Skip to main content
Home » Układ trawienny » Dieta dla mężczyzn
Układ trawienny

Dieta dla mężczyzn

dieta-mezczyzny-2-wp
dieta-mezczyzny-2-wp

Dr Katarzyna Wolnicka

Pracuje w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Szpitalnego z Kliniką Chorób Metabolicznych. Jest ekspertem Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, współautorką wielu publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w etiopatogenezie i profilaktyce chorób dietozależnych. Zajmuje się m.in. opracowywaniem i upowszechnianiem zaleceń żywieniowych.

Mniej mięsa czerwonego i jego przetworów, więcej ryb szczególnie pochodzenia morskiego

Najnowsze zalecenia ekspertów mówią, że spożycie mięsa czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych takich jak wędliny, kiełbasy powinno być ograniczone do 0,5 kg/tyg. Większe spożycie mięsa i przetworzonych produktów mięsnych, zwiększa zachorowanie na niektóre nowotwory. Stek czy kiełbasa z grilla – nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu i niewielkie porcje. Warto natomiast jeść więcej ryb w tym szczególnie morskich – minimum dwa razy w tygodniu. Ryby morskie są źródłem kwasów nienasyconych omega-3, które chronią nasz organizm przed zawałem serca i udarem mózgu, maja właściwości przeciwzapalne.

Zamiast mięsa warto sięgnąć po potrawy z pełnych zdrowia nasion roślin strączkowych (np. fasola, biała, czerwona, cieciorka) w postaci leczo, gulaszów z fasolą i warzywami, past kanapkowych (humus). Można też spożywać jaja – nawet do 7 sztuk tygodniowo. Mężczyźni potrzebują więcej cynku niż kobiety. Cynk jest niezbędny dla zdrowia prostaty, do produkcji spermy, odpowiedniego poziomu testosteronu, a także bierze udział w wielu bardzo ważnych procesach w organizmie, jest składnikiem wielu enzymów a także silnym przeciwutleniaczem. Znajdziemy go w dużych ilościach w jajach, rybach, owocach morza (szczególnie w śledziach i ostrygach), w nasionach dyni, słonecznika, grochu, bobu, fasoli, ale też w pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Więcej produktów zbożowych pełnoziarnistych

Warto włączyć do diety częściej razowe pieczywo, płatki owsiane, jęczmienne, razowy makaron, brązowy ryż czy gruboziarniste kasze w miejsce tych wysokoprzetworzonych jasnych pszennych bułek, rogalików, białego ryżu czy płatków śniadaniowych zawierających duże ilości dodanego cukru. Przetwory zbożowe z pełnego przemiału zawierają więcej witamin, szczególnie z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego), składników mineralnych (magnezu, cynku), błonnika pokarmowego.

Więcej warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny znaleźć się w naszym menu jak najczęściej w ciągu dnia i w jak największej ilości. W każdym posiłku powinny zajmować połowę talerza. Spożycie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe i choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), a także wiele innych przewlekłych chorób jak cukrzyca i otyłość. Spożywanie większej ilości szczególnie warzyw pozwoli na utrzymanie właściwej sylwetki.

Zdrowe tłuszcze

Konieczne jest ograniczanie tłuszczów zwierzęcych (smalec i masło). Zalecane są natomiast oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy. Dobrym źródłem zdrowych tłuszczów są orzechy. Warto spożywać garść (30 g) niesolonych orzechów dziennie. Są one ponadto źródłem niezbędnego w męskiej diecie selenu, cynku, magnezu. Dania typu fast food, słone przekąski, wyroby cukiernicze takie jak wafelki herbatniki itd. zawierają bardzo niebezpieczne dla zdrowia kwasy tłuszczowe trans. Ich spożycie należy ograniczać do wyjątkowo rzadkich okazji.

Bez cukru i słodyczy

Nadmiar prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej co prowadzi m.in. do rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. Zdrowe przekąski w zamian – owoce i orzechy albo naturalne jogurty, koktajle mleczne z dodatkiem owoców.

Mniej soli więcej ziół

Ograniczenie soli w diecie jest niezbędne w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia. Nadmiar soli może zwiększać ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego a także osłabiać masę kostną. Zamiast soli naturalne zioła i przyprawy pomogą wzmocnić prozdrowotne działanie diety bogatej w owoce i warzywa.

