Skip to main content
Home » Skóra » Profilaktyka kluczem do zdrowej i pięknej skóry
skóra

Profilaktyka kluczem do zdrowej i pięknej skóry

zdrowa skóra
zdrowa skóra
Fot.: Atelier Chlistowska | [email protected]

Olga Barej

Wokalistka, aktorka, modelka plus size, w 2020 r. została mamą i nagrała album Polskie Kołysanki z kołysankami dla dzieci

Jest Pani zaangażowana w kampanie społeczne związane z czerniakiem. Czy bada Pani swoją skórę oraz przestrzega podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem?

Ciało to nasz dom, w którym mamy czuć się dobrze. Zdrowa skóra pokazuje nam czy dbamy o ciało od wewnątrz i na zewnątrz. Ochronę skóry uważam za obowiązek. Mam wiele pieprzyków i jasną karnację oraz rude włosy. Ten typ urody wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaangażowałam się w akcję społeczną Akademii Czerniaka, żeby na swoim przykładzie pokazać jak dbać o skórę. Według badań opinii publicznej, większość Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak. Wciąż jednak niepojący jest fakt, iż blisko połowa badanych Polaków uważa, że nie posiada znamion, które należy obserwować i tym samym nie zwraca na nie uwagi. Majowe słońce po długiej zimie może być szczególnie niebezpieczne, dlatego właśnie w maju rozpoczyna się akcja edukacyjna dotycząca czerniaka.

Wiosna i lato to czas wystawiania skórę na słońce. Jak dba Pani o ochronę przed słońcem? Czy zwraca Pani na to szczególną uwagę?

Od kiedy zostałam mamą, że szczególną uwagą wybieram kosmetyki dla mojego dziecka. Zainteresował mnie skład kosmetyków przeciwsłonecznych i sama zaczęłam używać tych delikatnych kosmetyków dla niemowląt. Wcześniej korzystałam z niższych filtrów, teraz używam filtra 50 na twarz i filtra 30 na ciało. Smaruję miejsca wystawione na słońce, szczególnie zwracam uwagę na pieprzyki. Dobrze sprawdzają się kosmetyki w sprayu, przed wyjściem do wiosennego ogrodu lub na spacer z wózkiem. Uwielbiam moje opalone ramiona, ale zawsze mam ze sobą chustę lub apaszkę, którą mogę zakryć skórę, jeśli słońce będzie mocne. Zawsze też pamiętam o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, mam ich sporą kolekcję, na różne okazje. Co ciekawe, filtr przeciwsłoneczny nakładam również na włosy, żeby zabezpieczyć rudy kolor włosów przed wypłowieniem. Na końcówki włosów nakładam wyciąg z olejków, zabezpieczający włosy przed przesuszeniem.

Wybieram takie kosmetyki do makijażu, które zawierają filtr przeciwsłoneczny. Wiele podkładów i kremów BB ma działanie pielęgnacyjne i filtr SPF, dzięki temu twarz wystawiona do słońca zostanie przyjemnie muśnięta wiosennym słoneczkiem.

Jak dba Pani o swoją skórę? Ma Pani swoje tajniki?

Wierzę, że zdrowa skóra zależy od tego, jak się odżywiamy, ile pijemy wody. Od ponad 20 lat jestem wegetarianką, na moim talerzu zawsze jest dużo zielonych warzyw, sezonowych warzyw, świeżych owoców. Dzięki temu, że warzywa zawierają wodę i witaminy, moja skóra jest promienna i nawilżona od środka. Staram się wypijać dwa litry wody dziennie.

Od trzydziestego roku życia regularnie stosuję krem nawilżający, dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające aloes, koenzym Q10, kwas hialuronowy i kolagen. Ostatnio sama przygotowuję przeciwzmarszczkowy krem na noc, przepis jest prosty – retinol i witamina C w kroplach. Trzeba pamiętać o tym, żeby witaminę C stosować tylko w kosmetykach na noc. Używanie ich na co dzień i wystawienie twarzy na słońce może skutkować przebarwieniami i powstaniem piegów.

Pamiętam o balsamie do ciała po kąpieli. Olejek ze słodkich migdałów, aloes i masło shea to moje ulubione składniki, których szukam w kosmetykach do pielęgnacji skóry ciała.

