Skip to main content
Home » Onkologia » Zdrowie na pierwszym miejscu
Onkologia

Zdrowie na pierwszym miejscu

Medycyna rozwija się dynamicznie dzięki wybitnym lekarzom, nowoczesnym technologiom i sprzętowi. Mimo postępu, rak pozostaje groźnym przeciwnikiem, a prognozy zachorowań nie są optymistyczne. Jak możemy temu przeciwdziałać?

Damian Węgrzyński

Pełnomocnik Minister Zdrowia ds. profilaktyki i współpracy międzyresortowej

Jako Ministerstwo Zdrowia musimy zapewnić taki system opieki zdrowotnej, który będzie umożliwiał i ułatwiał leczenie. Musimy inwestować w infrastrukturę i sprzęt, ponieważ chcemy zapewnić dostęp do badań i leczenia na jak najwyższym poziomie. Ważne jednak, żeby starać się nie doprowadzać do etapu, na którym leczenie jest konieczne. Istotna jest edukacja, profilaktyka i wczesne diagnozowanie. W całym tym procesie tak wiele zależy od nas samych. Starajmy się zdrowo żyć i badać.

Zespół Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w oparciu o zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, opracował dwanaście sposobów na zdrowie. Te zasady to:

1. Nie pal.

2. Stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.

5. Przestrzegaj zaleceń zdrowego żywienia.

6. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwóczych w miejscu pracy.

9. Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.

10. Karm dziecko piersią – zmniejsza to u matki ryzyko zachorowania na raka piersi.

11. Zadbaj, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.

12. Bierz udział w programach badań przesiewowych.

Ministra Izabela Leszczyna w każdym wystąpieniu podkreśla, jak ważna jest prewencja. Świadczy o tym również powołanie pełnomocnika do spraw profilaktyki. W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne prace nad akcjami edukacyjnymi zachęcającymi do badań profilaktycznych, m.in. cytologii, mammografii, kolonoskopii. Na tej płaszczyźnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, które każdego dnia walczą o zmniejszenie zachorowalności. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty nowotwór daje większe szanse na wyleczenie i przyspiesza proces leczenia.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Są to między innymi badania cytologiczne, które przysługują kobietom w wieku 25-64 lata i powinny być wykonywane co 3 lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka co roku. W zmierzeniu się z rakiem piersi pomogą cykliczne badania mammograficzne. Nieodpłatnie mogą je wykonać panie w wieku 45-74 lat co 2 lata lub co roku, jeśli zakończyły okres pięciu lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) lub zakończyły leczenie raka piersi i pięcioletni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.

W ramach NFZ można też wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, czyli wykonać kolonoskopię. Do bezpłatnych badań mogą przystąpić osoby w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów sugerujących nowotwór jelita grubego i nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jeśli w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) wystąpił nowotwór jelita grubego, bezpłatne badania mogą wykonać osoby w wieku 40-49 lat.

Są też takie rodzaje nowotworu, które możemy zupełnie wyeliminować lub zdecydowanie zmniejszyć jego występowanie. Tak jest w przypadku raka szyjki macicy. Badania naukowe dowodzą, że w krajach, gdzie na szeroką skalę wprowadzono szczepienia przeciwko wirusowi HPV (który odpowiada m.in. za raka szyjki macicy) ten rodzaj raka występuje o wiele rzadziej. W Polsce bezpłatne szczepienia obejmują dziewczęta i chłopców w wieku 12-13 lat. To również jeden z priorytetów Ministerstwa Leszczyny. Uświadamianie nie tylko młodych ludzi, ale także ich rodziców jest niezbędne do zmniejszenia zachorowań w przyszłości. Dlatego wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej prowadzimy prace nad szeroką kampanią informacyjną zachęcającą do szczepień. Przez ostatnie lata mocno zaniedbano edukację dotyczącą szczepień HPV, dlatego dziś musimy docierać do młodych ludzi, do ich rodziców ze zdwojoną siłą.

