
Prof. dr hab. med. Marcin Gabriel
Klinika Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrznaczyniowej, Angiologii i Flebologii
Uczucie ciężkości nóg może być pierwszym objawem żylaków i owrzodzeń. Pomocne w walce z objawami choroby żylakowej mogą być żele zawierające heparynę.
Czy ból i uczucie ciężkości nóg mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym w problemach z zakrzepami?
Jeśli mówimy o dolegliwościach takich jak uczucie zmęczenia, ciężkość nóg czy wzmożona tendencja do obrzęków, to prawdopodobnie są to objawy przewlekłej niewydolności żylnej, znanej powszechnie jako choroba żylakowa. Może mieć ona różne stadia zaawansowania – zaczyna się od uczucia ciężkości nóg, później pojawiają się tzw. pajączki, w kolejnym stadium żylaki, następnie duże obrzęki żylakowe, a finalnie przebarwienia i owrzodzenia żylakowe.
Jak wygląda diagnostyka zakrzepicy żylnej?
Zaznaczę, że żadne badanie nie jest w stanie przewidzieć, czy zbliża się choroba zakrzepowa. To jest jak z wypadkami na drodze – to, że w danym momencie ruch na ulicy jest prawidłowy, nie oznacza, że za 30 sekund nie nastąpi wypadek. I tak samo jest z układem żylnym i zakrzepami. Zakrzepy nie wykazują bowiem żadnych typowych objawów. U pacjentów z objawami sugerującymi obecność zakrzepicy żylnej należy wykonać badanie dopplerowskie układu żylnego. Jest to nieinwazyjne badanie potwierdzające lub wykluczające obecność zakrzepów w żyłach.
Czy istnieją grupy ryzyka, które powinny szczególnie uważać na problemy z krążeniem?
Na zaburzenia krążenia i zakrzepy szczególnie narażone są osoby otyłe, prowadzące niewłaściwy tryb życia oraz osoby z chorobami towarzyszącymi. Przyczyną problemów żylnych może oczywiście być też niezdrowa dieta, aczkolwiek nie chodzi o sam rodzaj jedzenia, a o nadmiar przyjmowanych kalorii.
Jak działa heparyna i czy można ją stosować profilaktycznie np. w formie żelu, aby szybko złagodzić bóle i uczucie ciężkości nóg?
Heparynę można przyjmować w dwóch postaciach – albo w formie zastrzyków, albo żelu. Ten pierwszy sposób jest formą profilaktyki lub leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Heparyna w formie żelu lub kremu może być stosowana w zmniejszaniu nasilenia dolegliwości towarzyszących chorobie żylakowej lub w leczeniu ograniczonych postaci zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. W przypadku stosowania żelu korzystne jest łączenie tego preparatu z kremami nawilżającymi w celu uniknięcia przesuszenia skóry przez żel.
Działania heparyny


