Anna Kupiecka
Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej
Adrianna Sobol
Psycholog Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej
Istnieje wiele organizacji pomagającym kobietom w walce z rakiem piersi. Jedną z nich jest wyjątkowe OnkoCafe, które nie tylko pomaga chorym, ale również namawia do regularnych badań, by uniknąć zaawansowanej choroby. Jak zatem należy to robić? O tym porozmawialiśmy z szefowymi fundacji – Anną Kupiecką i Adrianną Sobol.
Jak często powinnyśmy wykonywać badanie USG piersi?
Mówiąc o profilaktyce raka piersi, bardzo istotna jest czujność onkologiczna, polegająca na szeregu działań w celu wczesnego wykrycia choroby. W tej kwestii USG piersi jest niezwykle ważnym badaniem, które każda kobieta od ok. 20. roku życia powinna wykonywać raz do roku. Nie ma dokładnych wytycznych co do częstości wykonywanych badań w tym kierunku. Są one określane w programie badań przesiewowych, obejmującego kobiety z największym ryzykiem wystąpienia raka piersi, czyli w wieku 50-60 lat. Wtedy mają one dostęp do mammografii raz na dwa lata. Wraz z wiekiem struktura piersi się zmienia, zatem nie wystarczy mammografia raz na dwa lata, ale również inne działania (np. samobadanie), które powinny się nawzajem uzupełniać.
Z czego wynika tak niski współczynnik kobiet badających się pod kątem raka piersi?
Nasz doświadczenie pokazuje, że jednym z głównych elementów niskiego współczynnika kobiet badających się, jest brak świadomości. Kobiety nie wiedzą, co da im takie badanie. Z drugiej zaś strony powstrzymuje je strach – nadal wiele osób uważa, że rak to wyrok. W związku z tym wystrzegają się one badań. Kolejnym powodem jest wiele mitów, które narosły wokół raka piersi – np. to, że można być zbyt młodym na raka lub że nie dotyczy on kobiet karmiących piersią. Jest to mylne przeświadczenie, ponieważ podczas ciąży i karmienia piersią również należy piersi badać.
Dlaczego badania USG piersi powinny być rutynowym badaniem dla kobiet?
Jest to badanie, które daje duże poczucie kontroli nad swoim zdrowiem. Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i w miarę dostępne. Dzięki niemu możemy zaobserwować wszelkie zmiany, jednak w profilaktyce raka piersi, nie należy koncentrować wyłącznie na badaniu USG. Wszystkie badania powinny się uzupełniać, w tym samobadanie, np. podczas kąpieli, obserwacja.
Jakie są konsekwencje późnego wykrycia raka piersi? Dlaczego w przypadku zachorowania na nowotwór piersi tak znaczące jest wczesne wykrycie nowotworu?
Wczesne wykrycie jest bardzo ważne, ponieważ wraz z rozwojem medycyny zyskaliśmy dostęp do leczenia, które pozwala na pełne wyleczenie w większości przypadków. Późne wykrycie zaś może się wiązać z mastektomią, radioterapią, wyniszczającą chemioterapią. Należy badać się, zanim nam cokolwiek dolega, by mieć poczucie bezpieczeństwa i kontroli, nawet wtedy, gdy otrzymamy diagnozę. W takim przypadku mamy komfort psychiczny i duże więcej narzędzie pozwalających na nieinwazyjne leczenie.
Co ma na celu akcja Breast Fit?
Kampanię Breast Fit prowadzimy od 7 lat. Wcześniej skupiałyśmy się na edukacji przez social media, media i wydawanie charytatywnych kalendarzy. W tym roku wyruszyłyśmy w teren, by spotkać się z kołami gospodyń z różnych regionów Polski. Były to wspaniałe spotkania w celu szerzenia świadomości na temat raka piersi, nauki samobadania, ale również samej chęci integracji i rozmowy. Na nasze eventy przychodziły nie tylko kobiety, ale również całe rodziny, co było niezwykle budujące. W tym właśnie miejscu należy podkreślić, że w naszej fundacji nie zapominamy o panach. Ich choroby także są ważne, stąd też m.in. na stronie Prostatahistoria.pl, zachęcamy do badań prostaty.