Skip to main content
Home » Onkologia » Warto się badać, ale również mieć wiedzę
onkologia

Warto się badać, ale również mieć wiedzę

profilaktycznych
profilaktycznych

Anna Dereszowska

Aktorka, ambasadorka organizacji Kwiat Kobiecości

Badania profilaktyczne są jedną z podstaw zdrowego stylu życia. W tej kwestii ufamy naszym lekarzom, jednak warto byśmy my sami jako pacjenci byli świadomi i wiedzieli, dlaczego ta kwestia jest tak ważna w zachowaniu zdrowia, jakie mamy prawa oraz które metody badań są najbardziej wiarygodne.

Pani Aniu, jest pani ambasadorką wielu prozdrowotnych kampanii społecznych oraz Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości. Co sprawia, że chętnie angażuje się pani w tego typu akcje charytatywne?

Gdy jestem zaangażowana w coś osobiście, szczególnie w kampanię prozdrowotną, zachęcającą do wykonywania badań, mogę nadać temu osobisty ładunek emocjonalny i sprawić, że ludzie zwrócą uwagę na dany problem, czy też na daną kampanię. Ma to wtedy sens i działa. Tak się składa, że w kampanię Kwiatu Kobiecości jestem bardzo zaangażowana, ponieważ moja mama zmarła na raka jajnika i ten temat w mojej rodzinie (nie tylko ze względu na moją mamę) jest aktualny. Również sama jako mama wiem jak zdrowie i życie jest ważne, a już wyjątkowo, gdy mówimy o raku szyjki macicy – nowotworze, któremu po pierwsze możemy zapobiec, po drugie, gdy wykryjemy go we wczesnym stadium, daje naprawdę duże szanse na przeżycie i życie w komforcie. Dlatego warto o tym mówić i uświadamiać ludzi, że diagnoza związana z rakiem to nie wyrok. Rozwój medycyny sprawił, że jest to już choroba, z którą można żyć, stąd też naprawdę warto się badać, sprawdzać i mieć wiedzę. Lekarze są przecież tylko ludźmi – mogą być zapracowani, zaganiani, mogą nie móc wykonać pewnych badań ze względu na umowy w miejscach, gdzie pracują, dlatego my pacjenci powinniśmy być świadomi swoich praw i obowiązków oraz wiedzieć, co nam się należy. A jeśli nie jesteśmy w stanie wyegzekwować tego od naszego lekarza, po prostu go zmieńmy.

Co zatem warto wiedzieć w kwestii kobiecego zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy?

W takich kampaniach, jak np. w Kwiecie Kobiecości dotyczących badań profilaktycznych ukierunkowanych na wykrycie raka szyjki macicy podkreśla się, że cytologie płynne i tradycyjne w znaczącym stopniu się od siebie różnią. Kluczowe są także narzędzia, jakich używają lekarze do pobierania materiału – należy upewnić się, czy nie jest to zwykły patyczek higieniczny zamiast specjalistycznej szczoteczki, tak jak to być powinno. To naprawdę ma znaczenie i może uratować nam życie.

Jak to wygląda u pani w praktyce? Jaki jest pani sposób na życie w zdrowiu? Jak często wykonuje pani badania profilaktyczne?

Kompleksowe badania profilaktyczne wykonuje zawsze w styczniu, na moje urodziny. Uważam, że jest to najpiękniejszy prezent, jaki można sobie podarować. Jest to cytologia, USG transwaginalne, USG piersi, USG jamy brzusznej, morfologia krwi itp. W tym roku postanowiłam pakiet pełnych badań dać w prezencie mojej teściowej oraz jeszcze jednej bliskiej mi kobiecie. Uważam, że było to bardzo wartościowe, ponieważ kupowanie kolejnej rzeczy w momencie, gdy wszystkiego mamy tak dużo, a szafa jest pełna, nie ma kompletnie sensu.

Pani Anno, jest pani inspiracją oraz autorytetem dla wielu osób. Jakich rad udzieliłaby pani naszym czytelnikom, w kontekście motywacji do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz wykonywania badań profilaktycznych?

