Skip to main content
Home » Serce i krew » Zdrowie – męska decyzja
Serce i krew

Zdrowie – męska decyzja

krążenia mężczyzn
krążenia mężczyzn
prof. dr hab. n. med. Robert Gil

Prof. Robert Gil

Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

Męskie zdrowie to wyzwanie nie tylko medyczne, ale i mentalne – głównie dla samych mężczyzn. W dobie powszechnego dostępu do informacji i licznych edukacyjnych kampanii społecznych nie sposób nie zdawać sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem dla mężczyzn są choroby serca i naczyń, nowotwory, udary czy cukrzyca, a mimo to mężczyźni jak ognia unikają badań profilaktycznych, a do lekarza zgłaszają się zwykle nie z własnej woli w już zaawansowanym stadium choroby.


Słaba płeć?

Polak żyje średnio o 8,5 roku krócej niż Polka oraz o 5 lat krócej niż mężczyzna w Unii Europejskiej. Szacuje się, że statystyczny Polak żyje ok. 72 lata, czyli tyle, co prawie pół wieku temu przeciętny mieszkaniec Skandynawii. Wyższą umieralność mężczyzn odnotowuje się we wszystkich grupach wiekowych, począwszy od wieku niemowlęcego. Naukowcy uważają, że jedną z głównych przyczyn krótszego życia jest brak odpowiedniego wykształcenia, brak świadomości i… brak chęci do zdobywania informacji o własnym zdrowiu.

– Polacy nie wiedzą, jakie badania profilaktyczne i kiedy powinni wykonywać, uważają, że nie potrzebują i nie szukają informacji na ten temat. A to błąd, zwłaszcza dlatego, że męski tryb życia z wyboru jest mniej zdrowy niż kobiecy – to panowie częściej sięgają po różne używki, w tym alkohol i papierosy, częściej też są otyli lub mają znaczną nadwagę. Jest na to w pewnym sensie społeczne przyzwolenie – wyjaśnia prof. Robert Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Superman nie choruje

Krytyka systemu ochrony zdrowia, unikanie badań profilaktycznych, niestawianie się na wizyty kontrolne czy brak zainteresowania swoim zdrowiem do czasu wystąpienia poważnych objawów to częsta postawa wśród mężczyzn. Wiąże się to ze społecznym i tradycyjnym wizerunkiem „samca alfa”, który nie choruje i nie okazuje słabości, bo słaby przestaje być przydatny i atrakcyjny. To prowadzi do skrajnych zaniedbań w zdrowiu. Tymczasem mężczyzn dotyczy szereg poważnych chorób, głównie tych cywilizacyjnych, a więc ciężkich i przewlekłych.

–  Główną przyczyną zgonu wśród mężczyzn są od lat choroby układu krążenia, na które umiera prawie połowa, bo ponad 40 proc. Polaków. Prawie 35 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze, ale leczy je tylko połowa z nich. Prawie trzy czwarte mężczyzn ma nadwagę, a jedna czwarta Polaków zmaga się z otyłością. Oczywistymi konsekwencjami tego stanu rzeczy są m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, miażdżyca, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu. Podwyższony poziom cholesterolu ma ponad połowa Polaków – wymienia prof. Gil.

Mądry Polak przed szkodą

Profilaktyka ratuje życie, a mając świadomość własnej sytuacji zdrowotnej, można na czas podjąć… męskie decyzje w zakresie swoich codziennych wyborów zmieniając je na zdrowsze i gwarantujące dłuższe życie w zdrowiu i samodzielności.

– Liczba, częstotliwość i konieczność badań okresowych oczywiście wzrastają z wiekiem. Należy jednak pamiętać, że już po 30 roku życia należy systematycznie przyglądać się własnemu zdrowiu i samopoczuciu, kontrolować ewentualne objawy i nie wstydzić się iść do lekarza i szukać pomocy – tłumaczy prof. Gil. – Ważne, by systematycznie wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, kontrolować wagę i oznaczać stężenie glukozy we krwi, a u mężczyzn po 40 r. ż. co 2-3 lata wykonywać lipidogram i badanie EKG oraz ultrasonografię serca, czyli echokardiografię – dodaje profesor.


