kalorii jaką spożywamy, bardzo ważna jest także jakość spożywanych posiłków. Nie możemy zapominać o tym, że to, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dieta mężczyzny powinna być przede wszystkim zróżnicowana.

Błędnym przekonaniem jest, że mężczyzna do życia potrzebuje tylko odpowiedniej ilości mięsa, to nieprawda!

Każdy mężczyzna potrzebuje również witamin pochodzących np. z warzyw czy owoców. Dlatego codziennie panowie powinni spożywać dużą ilość warzyw. Dobrze by było, gdyby pojawiały się na ich talerzu nawet 3, 4 razy dziennie. Mężczyźni wierzą, że to białko pomaga im budować mięśnie i to właśnie w białku zwierzęcym upatrują podstawę swojej piramidy żywieniowej, przez co zapominają o spożywaniu odpowiedniej ilości węglowodanów. A to właśnie węglowodany złożone, zawarte w kaszach, makaronach czy pieczywie pełnoziarnistym powinny być podstawą ich diety.

Robiąc zakupy mężczyźni powinni zwracać szczególną uwagę na etykiety na produktach i sprawdzać, czy makaron, który na opakowaniu nazywa się razowy, naprawdę został wyprodukowany z mąki pełnoziarnistej. W dzisiejszych czasach producenci żywności zastawiają na nas wiele pułapek żywieniowych i chcąc zadbać o prawidłowe odżywianie, musimy sami zatroszczyć się, żeby produkty, który wybieramy faktycznie były zdrowe i pełnowartościowe.

Do czego prowadzić może zaniedbanie w diecie mężczyzny i jakie mogą być tego konsekwencje?

Efektem złej diety w pierwszej kolejności będzie na pewno nadwaga, a później otyłość, która jest bardzo niebezpieczną chorobą i niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. U mężczyzn w efekcie złego odżywiania najczęściej pojawia się otyłość brzuszna. Tkanka tłuszczowa zbiera się w okolicach brzucha tworząc tzw. oponkę. Jest to bardzo niebezpieczna otyłość, która powoduje otłuszczenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy serce, co w konsekwencji znacznie upośledza ich prace.

Nieprawidłowa dieta jest także przyczyną wysokiego poziomu złego cholesterolu. Spożywanie dużej ilości tłustego mięsa, pełnotłustych serów, fast foodów powoduje odkładania się blaszki miażdżycowej. Wszystkie choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze są powiązane z nieprawidłową dietą i wskazaniem dla wszystkich pacjentów na nie chorujących jest zmiana nawyków żywieniowych. Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas, nasza dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm, dbając o nią i stosując się do zaleceń lekarzy i dietetyków jesteśmy w stanie wydłużyć swoje życie nawet o kilka lat.

Na jakie produkty mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę komponując swoją dietę? Czego powinni unikać, a czego jeść więcej, by odżywiać się prawidłowo?

Wielu mężczyzn każdego dnia wypija co najmniej jedno piwo. Alkohol to puste kalorie, które nie tylko szkodzą naszemu zdrowiu, ale także powodują tycie. Nikt nie mówi o tym, że mężczyźni powinni całkowicie wyeliminować alkohol ze swojej diety i nie pić go wcale, bo wszystko jest dla ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że możemy jeść i pić wszystko z umiarem. To samo tyczy się fast foodów, chipsów, frytek, słodyczy. Jedno opakowanie chrupek nie zabije nas, ale spożywanie ich codziennie przed telewizorem i popijane piwem może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu. To, czego na pewno brakuje w diecie wielu mężczyzn, to warzywa.

Panowie powinni spożywać znacznie więcej warzyw zielonych liściastych, szpinaku, jarmużu, sałaty, kapusty. Te warzywa są bogatym źródłem chlorofilu, który jest podstawą powstawania krwinek w naszym organizmie. Zabranie do pracy zielonej sałatki, z warzywami strączkowymi, które są źródłem białka, orzechami, które poprawiają pracę mózgu, nie powinno być dla mężczyzny żadnym wstydem, a raczej powodem do dumy, że potrafi zadbać o swoje zdrowie.

Nieocenione w prawidłowej diecie mężczyzn są także kobiety, które są mistrzyniami przemycania różnych zdrowych produktów do talerza swojego mężczyzny tak, że on nawet nie ma pojęcia o tym, że je np. szpinak. Sprawdzonym sposobem na takie małe oszustwa jest np. przygotowywanie koktajli czy świeżych soków.