Kolejna dobra wiadomość, ogłoszona już przez ministrę Izabelę Leszczynę, to włączenie onkopacjentów w program leczenia niepłodności metodą in vitro. Onkopłodność stanowi istotny element ministerialnego programu dla kobiet pod nazwą „Świadoma, bezpieczna Ja”. Pary, które marzą o rodzicielstwie, od 1 czerwca tego roku będą miały sfinansowane bankowanie gamet. Perspektywa stania się rodzicem z pewnością wpłynie pozytywnie na proces powrotu do zdrowia. Optymistyczna wizja przyszłości i cel życiowy stanowią istotne wsparcie w procesie leczenia. Zadbanie o szeroką akcję informacyjną skierowaną zarówno do pacjentek i pacjentów, jak i onkologów, ma na celu skłanianie do rozmów na temat możliwości leczenia, uświadamianie o szansach oraz kierowanie do specjalistów.

Pamiętajmy, że rak to nie wyrok, a chorobę można skutecznie leczyć. Im szybciej zostanie wykryty, tym większe są szanse na pełne wyleczenie. Wzmożona edukacja przyczynia się do zwiększenia profilaktyki, co skutkuje częstszą diagnostyką oraz przynosi większą radość i szczęście związane z zachowaniem zdrowia.

Next article
Home » Onkologia » Zdrowie na pierwszym miejscu
onkologia

Rola diagnostyki molekularnej w prawidłowej ścieżce pacjenta z rakiem płuca

Prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko

Kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Diagnostyka raka płuca i kwalifikacja chorego do właściwej metody leczenia wymaga zaangażowania lekarzy wielu specjalności. Wynika to z samego charakteru nowotworu płuc, który jest chorobą nieheterogenną. Raka płuca najczęściej rozpoznawany jest już w stadium zaawansowanym, często obejmuje nie tylko płuco, ale także inne narządy.

Aby prawidłowo dobrać odpowiednią dla chorego metodę leczenia musimy dysponować kompletem badań diagnostycznych, na podstawie których jesteśmy w stanie określić dokładny typ nowotworu oraz jego stopień zaawansowanie. Bardzo istotna w doborze metody leczenia jest także informacja o ogólnym stanie zdrowia pacjenta (rozpoznanie innych chorób przewlekłych) – to determinuje możliwość podjęcia leczenia radykalnego (operacyjnego). Należy podkreślić, że niektóre metody leczenia, np. leczenie radykalne u części pacjentów nie może być przeprowadzone. Wynika to najczęściej ze złego stanu ogólnego pacjenta, a nie z braku dostępu do metod leczenia, które chcielibyśmy zastosować. U pacjentów z chorobami układu krążenia leczenie operacyjne mogłoby doprowadzić nawet do śmierci.

Kwalifikując pacjenta do leczenia musimy wiedzieć także, czy mamy do czynienia z nowotworem rozsianym na inne narządu – w takim przypadku należy określić jakie narządy obejmuje proces chorobowy.

Dlatego w prawidłowej diagnostyce, a także w doborze metody leczenia kluczowa jest rola zespołu dyscyplinarnego, który na podstawie przeprowadzonych badań jest w stanie określić jaka terapia, w przypadku danego pacjenta będzie najkorzystniejsza. Każdy pacjent powinien w tym momencie być traktowany indywidualnie, a terapię musi być dopasowana nie tylko do jego potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości organizmu.

Również na etapie podejmowania decyzji o zastosowaniu innego rodzaju leczenia (nieoperacyjnego) podejście interdyscyplinarne jest bardzo ważne. Biorąc na przykład pod uwagę nowoczesne terapie molekularne, rola dyskusji specjalistów wielu dziedzin jest niezwykle ważna, już na etapie interpretacji wyników badań molekularnych.

W Polsce posługujemy się metodami diagnostyki, które pozwalają nam określić konkretne mutacje, jednak postęp w medycynie przybliża nas do momentu, gdy będziemy w stanie badać pacjenta w wiele szerszym zakresie, co daje nam możliwość optymalizacji leczenia dla potrzeb konkretnego chorego.