Next article
Home » Układ trawienny » Dieta dla mężczyzn
Immunologia

Warzywa i owoce – podstawa naszej codziennej diety

Według zasad zdrowe żywienia przynajmniej połowę tego co jemy powinny stanowić warzywa i owoce w proporcjach ¼ – owoce i ¾ – warzywa. Produkty z tej grupy są niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Według licznych badań, częste spożywanie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju wielu chorób, a także pomaga w ich leczeniu.

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH. Współrealizator projektów dotyczących zwalczania nadwagi i otyłości w Polsce. Organizator konferencji i wydarzeń promujących zdrowy styl życia. Współautor publikacji z zakresu dietorpofilaktyki i dietoterapii chorób niezakaźnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Nasza tarcza ochronna, czyli warzywa i owoce

Warzywa i owoce znajdują się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia zarówno dla dzieci i młodzieży, osób dorosłych, jak i osób w wieku starszym, gdyż na każdym etapie życia warzywa i owoce powinny stanowić większość tego co jemy. Warzywa i owoce to źródło bioaktywnych związków (m.in. polifenoli, glukozynolanów, fitosteroli), witamin: C, E, A (beta-karotenu), kwasu foliowego, składników mineralnych: m.in. potasu, magnezu, selenu oraz błonnika. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zwalczają w organizmie wolne rodniki uszkadzające komórki, działają przeciwzapalnie, regulują działanie hormonów oraz stymulują układ odpornościowy do walki z infekcjami. Wysoka zawartość błonnika wpływa na regulację pracy przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom.

Dieta bogata w produkty z tej grupy może przyczyniać się do zmniejszenia śmiertelności ogółem i obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca), otyłość oraz niektóre nowotwory m.in. nowotwór jelita grubego.

¾ warzywa i ¼ owoce – skąd ta proporcja?

Owoce zawierają większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego ich spożycie powinno być mniejsze niż warzyw, są również bardziej kaloryczne (większość warzyw w 100 g ma do 30 kcal, a owoców – do 60 kcal). Warto łączyć je w jednym posiłku z produktami białkowymi (np. jogurtem) czy tłuszczowymi (np. orzechami), gdyż takie połączenie w mniejszym stopniu powoduje wzrost poziomu cukru we krwi niż zjedzenie samego owocu.

Kolorowo znaczy zdrowo

Im więcej jest różnokolorowych warzyw i owoców w diecie tym lepiej. Z uwagi na wysoką zawartość korzystnych substancji, szczególnie polecane są zielone warzywa, np. szpinak, brukselka, brokuł, jarmuż, szparagi czy kapusta oraz czerwone i filetowe owoce jagodowe takie jak truskawki, borówki, maliny i porzeczki.

Zalecenia kontra rzeczywistość

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców każdego dnia. Niestety Polacy nie osiągają minimalnej rekomendowanej wartości. Według danych GUS z 2019 r. średnie spożycie warzyw i owoców, bez ziemniaków, wynosi 296 g/dzień, z czego warzyw spożywamy średnio 171 g (tyle waży 1 średni pomidor), a owoców – 125 g (tyle waży pół dużej pomarańczy). Jak wynika z tych danych, również zalecane proporcje, czyli 75 proc. – warzywa i 25 proc. – owoce nie są zachowane, gdyż owoce stanowią 42 proc. spożywanej ilości produktów z tej grupy, a warzywa jedynie 58 proc.

Jak zwiększyć spożycie warzyw i owoców – praktyczne wskazówki

Podstawowa zasada to warzywo lub/i owoc w każdym posiłku – to nawyk, który trzeba sobie wyrobić. Spożywając 4-5 posiłków w ciągu dnia, pamiętaj o dołączaniu do każdego z nich warzyw (np. pokrojony w cząstki cały pomidor do kanapki, a nie 2 plasterki), a do jednego lub dwóch – owoców (np. duże jabłko do porannej owsianki). Gdy czujesz głód pomiędzy posiłkami – warzywa i owoce będą dużo lepszym rozwiązaniem niż czekoladowy batonik, który jest jedynie bogaty w szkodliwe tłuszcze i cukier. Warzywa i owoce możesz wykorzystać do przygotowania zdrowych koktajli, past kanapkowych czy deserów.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile jesz warzyw i owoców każdego dnia, prowadź dzienniczek i skrupulatnie notuj to co jesz. Po tygodniu będziesz wiedział, czy powinieneś jeszcze popracować nad ilością warzyw i owoców w swoim jadłospisie. W zmianie nawyków niezastąpiona będzie również pomoc wykwalifikowanego dietetyka.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych przez internet realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ: www.poradnia.ncez.pl.
Next article