Wykonywanie badań profilaktycznych w okolicach swoich urodzin, raz w roku z pewnością będzie dużym ułatwieniem i będzie nam przypominać o tej konieczności. Warto też poprosić kogoś z naszej najbliższej rodziny, mamę, partnera, czy też dorosłe już dziecko, by nam o tym przypominało lub nawet umawiało na konkretne badania. Możemy też chodzić na nie razem, co uważam za wspaniałe rozwiązanie. Jest to też świetna okazja do spędzenia czasu razem, może nieidealna, ponieważ ostatnio bardzo sympatyczna pielęgniarka podczas badania powiedziała mi, że dorosłość zaczyna się wtedy, gdy nie boimy się pobierania krwi, a jego wyniku.

No właśnie, jak pani sądzi, dlaczego boimy się badać? Jaką przyczynę można upatrywać w tak niskim poziomie zgłaszalności na badania przez polskie kobiety?

Trudno się dziwić, że się boimy, ponieważ lęk jest uczuciem pierwotnym i towarzyszy nam od zawsze. Myślę, że wynika to z przeświadczenia, że nowotwór to wyrok, a w Polsce trudno jest się leczyć. To się bardzo zmieniło w ostatnim czasie i wiem, że standardy leczenia onkologicznego w naszym kraju w niczym nie odbiegają od tych stosowanych za granicą. Dlatego powiedzenie „wolę nie wiedzieć”, które kiedyś często słyszałam, obecnie na szczęście pada bardzo rzadko.

Jaka jest pani zdaniem rola osób publicznych w propagowaniu zdrowych nawyków? Jaką siłę w tym aspekcie wywierają social media?

Oczywiście, social media to przestrzeń, którą można wykorzystywać w celach komercyjnych i nie ma w tym niczego złego, ale jest to też miejsce do promowania ważnych inicjatyw, prozdrowotnych kampanii i aktywnego stylu życia. Staram się to robić, subtelnie pokazując moim odbiorcom, że można zdrowo żyć bez katorżniczych treningów na siłowni, np. ćwicząc w domu.

Next article
Home » Onkologia » Warto się badać, ale również mieć wiedzę
Kości i stawy

Żyj aktywnie – to takie proste!

Mariola Bojarska-Ferenc

Ekspert life balance, dziennikarka, autorka ponad dwóch i pół tysiąca programów telewizyjnych, 10 książek. Ostatnio wydała książkę pt.: „Trener życia”. Lat 60, prywatnie żona Ryszarda, ma dwóch synów: Marcina i Aleksa

Regularne ćwiczenia chronią nas przed m.in. rakiem, cukrzycą, chorobami serca czy osteoporozą. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia.

Jest pani motywatorem Polek i Polaków od wielu lat. Jak znaleźć w sobie siłę do codziennego ruchu mimo braku czasu i motywacji?

Jest to niezwykle trudne pytanie. Każdy człowiek jest inny. Ilu ludzi, tyle charakterów. Każdy z nas musi sam obudzić tę siłę, a motywacja do niej może być różna. Dla mnie najsilniejszym impulsem jest po prostu zdrowie. Dzisiejsze pandemiczne czasy pokazały nam, że tak naprawdę zdrowie jest najważniejsze. Osoby przechodzące COVID-19, będące wcześniej aktywne fizycznie, miały więcej siły do pokonania choroby. Lepiej radzili sobie oni także psychicznie, stąd też widać, jak bardzo sport jest ważny w naszym życiu.

Jakie są pozytywy płynące z uprawiania regularnej aktywności fizycznej? Czy aktywność fizyczna potrafi uchronić przed chorobami?

Aktywność fizyczna jest kluczowa w przypadku każdej choroby, jest prewencją wielu dolegliwości. Jeśli zapadniemy na jakiekolwiek schorzenie, szczególnie w wieku dojrzałym, to jeśli mamy w sobie siłę psychiczną, potrafimy walczyć i jest nam łatwiej dojść do zdrowia. Osoby regularnie ćwiczące mają również niezwykle sprawne mięśnie, które pozwalają na szybszą regenerację po chorobie.

Jak istotnym jest nie tracić motywacji do aktywności wraz z wiekiem?

