Skip to main content
Home » Serce i krew » Zawał może dotyczyć także ciebie
serce i krew

Zawał może dotyczyć także ciebie

uśmiechający się mężczyzna na molo
uśmiechający się mężczyzna na molo

Co powoduje zawał serca?

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Profesor nadzwyczajny WUM, doktor habilitowany nauk medycznych

Na jakie choroby układu krążenia chorują najczęściej mężczyźni w Polsce?

Mężczyźni w Polsce chorują głównie na miażdżycę naczyń tętniczych, najczęściej jest to miażdżyca tętnic wieńcowych, które odżywiają serce. Może to być także miażdżyca tętnic szyjnych lub tętnic wewnątrz czaszki, które odpowiadają za prawidłową pracę mózgu. Powodem tej choroby w wielu przypadkach jest m.in. podwyższony poziom tzw. „złego cholesterolu” i nadciśnienie tętnicze, a konsekwencją może być udar mózgu lub zawał serca.

Jakie są przyczyny chorób układu krążenia u mężczyzn?

Przyczyną choroby wieńcowej i innych powikłań miażdżycy jest zazwyczaj zły styl życia. Do podstawowych czynników ryzyka zaliczamy:

– podwyższony poziom cholesterolu – zwiększone powyżej normy stężenie cholesterolu całkowitego lub tzw. złego cholesterolu (LDL), a zmniejszenie dobrego cholesterolu (HDL) zwiększające ryzyko zachorowania na chorobę,

– palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze,

– nieprawidłowy sposób żywienia,

– niska aktywność fizyczna,

– nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.

Ilu mężczyzn w Polsce mogą dotyczyć choroby układu krążenia?

Choroby serca mogą dotyczyć wielu osób. Obecnie w Polsce na chorobę wieńcową choruje około 2 milionów pacjentów. Oczywiście, grupą o zwiększonym ryzyku są osoby, u których w rodzinie występowały już choroby serca, ale za problemy z układem krążenia najczęściej odpowiada nieprawidłowy styl życia, więc jeśli mężczyzna jest otyły, pali, źle się odżywia i nie dba o swoje zdrowie, to jest narażony na te choroby, ponieważ częściej cierpi na podwyższone stężenie cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę.

Jakie badania powinni wykonywać mężczyźni profilaktycznie i w jakim wieku?

Mężczyzna w każdym wieku powinien znać swój poziom ciśnienia krwi, poziom cholesterolu, poziom glukozy, morfologię. Jednak po 40. roku życia u mężczyzn zwiększa się ryzyko powikłań choroby wieńcowej, dlatego każdy powinien pójść do lekarza i wykonać takie badania, jak morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram, glukoza, EKG, pomiar ciśnienia. Te badania to oczywiście podstawa. Jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego, zleci pacjentowi dalszą diagnostykę. Należy pamiętać o tym, że mężczyźni przez to, że średnio żyją krócej niż kobiety w Polsce, w młodszym wieku mogą mieć problemy z sercem. Dlatego na wykonanie badań nie mogą czekać do emerytury.

Jakie symptomy choroby powinny niepokoić? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Niestety, pierwsze symptomy choroby układu krążenia to często udar mózgu lub zawał serca. Kiedy wystąpią, jest już za późno na profilaktykę. Około 20 proc. pacjentów, u których wystąpił zawał serca, nie przeżyje pierwszej godziny choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli kontrola stanu zdrowia, ruch, radzenie sobie z nadmiernym stresem.

Jak możemy uniknąć zawału serca czy udaru mózgu?

Aby uniknąć wystąpienia pierwszych symptomów choroby wieńcowej, należy dbać o siebie przez całe życie. Stosować zbilansowaną dietę, unikać tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i niezdrowych przekąsek, a przede wszystkim nie dopuścić do otyłości. Trzeba koniecznie przyjmować leki przepisane przez lekarza, szczególnie te na obniżenie poziomu cholesterolu czy nadciśnienia. Obecnie jest promowanych dużo niekonwencjonalnych metod leczenia tych problemów, ale należy pamiętać, że ich skuteczność nie jest potwierdzona naukowo i nie powinny być stosowane. Sport i ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, także mają zbawienne znaczenie dla naszego serca. Niby to niewiele, ale ilu mężczyzn w ogóle nie myśli o swoim zdrowiu, a do lekarza chodzi rzadziej niż do mechanika, aby zrobić przegląd samochodu?

To, czy zachorujemy na choroby układu krążenia, zależy przede wszystkim od nas. Tylko 10 proc. chorób serca uwarunkowanych jest genetycznie, wszystkie inne spowodowane są przez zaniedbania i niewłaściwy tryb życia. Podstawą w przypadku chorób serca jest stosowanie profilaktyki już od najmłodszych lat.

