Starzenie się jest fizjologicznym procesem organizmu, w którym wszyscy bez wyjątku uczestniczymy. Wraz z wiekiem zmienia się nasz wygląd, sprawność fizyczna, nierzadko też umysłowa, a także zapotrzebowanie organizmu na pożywienie. Na co powinien zwrócić uwagę senior w codziennym odżywianiu?
Angelina Ziembińska
Diabetyczka, dietetyczka i pasjonatka gotowania. Autorka bloga www.dietolog.pl, prowadząca kanał kulinarny na YouTube z przepisami dla diabetyków
Jak powinna wyglądać dieta seniora z cukrzycą?
Dieta seniora z cukrzycą nie powinna się zasadniczo różnić od zdrowej diety zalecanej seniorom bez cukrzycy, a celem leczenia dietetycznego jest osiągnięcie możliwie najlepszego wyrównania metabolicznego. Cukrzyca wykryta w późnym wieku bywa kłopotliwa, głównie ze względu na wiele ograniczeń płynących z metryki, takich jak trudności w poruszaniu się, kłopoty ze wzrokiem, trudności w rozumieniu zaleceń czy słabsza pamięć. Wszystko to utrudnia kontrolę glikemii. Uczenie się nowych zasad żywieniowych nie przychodzi osobom starszym zbyt łatwo, a wieloletnie przyzwyczajenia bywają trudne do przezwyciężenia i zmiany.
Dieta seniora powinna opierać się głównie na sezonowych warzywach, produktach pełnoziarnistych z niskim indeksem glikemicznym (grube kasze, dziki ryż, razowe pieczywo), pełnowartościowych produktach białkowych (mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych) i produktach nabiałowych (mleko i jego przetwory, kefiry, jogurty). Ograniczeniom podlegają przede wszystkim słodycze, produkty zawierające znaczne ilości cukru, produkty wysoko przetworzone oraz także te zawierające sporą ilość soli (np. gotowe sosy, mieszanki przyprawowe, musztardy). Ze względu na podwyższone przy cukrzycy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, warto sól zamienić na zioła (np. bazylia, oregano, majeranek i inne). Pewnym ograniczeniom podlegają także, powszechnie uważane za zdrowe, owoce, a w szczególności soki owocowe (nawet te świeżo wyciskane), bo zawierają sporo naturalnie występujących cukrów (fruktozy). Najlepszymi napojami dla seniorów są woda, herbata, kawa zbożowa, słaba kawa (oczywiście bez cukru), soki warzywne, mleko i fermentowane produkty mleczne. W sumie napojów nie powinno być mniej niż 2 litry na dobę.
Talerz diabetyka, czyli jak komponować posiłki?
Najprostsze metody bywają najlepsze – najpierw talerz należy podzielić na pół i na jedną połowę nałożyć sporą ilość warzyw (najlepiej liściastych i sezonowych), drugą połowę podzielić jeszcze raz na pół. Na pierwszą ćwiartkę płasko nałożyć produkty skrobiowe (pełnoziarniste kasze, pieczywo razowe, ryż brązowy, ziemniaki), a na drugą produkty białkowe (chudy drób, tłuste ryby morskie, nasiona roślin strączkowych), również płasko. To jest baza diety, którą należy wzbogacić o niewielką ilość zdrowych tłuszczów, najlepiej pochodzenia roślinnego (awokado, oliwa jako dressing do sałat) i owoce o niskim i średnim indeksie glikemicznym w maksymalnie dwóch porcjach po 100 g dziennie.
Rola bliskich i opiekunów
Seniorzy z zaburzeniami pamięci miewają problemy z regularnością i systematycznością posiłków, która jest zalecana przy cukrzycy. Ważna jest również jakość pożywienia. Osoby z nadwagą i otyłe mogą być niedożywione, jeśli ich dieta opiera się głównie na wysoko przetworzonych produktach ubogich w wartości odżywcze. Niedożywienie może skutkować stopniowym zmniejszaniem masy mięśniowej i wyniszczeniem organizmu. Leczenie cukrzycy wiąże się także z regularnym przyjmowaniem leków. Pominięcie dawki leku może spowodować zbyt wysoki poziom glikemii, zaś przypadkowo podana podwójna dawka leku hipoglikemizującego (np. insuliny), może doprowadzić do ciężkiego niedocukrzenia, będącego nawet zagrożeniem życia. Stąd czujność i w razie potrzeby pomoc osób bliskich, jest bardzo cenna, a bywa że niezbędna.