Każdy mądry i świadomy człowiek ćwiczy przede wszystkim po to, by chronić się przed różnymi dolegliwościami. Zgrabna sylwetka jest drugorzędną kwestią, efektem ubocznym. W dużym uproszczeniu regularne ćwiczenia chronią nas przed rakiem, cukrzycą, chorobami serca, osteoporozą itp. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Ćwiczenia wpływają na ich postawę, kondycję, pewność siebie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia. Zbadano dwie grupy ludzi dojrzałych, wśród których jedna współżyła regularnie, a druga nie miała na to ochoty. Okazało się, że w tej pierwszej grupie ludzie mieli zdecydowanie więcej energii i chęci do życia. To dowód na to, że nie warto rezygnować z intymnych zbliżeń!

Seksuolodzy twierdzą, że przede wszystkim chodzi o względy więziotwórcze. Seks daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości w związku. Redukuje napięcie psychiczne i odpręża. Możliwość przytulenia się powoduje wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój, które działają też przeciwbólowo. Seks pobudza również krążenie, zwiększa częstotliwość skurczów serca, poprawia zaopatrzenie wszystkich narządów w niosącą życiodajny tlen krew oraz reguluje ciśnienie. Podczas aktu seksualnego pobudzamy przemianę materii i spalamy też zbędne kalorie. W czasie jednego stosunku możemy ich spalić tyle, co sprinterka na dystansie 200 metrów! Jeśli zaangażujemy się również w namiętne pocałunki, to spalimy ich jeszcze więcej. Kobieta pożądana czuje się młoda.

Jakie formy aktywności fizycznej uprawia pani obecnie?

Ćwiczę całe życie, stale poszukuję form ruchu, które mnie zaciekawią. Tak właśnie było w przypadku baletu klasycznego – powróciłam do niego po wielu latach przerwy. Sama stworzyłam ok. 3 lata temu zestaw ćwiczeń Barre na DVD opartych na balecie klasycznym, jodze i pilatesie, który okazał się niesamowitym hitem – zarówno dla młodych, jak i dojrzałych osób.

Dzisiaj powróciłam do baletu klasycznego, by poruszać się z gracją i mieć sprawne oraz elastyczne ciało. Sprawia mi to ogromną przyjemność, ponieważ przy okazji osłuchuję się z muzyką klasyczną, która uspakaja myśli. Balet to również pewien rodzaj medytacji – trzeba być całkowicie skupioną i skoncentrowaną na swoim ciele, oddechu. Dla dojrzałych kobiet 50+ czy 60+ (i więcej) stworzyłam osiem treningów dla początkujących dostępnych w ramach treningów na aplikacji Anny Lewandowskiej. Każda dojrzała kobieta może poćwiczyć pod moim czujnym okiem i zadbać o siebie.

Ostatnimi czasy dzieli się pani chwilami, w których ćwiczy pani balet z wnuczką. Jaką funkcję pełni wspólna aktywność dla relacji rodzinnych, w szczególności w dobie obecnej pandemii?

Wspólna aktywność w tym czasie jest niezwykle ważna. Chciałam zachęcić do tej samej formy ruchu moją wnuczkę, dlatego też zapisałam ją do tej samej szkoły baletu klasycznego – Młody Balet Polski. Nie zmuszam jej do tego – to wynika z jej chęci. To moja największa radość, bowiem sama przychodzi do mnie i mówi, żebyśmy razem poćwiczyły. Podobnie mam z wnuczkiem – również chce ze mną ćwiczyć, tyle że nie balet, a np. stanie na rękach. Myślę, że jest to bardzo fajna relacja i sposób na wspólne spędzanie czasu. Nie chodzi tutaj tylko o sport – pokazuję im wiele innych rzeczy, na które rodzice nie mają czasu bądź cierpliwości. Odkrywam przed nimi np. sztukę, uczę rozmów o niej, zabieram do muzeum. Rozwijam w nich wrażliwość, inteligencję emocjonalną oraz poczucie estetyki. To wszystko jest niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju.

kobiety aktywne seksualnie
Fot.: Anna Zofia Powierża
Next article