Skip to main content
Home » Skóra » Nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa
Skóra

Nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa

Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak

Profesor dermatologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych, bezwzględnie należy korzystać z wysokiej jakości kremów z filtrem. Dotyczy to szczególnie osób z problemami dermatologicznymi oraz dzieci.

Jakie są główne zagrożenia związane z ekspozycją na słońce dla ogółu populacji osób zdrowych, a jakie dla osób z różnymi problemami dermatologicznymi?

Zagrożenia związane z nadmierną i nieostrożną ekspozycją skóry na słońce możemy podzielić na krótkoterminowe oraz długoterminowe. Do tych pierwszych zaliczamy klasyczne oparzenia słoneczne, których efektem jest utrzymujące się przez kilka dni pieczenie i swędzenie. W perspektywie długoterminowej mówimy już podwyższonym ryzyku wystąpienia nowotworów skóry, w tym czerniaka. Ponadto słońce jest bardzo istotnym czynnikiem uszkadzającym włókna kolagenowe, przez co skóra staje się szara, zmarszczona, z porami. To efekt tzw. fotostarzenia.

Jeśli chodzi o osoby z problemami dermatologicznymi, to popularny mit mówi o tym, że pod wpływem światła następuje pogrubienie warstwy rogowej, co pozornie blokuje wydzielanie przez skórę łoju czy serum. Jest to jednak mylne twierdzenie, bo kilka tygodni później dochodzi do efektu odbicia i następuje nadprodukcja łoju wraz z zaostrzeniem zmian skórnych – pojawiają się dodatkowe grudki, cysty, krosty. Osoby z przewlekłymi problemami dermatologicznymi muszą więc szczególnie chronić się przed słońcem – nawilżać skórę i używać filtrów.

Istnieją specjalne zalecenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka, takich jak osoby z historią nowotworu, chorób autoimmunologicznych czy wysokim ryzykiem nowotworu skóry?

Takie osoby muszą absolutnie stosować fotoprotekcję i po prostu unikać promieni słonecznych, które sprzyjają rozwojowi chorób autoimmunologicznych. Zalecam stosowanie specjalnej odzieży zasłaniającej skórę rąk, nóg, karku, a także noszenie okularów przeciwsłonecznych i czapki. Obowiązkowe są również mocne kremy z filtrami aplikowane na 30 minut przed wyjściem na słońce.

Jakie są najnowsze badania dotyczące bezpieczeństwa filtrów słonecznych dla ludzi i środowiska?

Od wielu lat kremy z filtrem są obiektem badań pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi i wpływu na środowisko naturalne. Cześć szkodliwych substancji czy produktów zostało już wycofanych przez dyrektywy unijne. Te, które zostały dopuszczane do użytku, są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Należy jednak korzystać jedynie z certyfikowanych, atestowanych i dopuszczonych w Polsce produktów. Najlepiej filtry słoneczne kupować więc w aptekach. Ponadto niektóre kremy z filtrem, choć z odpowiednimi atestami, w indywidualnych przypadkach mogą wywoływać fotoalergiczne zmiany skórne. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie są zalecenia dotyczące stosowania produktów z filtrem słonecznym u niemowląt i dzieci, a także jak zachęcić rodziców i starsze dzieci do ich stosowania w warunkach ekspozycji słonecznej?

Dzieci do 4. roku życia w ogóle nie powinny być wystawione na oddziaływanie słońca. Starsze, przy dłuższej zabawie na słońcu, powinny mieć zasłonięte ciało – ramiona, nogi, plecy, kark. Konieczne jest również nakrycie głowy oraz specjalne, dziecięce filtry z kremem, gdyż na delikatną, dziecięcą skórę nie powinno się stosować dorosłych kremów. Warto wybrać produkty rekomendowane przez np. Instytut Matki i Dziecka.

Jakie są główne różnice między produktem z filtrem słonecznym a wyrobem medycznym do ochrony przed słońcem?

Różnice dotyczą dyrektyw unijnych, ponieważ wyroby medyczne muszą być odpowiednio przebadane, przejść proces obserwacji oraz późniejszej certyfikacji przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Natomiast z perspektywy użytkownika nie ma większego znaczenia, czy chroni się przed słońcem dobrej jakości kremem, czy wyrobem medycznym. Jeśli jednak ktoś ma nawracające problemy skórne, rogowaciejącą skórę, przebarwienia czy trądzik, to zdecydowanie powinien korzystać z bardziej specjalistycznych wyrobów medycznych.

