Jeżeli zależy nam na zdrowym wyglądzie naszych włosów, to musimy wziąć pod uwagę szczególny czas, jakim jest lato. Jest to dosyć trudny okres dla ich kondycji, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na urlop do ciepłych krajów.
Ewelina Wysoczańska
Członek Założyciel oraz Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, wieloletni trycholog praktyk, pomysłodawca i założyciel marki kosmetyków trychologicznych na bazie czarnej porzeczki Bionigree
Tam, gdzie jest gorąco, działają na nasze włosy wyjątkowo niekorzystne czynniki, takie jak: słońce, wysoka temperatura, suche lub wilgotne powietrze oraz chlorowana lub słona woda. To, co możemy zrobić, aby zadbać o nasze włosy to w pierwszej kolejności je zabezpieczać, a później regenerować, czyli nawilżać i odżywiać.
Podczas kąpieli słonecznej jedną z największych zmór dla włosów jest promieniowanie UV. Niszczy ono nieodwracalnie strukturę łodygi. Światło UV to nie jedyny czynnik wpływający na kondycję włosów podczas opalania. Wysoka temperatura rozchyla łuski włosa, przez co droga przenikania dla promieniowania jest szybsza i intensywniejsza. Zarówno kąpiel słoneczna, jak i kąpiel w wodzie działa na włosy destrukcyjnie. Włos mokry lub wilgotny jest bardziej podatny na uszkodzenia. Dlatego kondycja włosów pogarsza się po urlopie. Stają się łamliwe, matowe, wypłowiałe.
Jak ochronić włosy i skórę głowy?
Same włosy to nie wszystko, pozostaje jeszcze skóra głowy, która również jest podatna na działanie kąpieli słonecznych. Może ulec opaleniu, jak i poparzeniu. W szczególności, jeśli mamy problem z przerzedzeniem lub nadmiernym wypadaniem włosów. Podczas oglądania skóry głowy pod powiększeniem (czyli podczas badania trychologicznego) widać na niej charakterystyczne przebarwienia w postaci tzw. „plastra miodu”. Wysoka temperatura pobudza pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do szybszego jej przetłuszczania się. To zaś ma niewątpliwie negatywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosy, w tym również ich efekt wizualny.
W pierwszej kolejności, aby zadbać o nasze włosy powinniśmy działać profilaktycznie, czyli chronić włosy i skórę głowy przed utratą wilgoci oraz promieniowaniem. Na skórę głowy powinniśmy aplikować nawilżające produkty trychologiczne. Jeżeli chodzi o włosy, należy je nawilżać i natłuszczać oraz stosować przeznaczony do włosów filtr przeciwsłoneczny, najlepiej taki, który nie spłucze się podczas kąpieli w morzu lub basenie.
Profilaktyka – badanie trychologiczne
Niezależnie od tego, w celach profilaktycznych, warto udać się do trychologa (specjalisty od problemów owłosionej skóry głowy) i wykonać badanie trychologiczne (bezbolesne badanie powierzchni skóry głowy i struktury włosów przy użyciu specjalistycznej mikrokamery). Dzięki niemu można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego na temat owłosionej skóry głowy i otrzymać zalecenia dotyczące m.in. stosowania kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów.
Jeśli po urlopie dzieje się coś ze skórą głowy, np. jest zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi lub piecze można sprawdzić jej stan w gabinecie trychologicznym. To samo dotyczy nadmiernie wypadających włosów.
Trycholog, przeprowadzając szczegółowy wywiad, analizując wyniki badań oraz przeprowadzając badanie mikrokamerą wskaże źródło problemu oraz da zalecenia odnośnie działań i produktów, które należy wdrożyć by kuracja przyniosła najszybszy i oczekiwany rezultat.