Skip to main content
Home » Neurologia » Podróże to eliksir młodości
Neurologia

Podróże to eliksir młodości

Fot.: obiektywnie naturalne – Dominika Sopicka

Irenka i Marian

Seniorzy, którzy zwiedzają cały świat, opowiadają o tym, co dają im podróże

Ameryka, Azja czy Afryka? Góry czy morze? Nieważne – byle jak najbliżej przyrody. Instagramerzy Irenka i Marian – seniorzy, którzy zwiedzają cały świat, opowiadają o tym, co dają im podróże.


Jakie miejsca odwiedziliście w ostatnim czasie i co najbardziej zapadło wam w pamięć?

Irenka: Ostatnio byliśmy na wczasach w Albanii, a poprzednio była wyspa Margarita w Wenezueli. W pamięci zapadło nam przede wszystkim to, że świat jest piękny, a ludzie są kochani i życzliwi.

Czy macie jakieś niezapomniane wspomnienia z podróży, które chcielibyście podzielić się z innymi?

Marian: Pytanie o coś, co jest „naj” zawsze jest dla nas najtrudniejsze. Gdziekolwiek byśmy nie byli, spotykają nas niezwykłe doświadczenia. Nie ma czegoś, co szczególnie moglibyśmy wskazać.

I: Najbardziej fascynujące były nasze wrażenia, gdy zaczynaliśmy jeździć. Kiedy zobaczyliśmy Indie czy Meksyk, to było to coś zupełnie innego, niż to, co nas otacza na co dzień w Polsce. Uderzyło nas zwłaszcza piękno i różnorodność przyrody.

M: Najbardziej zachwycają nas miejsca, które są z dala od cywilizacji, ale urzeka nas też życzliwość ludzi, których spotykamy – zwłaszcza w miejscach oddalonych od wielkich miast.

Jakie są wasze ulubione formy podróżowania?

I: Jesteśmy teraz nieco ograniczeni swoimi możliwościami, wynikającymi przede wszystkim z wieku, ale zawsze najbardziej lubiliśmy podróżować samochodem, z namiotem, przenośną kuchenką i rowerami. Nie czuliśmy się niczym ograniczeni.

M: Teraz podróżujemy już dalej, więc musimy się decydować na samolot, który dostarczy nas do Ameryki, Afryki czy Azji.

W jakich miejscach najbardziej lubicie wypoczywać?

Góry czy morze? Obojętnie, ważne, żeby było blisko przyrody, tej najmniej dotkniętej ingerencją człowieka.

Fot.: obiektywnie naturalne – Dominika Sopicka

Jakie rady dalibyście innym osobom w waszym wieku, które chcą podróżować, ale obawiają się wyzwań związanych z wiekiem?

I: Widzimy, nawet wśród naszych znajomych, że seniorzy się boją podróżować. Jednocześnie podziwiają nas, że jesteśmy tacy zakręceni i mimo wieku i braku dobrej znajomości języków obcych mamy odwagę zwiedzać cały świat. Zachęcamy ich do tego samego i widzimy, że jeśli raz zdecydowali się wyruszyć np. do Włoch, to teraz jeżdżą już cały czas i są zachwyceni. Najważniejsze to pokonać tę pierwszą barierę w głowie, a potem jest już z górki. Nas na przykład nie przerażają długie loty. 13-14 godzin? Czujemy się tak samo, jak gdybyśmy lecieli dwie godziny.

Czy korzystacie z jakichś aplikacji lub technologii, które ułatwiają wam planowanie podróży?

I: Teraz polegamy na biurach turystycznych, a kiedy sami organizowaliśmy wyjazdy, to bazowaliśmy na tradycyjnych źródłach: mapach, przewodnikach, filmach przyrodniczych. Również teraz właśnie z takich publikacji czerpiemy wiedzę o tym, co warto zobaczyć w danym miejscu.

Czy są jakieś szczególne miejsca, które chcielibyście jeszcze odwiedzić?

I: Oczywiście, chcielibyśmy odwiedzić wszystkie parki narodowe Ameryki.

Co sprawia, że czujecie się młodzi i pełni energii podczas odkrywania nowych miejsc?

M: Podróże to dla nas eliksir młodości i panaceum na wszystkie choroby (śmiech).

I: Raz zdarzyło się, że ze względów zdrowotnych mieliśmy dylemat, czy lecieć. Decyzja mogła być tylko jedna – że lecimy – i była ona słuszna.

M: Oczywiście, mamy swoje lata, mamy swoje dolegliwości, ale jak gdzieś pojedziemy, to kompletnie zapominam, ile mam lat i staram się zachowywać tak, jak wszyscy. Jak trzeba skakać, to skaczę, Jak śpiewać, to śpiewam. Może ktoś uzna, że to głupio wygląda, ale zupełnie się tym nie przejmujemy.

Next article
Home » Neurologia » Podróże to eliksir młodości
neurologia

Innowacja społeczna – Przedsiębiorczość 60+

Marian Ferenc

Prezes Zarządu i fundator Fundacji Aktywny Senior

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania problematyką starości i starzenia się, co niewątpliwie jest związane z szybko postępującymi zmianami demograficznymi w Polsce.

Obecnie znaczna część populacji osób starszych żyje w krajach określanych jako region Globalnego Południa. Mimo iż Polska geograficznie do tej strefy nie należy, starzenie się jej populacji jest, podobnie jak w tych krajach, zjawiskiem zachodzącym w bardzo szybkim tempie, takim, że przemiany demograficzne wyprzedzają wzrost gospodarczy. O ile kraje rozwinięte gospodarczo w wyniku rozpoznania przemian demograficznych i przewidywania ich skutków miały czas na przynajmniej częściowe przygotowanie się na konsekwencje procesu starzenia się (np. poprzez rozwinięcie systemu ubezpieczeń społecznych, przyjęcie rozwiązań wydłużających możliwości zatrudnienia), o tyle kraje mniej zaawansowane społeczno-ekonomicznie, w tym Polska, stoją w obliczu sytuacji, w której przemiany demograficzne następują tak szybko, że utrudniają reagowanie na pojawiające się wyzwania.

W dyskursie publicznym w Polsce coraz dobitniej wyrażane jest przekonanie, że starość stanowi równie istotny etap życia jednostki. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że dotychczasowy model aktywności ludzi starszych nie przystaje do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych. Projektowane działania biorą pod uwagę dobro osób 60+ i są przez te osoby współkreowane w optyce horyzontalnej. Cele oraz zaplanowane działania projektu Przedsiębiorczość 60+ uwzględniają zarówno społecznie i politycznie preferowane kierunki rozwoju (innowacyjność, inkluzyjność, przedsiębiorczość społeczną, sieciowość współpracy, wzmacnianie solidarności międzypokoleniowej, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i ageizmowi, rozwijanie i promowanie srebrnej gospodarki, promocję wolontariatu oraz postaw umacniających kapitał społeczny), jak i aktualny stan wiedzy gerontologicznej (wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, zagwarantowanie wsparcia w procesie adaptacji do szybko zmieniającej się rzeczywistości oraz uwzględnianie indywidualizacji procesów starzenia się).

Next article