Skip to main content
Home » Skóra » Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

ochrona przeciwsłoneczna
ochrona przeciwsłoneczna

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article
Home » Skóra » Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok
Skóra

Jakie są przyczyny i objawy powstawania trądziku?

powstawania trądziku

Dr hab. n med. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

W etiopatogenezie trądziku pospolitego biorą udział różne czynniki. Podstawą wszystkiego jest nadmierny łojotok, czyli wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry. Najczęściej łojotok obserwujemy w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, a więc czoło, nos, broda, okolica dekoltu, okolica międzyłopatkowa.

Wydzielanie łoju jest regulowane przez kilka czynników. Przede wszystkim są to czynniki genetyczne, a więc u osób, u których w rodzinie występował trądzik należy się spodziewać cięższego jego przebiegu. Prócz genetyki bardzo ważną rolę w wydzielaniu łoju odgrywają hormony. Adrogeny pobudzają produkcję łoju poprzez receptory umieszczone na gruczołach łojowych, podobnie działa progesteron i prolaktyna. Dlatego też największe nasilenie trądziku obserwowane jest u osób młodych w okresie dojrzewania, a także u mężczyzn.

Prócz zwiększonego wydzielenia łoju przyczyną pojawiania się zmian trądzikowych jest także nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Polega ono na zaleganiu nadmiernej liczby komórek rogowych oraz zahamowaniu ich złuszczania się w ujściu i na powierzchni naskórka. W efekcie dochodzi do „zaczopowania” ujścia mieszka włosowego i wytworzenia mikrozaskórnika, zmiany niewidocznej klinicznie, która jest początkiem wszystkich innych wykwitów spotykanych w omawianej chorobie.

Ogromną rolę w prawidłowym procesie złuszczania się komórek warstwy rogowej odgrywa witamina A, w przypadkach jej niedoboru zjawisko znacznie się nasila. U osób chorujących na trądzik pospolity nieprawidłowy jest również skład wytwarzanego łoju. Za mało jest w nim nienasyconego kwasu linolowego, czynnika odpowiedzialnego za działanie przeciwzapalne.

Zmiany w ilości i składzie łoju przyczyniają się do lepszej kolonizacji gruczołów łojowych przez bakterie Propionibacterium acnes. Są to bakterie beztlenowe, a ich obecność powoduje wzmożenie stanu zapalnego wokół gruczołu łojowego i całego mieszka włosowego oraz powstanie wykwitów zapalnych, takich jak krosty, guzy i cysty. W niektórych cięższych postaciach trądziku prócz P.acnes obecne są bakterie z rodzaju gronkowców, w tym również gronkowiec złocisty, a także lipofilne drożdżaki.

Jakie czynniki zaostrzają zmiany trądzikowe?

Zaostrzenie zmian trądzikowych najczęściej obserwowane jest w okresach stresu, napięcia psychicznego, po spożyciu pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym i dużej ilości nabiału odkrowiego. Musimy również pamiętać, że niektóre leki mogą wywoływać lub nasilać trądzik, są to przede wszystkim doustne preparaty sterydowe, hormonalne, a także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry z tendencją do trądziku oraz z niedoskonałościami, takimi jak pryszcze, zaskórniki, plamy?

Skóra tłusta, trądzikowa jest najczęściej gruba, barwy szarawej o znacznym wydzielaniu łoju, co pacjenci raportują jako „świecenie się”. Wymaga ona delikatnej pielęgnacji uwzględniającej jej potrzeby. Podstawą pielęgnacji jest zawsze łagodne mycie i demakijaż, na dzień powinny być stosowane lekkie kremy o właściwościach matujących, równocześnie chroniące przed słońcem. W nocy postawmy na składniki działające złuszczająco jak kwas azelainowy, salicylowy, lipohydroksykwasy, retinoidy, witaminę C.

Zabiegi, jakie warto wykonać to przede wszystkim złuszczania kwasem glikolowym w połączeniu z mikrodermabrazją, przy bardzo znaczącym łojotoku wybierajmy kwas pirogronowy, mający najsilniejsze działanie ograniczające wydzielenie sebum. Nie wyciskamy zmian ropnych!

Jakie są najczęściej stosowane metody leczenie? W jaki sposób można wspierać kondycję skóry?

Trądzik grudkowo-krostkowy, skupiony, guzkowo-cystowy, czyli ten o cięższym nasileniu, wymaga w pierwszej kolejności konsultacji lekarza dermatologa. Zabiegi kosmetyczne u osób leczonych mogą jednak bardzo wspomóc działanie leku, przyspieszyć efekty, zniwelować powstałe blizny czy przebarwienia.

W leczeniu trądziku stosujemy antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz retinoidy, w najbardziej nasilonych przypadkach doustną izotretinoinę (również pochodną witaminy A). Leczenie takie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem, dyscypliny pacjenta, wykonywania badań kontrolnych. W przypadkach zachwianej gospodarki hormonalnej możemy również wdrożyć kurację antyandrogenną, oczywiście po konsultacji lekarza ginekologa i endokrynologa.

Next article