Next article
Home » Skóra » Profilaktyka kluczem do zdrowej i pięknej skóry
skóra

Łuszczyca i AZS – pielęgnacja w sezonie letnim

AZS i łuszczyca to przewlekłe, a dla niektórych pacjentów bardzo uciążliwe choroby skóry. Co warto o nich wiedzieć w kontekście nadchodzącego lata?

Prof.-Adam-Reich

Prof. dr hab. n. med. Adam Reich

Kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii, Instytut Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Medycznych, Uniwersytet Rzeszowski

Dr hab. n. med. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

Czym charakteryzuje się łuszczyca, a czym atopowe zapalenie skóry? Jakie są objawy tych chorób?

Jak podkreśla prof. Reich, w typowych przypadkach ogniska łuszczycy lokalizują się na kolanach i łokciach. Często zmiany łuszczycowe zajmują także głowę czy okolicę lędźwiowo-krzyżową. AZS obejmuje zazwyczaj miejsca zgięciowe, czyli doły łokciowe, kolanowe. Łuszczyca to choroba, w której zmiany chorobowe są wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej. W AZS stan zapalny objawia się rumieniem ze złuszczeniem naskórka.

Jak wygląda postępowanie i pielęgnacja w przypadku skóry atopowej, a jak łuszczycowej?

Jak wskazuje prof. Reich, w chorobach skóry dobra pielęgnacja przyczynia się do poprawy całościowego wyniku leczenia. W przypadku AZS mamy do czynienia z defektem bariery naskórkowej, dlatego pielęgnacja polega głównie na stosowaniu preparatów emolientowych oraz dostarczaniu skórze lipidów, które wnikając w nią, spajają jej komórki. W łuszczycy należy ograniczać nadmierne złuszczanie się naskórka, a także działać wspomagająco w stosunku do leczenia przeciwłuszczycowego. Aby łuszczenie odbywało się sprawniej, należy stosować produkty keratolityczne. Pielęgnując skórę łuszczycową, należy pamiętać o jej nawilżaniu, które znacznie poprawia jej stan.

W jakich produktach przeznaczonych do skóry znajdziemy emolienty? Na czym polega ich skuteczność oraz co je wyróżnia na tle balsamów nawilżających?

Emolienty znajdziemy zarówno w produktach przeznaczonych do mycia twarzy, ciała oraz włosów, m.in. emulsjach, szamponach, płynach, jak i preparatach pielęgnacyjnych. Emolient odtwarza skład i funkcję skóry, broni ją przed alergiami, podrażnieniami i zbytnim wysuszeniem. Jest kosmetykiem dbającym o zdrowie skóry, nie tylko o jej wygląd. Preparaty do mycia oparte na formule emolientów dodatkowo nie niszczą płaszcza tłuszczowego, co jest domeną zwykłych preparatów myjących – mówi dr Nowicka.

Czy chorzy na te przypadłości w kontekście zbliżającego się lata powinni bardziej przywiązywać wagę do pielęgnacji swojej problematycznej skóry?

Jak wspomina prof. Reich, zawsze należy zwracać uwagę na czynniki środowiskowe, a już szczególnie w okresie letnim. Jeśli nam nie służą, jak np. promienie słoneczne, warto je wyeliminować lub skutecznie się przed nimi chronić. Należy jednak mieć na uwadze, by dobrze dobierać produkty fotoochronne, ponieważ – jak dodaje dr Nowicka – jest grupa pacjentów dotkniętych łuszczycą i AZS, którym bezpieczna ekspozycja na światło słoneczne w okresie letnim służy. Zawarty w promieniowaniu słońca ultrafiolet ma działanie przeciwzapalne, delikatnie immunosupresyjne – sprzyja leczeniu tych chorób. Okres letni sprzyja również wysuszaniu się skóry – słońce, woda morska, baseny – dlatego też pacjenci ci powinni zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie skóry. Konieczne jest stosowanie emolientów do każdej kąpieli/mycia, a także aplikacji ich minimum dwa razy dziennie. Niezbędna jest również zwiększona podaż wody w diecie.

Next article