Ludzkie Twarze Choroby. Wartościowe Życie i Życie Pełne Wartości w Fotografii Instytutu Świadomości to wyjątkowa wystawa zorganizowana przez Collegium Humanum wspólnie z Fundacją Instytut Świadomości, której inauguracja odbyła się 7.08.2020 r.
Ewelina Zych-Myłek
Prezes Fundacji Instytut Świadomości
Prof. Paweł Czarnecki
Rektor Collegium Humanum
Ludzka strona ciężkich chorób
Ideą wystawy jest pokazanie chorób przewlekłych od ludzkiej, prawdziwej, realnej strony tak, aby z chorymi można było się utożsamić, wykazać solidarność i wsparcie. Poznać prawdziwych ludzi i ich życiowe historie.
Pierwsza inauguracyjna edycja wystawy organizowanej podczas debaty „Pacjent świadomy systemu ochrony zdrowia” poświęcona została pacjentom z TNP (tętnicze nadciśnienie płucne) – chorobie rzadkiej i ciężkiej, z którą pacjenci zmagają się przez całe życie.
Nie bez powodu jednak wystawa nosi podtytuł Wartościowe Życie i Życie Pełne Wartości, ponieważ przedstawieni na fotografiach pacjenci to niezwykle inspirujące osoby żyjące pełnowartościowym Życiem mimo poważnych, codziennych wyzwań ze zdrowiem.
Wystawa to wyjątkowa fotograficzna podróży poprzez ludzkie emocje i pełnię życia z i mimo choroby.
– Zainspirowali nas ludzie, pacjenci, których mieliśmy przyjemność poznać dzięki działalności naszej fundacji i postanowiliśmy pokazać ich trudną codzienność pełną wyzwań, ich emocje, ale też ich radość życia i siłę, która towarzyszy im każdego dnia. Miłość, bezsilność i ból, strach, świadomość, rodzina, wiara i nadzieja, to wartości tworzące pełnię życia ludzkich emocji pacjentów przedstawionych na fotografiach – mówi Ewelina Zych-Myłek, Prezes fundacji Instytut Świadomości.
Życie pełne emocji i wartości
Każda historia jest inna – od nastolatki, która dowiaduje się, że zostało jej kilka miesięcy życia, przez młode małżeństwa, które musi sobie poradzić z myślą, że nigdy nie będzie mieć biologicznych dzieci do osób w wieku średnim, które mają już spełnione i spokojne życie, mogą więc zająć się swoim zdrowiem. Niektóre z kobiet same nie są pacjentkami, ale ich dzieci chorują na TNP i sytuacje emocjonalne, w ich rodzinach, między rodzicami i rodzeństwem są bardzo trudne.
Nie brakuje historii smutnych i tragicznych, w których kobiety z tętniczym nadciśnieniem płucnym zostają opuszczone przez swoich mężów, partnerów, którzy nie byli w stanie podołać odpowiedzialności i opiece nad osobą przewlekle chorą, ale też z historii o szczęśliwych związkach i rodzinach, które choroba umocniła i przewartościowała dotychczasowe życie.
Pacjenci z TNP żyją z dnia na dzień, nie wiedzą co będzie jutro, a ich marzenia często sprowadzają się do możliwości realizacji najprostszych codziennych czynności, których zdrowe osoby nawet nie zauważają.
Ludzkie podejście do człowieka
Nie bez powodu pierwsza inauguracyjna wystawa odbyła się właśnie na uczelni Collegium Humanum, której fundamentalne wartości doskonale wpisały się w ważny przekaz społeczny i wartości, które ma upowszechniać wystawa.
– Naszym hasłem przewodnim jest Be More Human i za tymi słowami stoją faktyczne działanie podejmowane przez naszą uczelnie na rzecz budowania świadomości, promowania zawsze aktualnych ludzkich wartości i angażowania się w ważne społecznie projekty. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z fundacją Instytut Świadomości oraz naszymi partnerami – Kancelarią Prawo, Gospodarka Zdrowie, serwisem Pacjent w Centrum oraz Polską Federacją Szpitali mogliśmy zorganizować tę wyjątkową wystawę – podkreśla prof. Paweł Czarnecki, Rektor Collegium Humanum.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ideą wystawy!
Collegium Humanum, Instytu Świadomości, Kancelaria Prawo Gospodarka Zdrowie, Pacjent w Centrum.