Ocena obecności mutacji genu EGFR jest obecnie podstawowym elementem diagnostyki biomarkeru, który powinien być zbadany u każdego chorego na niedrobnokomórkowego raka płuc, który ze względu na stopień zaawansowania choroby jest kwalifikowany do leczenia ukierunkowaną terapią molekularną. Jeśli u chorego nie kwalifikującego się do zabiegu operacyjnego stwierdzimy obecność mutacji EGFR w guzie to działaniem uzasadnionym merytorycznie jest poddanie pacjenta leczeniu właśnie lekami ukierunkowanymi molekularnie. Przeprowadzone badania dowodzą, że chorzy, u których wykryto mutację EGFR znacznie lepiej reagują na leki molekularne niż na chemioterapię.

Leczenie dopasowane molekularne do danego pacjenta bardzo istotnie wpływa na rokowanie chorego. Należy jednak podkreślić trzy kwestie.

Przeprowadzone badania nie wykazały by leki z tej grupy wydłużały całkowity czas przeżycia pacjenta. Wynika to jednak ze struktury przeprowadzonych badań, które nie pozwoliły na rzetelna ocenę skuteczności działanie leków ukierunkowanych molekularnie. Prowadzone przez specjalistów obserwacje kliniczne wyraźnie wskazują jednak, że chorzy odnoszą znaczną korzyść ze stosowanie tych preparatów.

Drugą kwestią jest sposób leczenia. Chorzy przyjmują lek w formie tabletki, w związku z tym nie muszą być hospitalizowani, mogą prowadzić normalne życie zawodowe i rodzinne. Samo leczenie wymaga jedynie okresowych wizyt u lekarza prowadzącego. Jest to cel, który od wielu lat wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową do niedawna wiele dni spędzali na oddziałach, gdzie otrzymywali chemio czy radioterapię. Ich życie często ograniczało się do długich pobytów w szpitalach. Dziś choroba nowotworowa dzięki nowoczesnym terapiom może być traktowana jako schorzenie przewlekłe, które leczone pozwala pacjentowi na prowadzenie w miarę komfortowego życia.

Trzecia kwestia to tolerancja na lek. Dotychczas leczenie nowotworów płuca kojarzyło nam się z bardzo inwazyjną chemioterapią i towarzyszącymi jej efektami ubocznymi, niekiedy wymagającymi hospitalizacji. W przypadku kierowanego leczenia molekularnego efekty uboczne nie mają znaczącego wpływu na codzienne życie chorego.

Mówiąc o leczeniu pacjentów chorujących na raka płuca musimy podkreślić, że pierwsza linia leczenia ma niezwykle istotny wpływ na to, jakie będą ich dalsze rokowania. Jeśli na tym etapie przeprowadzimy kompleksową diagnostykę i potwierdzimy u chorego obecność cechy molekularnej, która pozwala zakwalifikować go do leczenia ukierunkowanego molekularnie to jesteśmy w stanie uzyskać największą szansę na remisję choroby.

W Polsce od stycznia 2019 roku resort zdrowia nałożył na szpitale obowiązek, przeprowadzania diagnostyki molekularnej w laboratoriach, które posiadają Europejski Certyfikat Kontroli Jakości. To niezwykle istotna zmiana, która gwarantuje pacjentom i specjalistom najwyższą jakość przeprowadzania testów molekularnych.

Nadal jednak nierozwiązany pozostaje problem systemowego braku kompleksowości badań w przypadku raka płuca. Oznacza to, że wciąż możliwe jest, że każdy biomarker z podstawowego zestawu biomarkerów, które muszą być zbadane, może być kontraktowany w zupełnie innym laboratorium. Jest to bardzo niekorzystne, z powodu czasochłonności takiej procedury. Zazwyczaj lekarze dysponują tylko jedną próbka materiału pobranego od pacjenta, która po kolei musi trafiać do kolejnych laboratoriów zajmujących się diagnostyką danego pacjenta. W wielu przypadkach zdarza się także, że pobrany materiał nie wystarcza na wykonanie wszystkich zalecanych badań, a nie zawsze stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie kolejnego inwazyjnego badania, w trakcie którego możliwe jest pobranie kolejnej próbki materiału do badań. Taka procedura mnoży koszty ponoszone przez płatnika oraz wydłuża czas diagnostyki. Trzeba podkreślić, że w przypadku pacjentów z rakiem płuca czas jest niezwykle cenny, a szybkie rozpoczęcie leczenia może decydować o życiu pacjenta.

Next article