Next article
Home » Układ trawienny » Dieta faceta – bądź odważny i zadbaj o swoje zdrowie!
Immunologia

Warzywa i owoce – podstawa naszej codziennej diety

Według zasad zdrowe żywienia przynajmniej połowę tego co jemy powinny stanowić warzywa i owoce w proporcjach ¼ – owoce i ¾ – warzywa. Produkty z tej grupy są niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Według licznych badań, częste spożywanie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju wielu chorób, a także pomaga w ich leczeniu.

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH. Współrealizator projektów dotyczących zwalczania nadwagi i otyłości w Polsce. Organizator konferencji i wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Współautor publikacji z zakresu dietorpofilaktyki i dietoterapii chorób niezakaźnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Nasza tarcza ochronna, czyli warzywa i owoce

Warzywa i owoce znajdują się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia zarówno dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych, jak i osób w wieku starszym, gdyż na każdym etapie życia warzywa i owoce powinny stanowić większość tego co jemy. Warzywa i owoce to źródło bioaktywnych związków (m.in. polifenoli, glukozynolanów, fitosteroli), witamin: C, E, A (beta-karotenu), kwasu foliowego, składników mineralnych: m.in. potasu, magnezu, selenu oraz błonnika. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zwalczają w organizmie wolne rodniki uszkadzające komórki, działają przeciwzapalnie, regulują działanie hormonów oraz stymulują układ odpornościowy do walki z infekcjami. Wysoka zawartość błonnika wpływa na regulację pracy przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom.

Dieta bogata w produkty z tej grupy może przyczyniać się do zmniejszenia śmiertelności ogółem i obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca), otyłość oraz niektóre nowotwory m.in. nowotwór jelita grubego.

¾ warzywa i ¼ owoce – skąd ta proporcja?

Owoce zawierają większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego ich spożycie powinno być mniejsze niż warzyw, są również bardziej kaloryczne (większość warzyw w 100 g ma do 30 kcal, a owoców – do 60 kcal). Warto łączyć je w jednym posiłku z produktami białkowymi (np. jogurtem) czy tłuszczowymi (np. orzechami), gdyż takie połączenie w mniejszym stopniu powoduje wzrost poziomu cukru we krwi niż zjedzenie samego owocu.

Kolorowo znaczy zdrowo

Im więcej jest różnokolorowych warzyw i owoców w diecie tym lepiej. Z uwagi na wysoką zawartość korzystnych substancji, szczególnie polecane są zielone warzywa, np. szpinak, brukselka, brokuł, jarmuż, szparagi czy kapusta oraz czerwone i filetowe owoce jagodowe takie jak truskawki, borówki, maliny i porzeczki.

Zalecenia kontra rzeczywistość

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Niestety Polacy nie osiągają minimalnej rekomendowanej wartości. Według danych GUS z 2019 r. średnie spożycie warzyw i owoców, bez ziemniaków, wynosi 296 g/dzień, z czego warzyw spożywamy średnio 171 g (tyle waży 1 średni pomidor), a owoców – 125 g (tyle waży pół dużej pomarańczy). Jak wynika z tych danych, również zalecane proporcje, czyli 75 proc. – warzywa i 25 proc. – owoce nie są zachowane, gdyż owoce stanowią 42 proc. spożywanej ilości produktów z tej grupy, a warzywa jedynie 58 proc.

Jak zwiększyć spożycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Podstawowa zasada to warzywo lub/i owoc w każdym posiłku – to nawyk, który trzeba sobie wyrobić. Spożywając 4-5 posiłków w ciągu dnia, pamiętaj o dołączaniu do każdego z nich warzyw (np. pokrojony w cząstki cały pomidor do kanapki, a nie 2 plasterki), a do jednego lub dwóch – owoców (np. duże jabłko do porannej owsianki). Gdy czujesz głód pomiędzy posiłkami – warzywa i owoce będą dużo lepszym rozwiązaniem niż czekoladowy batonik, który jest jedynie bogaty w szkodliwe tłuszcze i cukier. Warzywa i owoce możesz wykorzystać do przygotowania zdrowych koktajli, past kanapkowych czy deserów.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile jesz warzyw i owoców każdego dnia, prowadź dzienniczek i skrupulatnie notuj to co jesz. Po tygodniu będziesz wiedział, czy powinieneś jeszcze popracować nad ilością warzyw i owoców w swoim jadłospisie. W zmianie nawyków niezastąpiona będzie również pomoc wykwalifikowanego dietetyka.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych przez internet realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ: www.poradnia.ncez.pl.
Next article