Materiał powstał w ramach cyklu Pacjent ze Świadomością Instytutu Świadomości

Next article
Home » Serce i krew » Zdrowie – męska decyzja
Serce i krew

Dieta dla zdrowia mężczyzny

Mgr-Magda-Siuba

Mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska

Dietetyk, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej NIZP-PZH

W Polsce, według raportu NIZP-PZH, mężczyzn umiera więcej niż kobiet w każdej grupie wiekowej. Głównymi przyczynami zgonów mężczyzn przed 75 rokiem życia są choroby układu krążenia i nowotwory – szczególnie nowotwory układu oddechowego. Mężczyźni, również częściej niż kobiety, zmagają się z nadmierną masą ciała (68 proc. vs. 53 proc.). Prawidłowe nawyki żywieniowe i inne elementy zdrowego stylu życia tj. niepalenie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne są najistotniejsze w zachowaniu zdrowia.

Regularne posiłki – prosty początek zdrowej diety

Rano tylko kawa lub ew. jakaś kanapka, później długo nic lub 2 kolejne kawy i dopiero wieczorem po pracy obiad, kolacja, deser, a czasami jeszcze piwo lub wino i przekąski. Tak wygląda schemat diety przeciętnego mężczyzny zebrany w wywiadzie żywieniowym w gabinecie dietetyka. Poza tym wieczorne spożywanie dużych posiłków, często ciężkostrawnych, może wpływać na gorszą pracę przewodu pokarmowego i obniżać jakość snu.

Najlepiej jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia co 3-4 godziny. Można napisać sobie na kartce godziny posiłków i powiesić w widocznym miejscu lub ustawić przypomnienie w telefonie, które będzie sygnalizowało, kiedy powinniśmy coś zjeść. Każdy sposób jest dobry, który zmobilizuje nas do zmiany nawyków na prozdrowotne.

Mięso – jakie wybrać?

Wysokie spożycie mięsa czerwonego, w tym szczególnie przetworzonego (m.in. poddanego soleniu, peklowaniu, marynowaniu, wędzeniu, fermentacji) zwiększa ryzyko rozwoju takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, nowotwory (szczególnie jelita grubego, gruczołu krokowego i trzustki), cukrzyca, a także zwiększa ryzyko zgonu ogółem. Częściej wybieraj mięso białe – drób lub indyka, które zawierają mniej niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Unikaj spożywania wędlin, a wybieraj mięso świeże, które możesz sam przygotować w domu z dodatkiem wielu aromatycznych ziół. Pamiętaj o spożywaniu ryb, jaj, nasion roślin strączkowych – te produkty są również źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej.

Zdrowe przekąski na choroby układu krążenia

Orzechy są przede wszystkim źródłem niezbędnych dla naszego zdrowa tłuszczy, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które wpływają ochronnie na serce i naczynia krwionośne. Orzechy zawierają również białko o wysokiej wartości odżywczej, błonnik, kwas foliowy, witaminy antyoksydacyjne, sterole roślinne oraz wapń, magnez i potas. Działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie obniżając stężenie cholesterolu, ciśnienie krwi i opóźniając rozwój miażdżycy. Zaleca się spożywanie niesolonych orzechów (m.in. migdałów, orzechów laskowych, włoskich, ziemnych) w ilości ok. 30 g (1 garść) każdego dnia.

Alkohol wróg wątroby

Nadużywanie alkoholu przyczynia się do uszkodzenia komórek wątroby. Nie w pełni dobrze funkcjonująca wątroba nie jest w stanie „przerobić” odpowiedniej ilości tłuszczu, zneutralizować toksyn czy zmagazynować odpowiednią ilości witamin i składników mineralnych. Osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi (co częściej występuje u mężczyzn i jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych), powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu. Poza tym alkohol jest źródłem znacznych ilości kalorii. 1 duże piwo (500 ml) to 245 kcal, 1 kieliszek półwytrawnego wina białego (100 ml) – 81 kcal, a 1 kieliszek wódki (40 ml) – 111 kcal.

Warzywa i owoce – niezbędny element każdego posiłku

To bogactwo witamin, składników mineralnych i błonnika. Powinny stanowić przynajmniej połowę każdego posiłku, że znaczną przewagą warzyw. Owoce zawieraj większe ilości cukrów prostych (glukoza, fruktoza), dlatego szczególnie u osób z podwyższonym poziomem trójglicerydów czy cukrzycą powinny być one ograniczone, ale nie wykluczone.

Do tego należy pamiętać o włączeniu do jadłospisu pełnoziarnistych produktów zbożowych, półtłustego lub chudego nabiału, olejów, natomiast należy znacznie ograniczyć sól i słone przekąski, cukier i słodycze oraz słodzone napoje.


Więcej informacji o dietach i zaleceniach żywieniowych w różnych chorobach można uzyskać na portalu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej www.ncez.pl. Natomiast z bezpłatnych porad dietetycznych online realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia można skorzystać w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ www.poradnia.ncez.pl.
Next article