Rak szyjki macicy (rsm) jest trzecim najczęstszym nowotworem ginekologicznym u kobiet w Polsce i szóstym spośród wszystkich typów nowotworów. Szczyt zachorowalności przypada na 6. dekadę życia, z rosnącą liczbą przypadków u kobiet w wieku 35-44 lata*. Bardzo często rsm jest diagnozowany na etapie zaawansowanym, co daje małe szanse na wyleczenie.
Ten trend może ulec zmianie tylko wówczas, jeśli więcej kobiet będzie korzystało z bezpłatnych badań przesiewowych oraz społeczeństwo będzie zaszczepione przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Rak szyjki macicy jest ciągle bardzo istotnym problemem społecznym – w Polsce umiera z jego powodu blisko 1400 osób rocznie**.
Kluczową rolę w walce z rakiem szyjki macicy odgrywa profilaktyka pierwotna i wtórna. Przełomem w profilaktyce rsm jest wprowadzenie przesiewowych testów molekularnych na obecność wirusa HPV. Pozwalają one na wczesne wykrycie zakażenia wysokoonkogennymi typami wirusa, zanim jeszcze pojawią się zmiany nowotworowe.
Polska wprowadza przełomowe rozwiązanie w profilaktyce rsm – testy molekularne
Przed zakażeniem HPV może uchronić także szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie przeprowadzone przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi przede wszystkim drogą kontaktów seksualnych. Szczepienie jest zalecane zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom przed rozpoczęciem współżycia, ale także dorosłym, którzy współżycie już podjęli. Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla dzieci i młodzieży w wieku od 9. do ukończenia 14. roku życia.
W 2025 roku Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić zmiany w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Projekt przewiduje wprowadzenie przesiewowego testu molekularnego oraz badania cytologicznego na podłożu płynnym, które zastąpią tradycyjną cytologię, mogą one znacznie zwiększyć wykrywanie choroby na wczesnym etapie, a tym samym spowodować lepsze rokowania dla pacjentek.
To krok milowy w profilaktyce raka szyjki macicy. Test pozwoli na identyfikację konkretnych typów wirusa HPV, który jest odpowiedzialny za rozwój nowotworów HPV-zależnych, takich jak rak szyjki macicy, pochwy, sromu czy głowy i szyi. Do tej pory nie było rozwiązania systemowego, które wspierałoby kobiety w wykrywaniu HPV. Są szczepienia dla dzieci i młodzieży, natomiast w dalszym ciągu nie wykrywamy wirusa HPV, a tylko dzięki szybkiej diagnozie jesteśmy w stanie zwiększyć skuteczność wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych – mówi Anna Kupiecka, prezeska Fundacji Onkocafe.
Skuteczne terapie w leczeniu zaawansowanego rsm
Z szacunków wynika, że u ok. 80 proc. pacjentek z rsm choroba powróci w ciągu 2-3 lat od pierwotnej diagnozy. Zaawansowany rak szyjki macicy jest na ten moment chorobą nieuleczalną, niezwykle ważne jest więc, aby pacjentki miały dostęp do najnowocześniejszego i celowanego leczenia. Od 1 stycznia 2025 roku pacjentki z zaawansowanym i nawrotowym rakiem szyjki macicy, u których tradycyjna chemioterapia czy radioterapia nie przynosiły oczekiwanych efektów mają w ramach NFZ dostęp do kolejnej immunoterapii w 2 i 3 linii leczenia, która jest lepiej tolerowana niż standardowa chemioterapia. To daje im nadzieję na przyszłość – na dłuższe i bardziej komfortowe życie.