Next article
Home » Serce i krew » Zawał może dotyczyć także ciebie
Skóra

Łysienie a komfort psychiczny

Od lat wiemy, że włosy mają wpływ na nasze życie. Okazuje się, że jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie aspekty naszej fizyczności to włosy odgrywają tu kluczową rolę. W tej chwili dysponujemy wieloma badaniami, które potwierdzają to, że problemy z naszą fryzurą znacząco obniżają jakość życia.

Alicja Gondek

Alicja Gondek

Trycholog – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, wykładowca trychologii na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Prowadzi cztery gabinety: w Bydgoszczy, Chojnicach, Nakle, Inowrocławiu, organizuje szkolenia trychologiczne w całej Polsce

Udowodniono na przykład, że mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe oceniają komfort swojego życia równie nisko jak osoby cierpiące na astmę oskrzelową. Badanie przeprowadzono wśród mężczyzn w wieku 25-40 lat, ale z mojego wieloletniego doświadczenia w gabinecie wiem, że większość klientów trychologicznych ma problem z samoakceptacją. Osoby te często czują się mniej atrakcyjne, wycofują się z życia towarzyskiego i nierzadko cierpią na depresję.

Szczególnie wstydliwym problemem okazuje się być łysienie. Gęste włosy już od stuleci były symbolem siły. Znamy przypowieść biblijną o obdarzonym nadludzką siłą Samsonie, który po obcięciu włosów stracił całą moc. U kobiet wśród kanonów piękna, królują te z długimi i gęstymi włosami.

Trudno się dziwić, że nadmierne wypadanie i łysienie budzą w nas ogromny niepokój. Martwimy się o wygląd oraz o swoje zdrowie. Wypadanie włosów może być pierwszym objawem choroby, wtedy, kiedy jeszcze nie czujemy innych dolegliwości. Przebyte infekcje, stany zapalne toczące się w organizmie, niedobory witamin i minerałów również mogą mieć wpływ na kondycję naszych włosów.

Jeżeli obserwujemy intensywniejsze niż wcześniej wypadanie włosów, powinniśmy udać się na konsultację do trychologa lub dermatologa. Specjalista podczas wizyty powinien przeprowadzić szeroki wywiad, wykonać badanie trichoskopowe i zaproponować dalsze postępowanie. Bardzo często konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Pod uwagę należy wziąć również czynniki genetyczne – wtedy włosy nie będą wypadać intensywnie, ale zaobserwujemy przerzedzenia włosów, mogą rosnąć cieńsze i coraz słabsze. Ten rodzaj utraty włosów rozciąga się w czasie, klienci nie od razu zauważają, że dzieje się coś niepokojącego i dość późno trafiają do gabinetu specjalisty. A szkoda, bo im wcześniej tym lepiej – jest wiele możliwości terapeutycznych, leków i preparatów, które mogą pomóc. Jest coraz lepiej, ale cały czas, wydajemy pieniądze na preparaty promowane w mediach jako skuteczne, a dopiero na koniec, udajemy się po ratunek do specjalisty. Zdecydowanie zachęcam do tego, aby ta kolejność była odwrotna, przyniesie więcej korzyści i pozwoli zaoszczędzić gotówki i rozczarowań.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i przede wszystkim wykluczenie czynników związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Żadne, nawet najlepsze terapie nie przyniosą trwałego efektu, jeśli nie zostanie wykluczony lub zminimalizowany czynnik wywołujący problem z włosami.

Warto też zadbać o profilaktykę. Istnieje wiele sposobów na wydłużenie młodości naszych włosów. Kluczową rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. W tej kwestii popełniamy wiele błędów np. używamy szamponów nawilżających wtedy, kiedy włosy są suche choć wcale nie oznacza to, że skóra głowy też jest sucha – nawet jeżeli nie musimy często myć głowy. Udajmy się więc do trychologa, który podpowie nam jakie szampony będą dla nas najlepsze. Niestety nie zawsze to co dobre dla włosów właściwie pielęgnuje nasz skalp, a to właśnie tam zachodzą procesy, które mogą w przyszłości powodować łysienie. Dlatego do włosów powinniśmy dobierać właściwą odżywkę – inną na lato, a inną na zimę, a szampon do rodzaju skóry.

Znaczącą rolę ma dieta. Powinna być bogata w proteiny: chude mięso, ryby, soja, soczewica. Mięso, groch i orzechy są bogate w cynk, który ma duże znaczenie zwłaszcza w łysieniu androgenowym i w łojotokach. Zadbajmy również o właściwy poziom witamin z grupy B. Bogate w nie są otręby pełnoziarniste, pieczywo, sery, jaja, brokuły.

Ważne jest też ograniczenie stresu, uśmiechajmy się więcej i pamiętajmy o tym nie tylko w kontekście zdrowych i mocnych włosów!

Next article