Problemowi suchej i zbyt wrażliwej skóry w okresie menopauzy można zapobiec, używając odpowiednich preparatów. Warto pamiętać, że nawilżenie skóry kosmetykami to lepszy pomysł niż częste kąpiele.
Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak
Profesor dermatologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Dlaczego menopauza prowadzi do zwiększonej suchości skóry?
Menopauza to pewnego rodzaju rewolucja w organizmie kobiety po 50. roku życia związana ze zmianami hormonalnymi. Spadek poziomu estrogenu i progesteronu znacząco wpływa zaś na funkcjonowanie naskórka, który pełni funkcje naturalnej ochrony skóry. Z jednej strony naskórek reguluje procesy związane z wyparowywaniem wody z organizmu, a z drugiej zatrzymuje na sobie niekorzystne elementy zewnętrzne, dzięki czemu skóra ma ograniczony kontakt np. z detergentami czy roztoczami. Im więc naskórek jest bardziej nieszczelny, tym gorsza kondycja skóry. Objawia się to utratą jej jędrności i elastyczności, nadmiernym przesuszeniem czy większą podatnością na zmarszczki.
Jakie zmiany hormonalne mają wpływ na zmiany skórne?
Przez obniżenie poziomu estrogenów organizm kobiety produkuje mniej lipidów, ceramidów, trójglicerydów czy cholesteroli. Dochodzi też do zmniejszenia produkcji kwasu hialuronowego, o którym mówi się, że jest naturalną gąbką zatrzymującą wodę w organizmie. Zmiany hormonalne u kobiet uderzają też w fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, a więc głównych białek podporowych skóry. Konsekwencją może być wiotka, cienka, wręcz pergaminowa skóra, która jest ponadto bardziej podatna na urażenia i drobne rany. Naturalnym i powszechnym efektem są oczywiście zmarszczki, z którymi kobiety próbują walczyć przy użyciu różnych kosmetyków. Ponadto zdarza się, że u kobiet po 50. roku życia pojawia się trądzik.
Które składniki kosmetyków są szczególnie polecane dla kobiet w okresie menopauzy, aby nawilżyć i odżywić skórę?
Przy codziennej pielęgnacji suchej skóry ważne jest, by ilość nakładanego preparatu była odpowiednio większa, bo przesuszona cera szybko wchłania kremy. Dotyczy to chociażby kremów do twarzy nakładanych na noc. Kosmetyki do nocnej ochrony muszą być bogate w lipidy, ceramidy, w kwas hialuronowy. Kobiety powinny też korzystać z preparatów, które zwiększają produkcję kolagenu, czyli zawierających peptydy czy retinoidy. Peptydy i retinoidy to jedne z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych, poprawiają strukturę skóry i przyspieszają odnowę komórek. Korzystnie na jakość skóry wpływają też kosmetyki na bazie naturalnych składników. Wskazane jest też przyjmowanie preparatów zawierających całą grupę antyoksydantów, które wspierają pracę układu odpornościowego, poprawiają samopoczucie i odmładzają.
Jakie nawyki pielęgnacyjne można wprowadzić, aby zapobiegać suchości skóry w okresie menopauzy?
Trzy podstawowe zasady dbania o skórę są bardzo uniwersalne i zalecane do stosowania niezależnie od wieku – chodzi o oczyszczanie, nawilżanie i ochronę przed słońcem. Kobiety powinny pamiętać też o codziennym zmywaniu makijażu przy użyciu przebadanych kosmetyków. Nie polecałabym natomiast zbyt częstych kąpieli – jedna na dobę w zupełności wystarczy – i to nie w zbyt gorącej wodzie, aby nie przegrzewać skóry. Polecam też zmianę nawyków w kwestiach żywieniowych. Przede wszystkim należy codziennie pić dużo wody, a ponadto stosować dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w kwasy omega-3 i antyoksydanty. Zamiast suplementów diety polecałabym natomiast witaminy – A, C i D.