
Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak
Specjalista neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, były prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
Zaburzenia pamięci i spadek koncentracji to jedne z typowych objawów wskazujących na zaburzenia ze strony układu nerwowego. Jak dbać o jego sprawność i jaką rolę spełniają w tym witaminy z grupy B?
Jakie objawy wskazują na zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i jakie czynniki mogą prowadzić do spadku koncentracji oraz problemów z pamięcią?
W układzie nerwowym mamy możliwe co najmniej dwa scenariusze, najogólniej rzecz biorąc. Jeden to podrażnienie układu nerwowego, które się będzie manifestowało np. bólem czy napadami padaczkowymi. Drugi scenariusz wiąże się z uszkodzeniem komórek nerwowych czy innych składowych układu nerwowego. Jeśli uszkodzenie jest trwałe, to nieodwracalnie tracimy funkcje neurologiczne. Zaburzenia pamięci czy spadek koncentracji może być wyrazem chwilowych zaburzeń w aktywności komórek, ale i być wynikiem trwałego uszkodzenia, a tym samym zamierania neuronów.
Jakie składniki mogą wesprzeć funkcjonowanie układu nerwowego, w szczególności pamięć i koncentrację?
Przede wszystkim musimy właściwie odżywiać mózg. Dostarczać mu tlen, co dzieje się za sprawą dobrego krążenia mózgowego. Ważna jest aktywność ruchowa, która poprawia krążenie i utlenowanie mózgu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, żeby nie zatruwać układu nerwowego – dbać o dobrą dietę i unikać substancji toksycznych, czyli różnych używek.
W jakich obszarach witaminy z grupy B wspomagają zdrowie mózgu i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego?
Witaminy z grupy B są kluczowe dla prawidłowej funkcji, ale też struktury komórek nerwowych. Witamina B12, witamina B1, i w szczególności witamina B6 to kluczowe elementy, których brak powoduje uszkodzenie komórek. Często sięgamy po te witaminy, nie tylko po to, żeby uzupełnić braki w organizmie, ale też w celu wspomagania komórek nerwowych wówczas, gdy zostały uszkodzone przez inne czynniki. Dobrze dobrana dieta dostarcza nam tych witamin, ale mogą też wystąpić zaburzenia we wchłanianiu – wówczas nawet najlepsza dieta nie jest wystarczająca. Wczesne wykrycie zaburzeń wchłaniania może uratować pacjenta przed trwałym uszkodzeniem struktur, szczególnie osłonek mielinowych.