Kogo dotyka problem wypadania włosów?
Alicja Gondek
Trycholog, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego
Czy istnieją czynniki, które może my wskazać jako takie, które powodują wypadanie włosów?
Niestety jest ich bardzo wiele. Choroby ogólnoustrojowe są jednym z najważniejszych czynników, które mogą mieć wpływ na jakość naszej fryzury. Bardzo często wypadające włosy są pierwszym symptomem np. chorób tarczycy. Przebyte infekcje, stany zapalne toczące się w organizmie również mogą mieć wpływ na kondycję naszych włosów. Pod uwagę należy wziąć również czynniki genetyczne.
Wiadomym jest, że dziedziczymy kolor oczu, kolor włosów odcień skóry oraz skłonność do bujnej czupryny albo uciążliwych zakoli. Dziedziczne jest to, to w jaki sposób nasz organizm będzie reagował na DHT (powstaje w wyniku przemiany testosteronu) i na ile nasze mieszki włosowe są na niego wrażliwe. Taką skłonność przekazuje nam w genach i matka i ojciec. Kolejnym bardzo często spotykanym czynnikiem powodującym wypadanie włosów jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Standardem stało się robienie peelingów twarzy i ciała, dobieranie kremów do rodzaju cery. Tak samo powinniśmy dbać o skórę głowy i mieszki włosowe – regularnie oczyszczać poprzez stosowanie specjalistycznych peelingów oraz dobierać szampony i inne preparaty pielęgnacyjne do rodzaju naszego skalpu. Tylko dzięki takiej pielęgnacji nasze włosy będą wyglądać zdrowo.
Niewłaściwa dieta, tryb życia i stres to kolejne niemniej ważne czynniki, które decydują o ilości i jakości włosów. Jeżeli zależy nam na gęstych, silnych włosach musimy zadbać o odpowiedni poziom żelaza, ferrytyny, oraz odpowiedni poziom witamin D, B7, B12, A, E, C oraz minerałów: cynku i miedzi. Czynniki powodujące wypadanie włosów to temat bardzo obszerny i niezmiernie ważny bo ściśle związany z diagnostyką trychologiczną.
Najważniejsze jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i przede wszystkim wykluczenie czynników związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Żadne, nawet najlepsze terapie nie przyniosą trwałego efektu jeśli nie zostanie wykluczony lub zminimalizowany czynnik wywołujący problem z włosami.
Kto według statystyk jest najbardziej narażony na problemy związane z łysieniem?
Statystyki są najmniej korzystne dla mężczyzn po 50 r.ż., bo aż 60 proc. z nich ma problem z łysieniem. Jednak coraz częściej do naszych gabinetów trafiają mężczyźni ok 20 r.ż., którzy już obserwują u siebie zmianę gęstości włosów i zwiększenie zakoli. Według badań prawie 30 proc. mężczyzn po 30 r.ż. zaczyna łysieć. U kobiet statystyki wyglądają lepiej ale i tak co 5 kobieta miedzy 20 a 40 r.ż. zauważa u siebie wzmożone wypadanie włosów. Chociaż statystycznie mężczyźni częściej mają problemy z włosami to jednak zdecydowanie rzadziej zgłaszają się do specjalisty – a szkoda. Istnieje wiele skutecznych sposobów aby spowolnić proces miniaturyzacji mieszków włosowych nawet w przypadku łysienia androgenowego.
W którym momencie możemy stwierdzić, że dotyka nas problem wypadania włosów. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Zachęcam do tego, żeby zgłaszać się do trychologa zanim wystąpi problem a już koniecznie kiedy zauważamy coś co nas niepokoi, może to być swędzenie skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież czy więcej niż dotychczas wypadających włosów. Trycholog na pierwszej wizycie przeprowadzi obszerny wywiad, zbada i oceni stan skóry głowy i mieszków włosowych w badaniu trichoskopowym oraz zaleci dalsze postępowanie. W razie konieczności zasugeruje wizytę u innego specjalisty czy wykonanie dodatkowych badań.
Jakie znamy formy terapii dedykowane osobom, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów
Czasami wystarczy wyeliminowanie środka sprawczego – zmiana stylu życia, ograniczenie picia kawy, redukcja stresu, stosowanie diety zbilansowanej ew. zastosowanie suplementacji czy zmiana kosmetyków. Gabinety trychologiczne proponują też szereg skutecznych zabiegów. Na uwagę zasługują na pewno zabiegi z użyciem nowoczesnego lasera LLLT, które w bezbolesny sposób i przede wszystkim skutecznie redukują problemy z łysieniem – również androgenowym co potwierdzają badania kliniczne.
Co robić, aby zapobiegać a nie leczyć?
Przede wszystkim odpowiednio pielęgnować skórę głowy. Żaden preparat stosowany na skórę głowy nie zadziała właściwie, jeśli wcześniej nie oczyścimy jej ze zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczeń środowiska i nie odblokujemy ujść mieszków włosowych. Zbilansowana dieta na pewno pomoże nam w utrzymaniu pięknej fryzury. Zachęcam do stosowania diety bogatej w fitoestrogeny, których działanie jest podobne, choć słabsze do działania żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Znajdują się one min. w owocach morza i rybach. Nie bez znaczenia będzie ograniczenie picia kawy, alkoholu i palenie papierosów. Ważne jest też ograniczenie stresu, uśmiechajmy się więcej i pamiętajmy o tym – nie tylko w kontekście zdrowych i mocnych włosów!