Next article
Home » Skóra » Nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa
skóra

Pomoc dla chorych na łuszczycę – PSOs Łuszczyca

Prezeska zarządu Amicus Fundacji Łuszczycy i ŁZS, Dagmara Samselska opowiada o działającej od kliku miesięcy infolinii PSOs dla chorych na łuszczycę. Ekspertka wyjaśnia, jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji oraz jakie inne działania są realizowane w ramach projektu.

łuszczyca

Dagmara Samselska

Prezes Zarządu AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS

Od prawie roku działa ogólnopolska infolinia dla pacjentów chorych na łuszczycę powołana przez Amicus Fundację Łuszczycy i ŁZS. Co było impulsem do jej utworzenia?

Fundacja Amicus wszechstronnie wspiera osoby cierpiące na przewlekłe dermatozy jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy przewlekła pokrzywka spontaniczna. Pandemia COVID-19 spowodowała, że część oddziałów dermatologicznych przestało pełnić dotychczasową rolę. Pacjenci, u których zmiany skórne zaczęły się nasilać m.in. z powodu stresu, a także wcześniej odkładanej terapii czuli się zagubieni i nie wiedzieli jak zlokalizować referencyjny ośrodek leczący łuszczycę zgodnie z najnowszymi rekomendacjami. W czerwcu ubiegłego roku rozpoczęła działalność infolinia PSOs łuszczyca oraz działania edukacyjne w ramach projektu.

Jakie są zasady działania infolinii oraz jaką pomoc można uzyskać podczas telefonicznej konsultacji?

Pod numer infolinii 530 812 500 może zadzwonić każdy, kto chce uzyskać pomoc dla siebie lub osoby bliskiej zmagającej się z łuszczycą. Podczas rozmowy koordynatorka rozwiewa wątpliwości na temat samej łuszczycy, wskazuje referencyjny ośrodek prowadzący leczenie łuszczycy metodami klasycznymi i lekami biologicznymi w ramach NFZ, podaje niezbędne dane kontaktowe oraz informację na temat czasu oczekiwania na wizytę. Po odbytej rozmowie, która w miarę potrzeb trwa czasem nawet 90 minut, koordynatorka przesyła podsumowanie rozmowy ze wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz linkami do stron internetowych i materiałów wideo zawierających rzetelne informacje na temat łuszczycy i jej leczenia na każdym etapie. To jednak nie koniec. Staramy się monitorować sytuację każdego podopiecznego infolinii i wspierać w przypadku pojawiających się trudności. Celem jest doprowadzenie do tego, aby każdy został objęty opieką ośrodka i otrzymał leczenie adekwatne do stanu zdrowia.

Czy dzięki jej powstaniu zauważyli państwo zwiększony kontakt ze strony osób chorych na łuszczycę, jak również ich bliskich?

Z miesiąca na miesiąc liczba podopiecznych rośnie. W tej chwili jest to niespełna 400 osób. Większość z nich – ok. 82 proc. – jest już objęta specjalistyczną opieką zgodnie ze ścieżką terapeutyczną.

Jakie są inne działania w ramach projektu PSOs łuszczyca?

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania edukacyjne online w ramach projektu PSOs łuszczyca. Do tej pory zostały wyświetlone ok. 70 000 razy. Osoba zainteresowana dowie się z nich jakie są dostępne opcje terapeutyczne, jakie kryteria należy spełnić, aby starać się o kwalifikację do leczenia biologicznego w ramach NFZ, jak również jakie są najnowsze możliwości leczenia skóry głowy, dłoni, stóp oraz miejsc intymnych. To tylko kilka z podjętych w materiałach tematów. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi na stronie psos.pl. Bardzo ważnym aspektem jest stan psychiczny osób zmagających się z łuszczycą, dlatego nasza Fundacja oferuje także wsparcie psychologiczne. W ramach projektu „Psycholog dla skóry” pacjenci z przewlekłymi chorobami skóry mają możliwość skorzystania z nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online i grup wsparcia online. Więcej informacji można uzyskać na stronie psychologdlaskory.pl.

Next article