Skip to main content
Home » Kości i stawy » Żyj aktywnie – to takie proste!
Kości i stawy

Żyj aktywnie – to takie proste!

seksualnie aktywne
seksualnie aktywne
Fot.: Anna Zofia Powierża

Mariola Bojarska-Ferenc

Ekspert life balance, dziennikarka, autorka ponad dwóch i pół tysiąca programów telewizyjnych, 10 książek. Ostatnio wydała książkę pt.: „Trener życia”. Lat 60, prywatnie żona Ryszarda, ma dwóch synów: Marcina i Aleksa

Regularne ćwiczenia chronią nas przed m.in. rakiem, cukrzycą, chorobami serca czy osteoporozą. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia.

Jest pani motywatorem Polek i Polaków od wielu lat. Jak znaleźć w sobie siłę do codziennego ruchu mimo braku czasu i motywacji?

Jest to niezwykle trudne pytanie. Każdy człowiek jest inny. Ilu ludzi, tyle charakterów. Każdy z nas musi sam obudzić tę siłę, a motywacja do niej może być różna. Dla mnie najsilniejszym impulsem jest po prostu zdrowie. Dzisiejsze pandemiczne czasy pokazały nam, że tak naprawdę zdrowie jest najważniejsze. Osoby przechodzące COVID-19, będące wcześniej aktywne fizycznie, miały więcej siły do pokonania choroby. Lepiej radzili sobie oni także psychicznie, stąd też widać, jak bardzo sport jest ważny w naszym życiu.

Jakie są pozytywy płynące z uprawiania regularnej aktywności fizycznej? Czy aktywność fizyczna potrafi uchronić przed chorobami?

Aktywność fizyczna jest kluczowa w przypadku każdej choroby, jest prewencją wielu dolegliwości. Jeśli zapadniemy na jakiekolwiek schorzenie, szczególnie w wieku dojrzałym, to jeśli mamy w sobie siłę psychiczną, potrafimy walczyć i jest nam łatwiej dojść do zdrowia. Osoby regularnie ćwiczące mają również niezwykle sprawne mięśnie, które pozwalają na szybszą regenerację po chorobie.

Jak istotnym jest nie tracić motywacji do aktywności wraz z wiekiem?

Każdy mądry i świadomy człowiek ćwiczy przede wszystkim po to, by chronić się przed różnymi dolegliwościami. Zgrabna sylwetka jest drugorzędną kwestią, efektem ubocznym. W dużym uproszczeniu regularne ćwiczenia chronią nas przed rakiem, cukrzycą, chorobami serca, osteoporozą itp. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry i naszą psychikę. Warto dodać, że dzięki ruchowi kobiety w średnim wieku nadal pozostają aktywne seksualnie. Ćwiczenia wpływają na ich postawę, kondycję, pewność siebie. Badania potwierdzają, że osoby, które nie rezygnują z seksu pomimo dojrzałego wieku są bardziej zadowolone z życia. Zbadano dwie grupy ludzi dojrzałych, wśród których jedna współżyła regularnie, a druga nie miała na to ochoty. Okazało się, że w tej pierwszej grupie ludzie mieli zdecydowanie więcej energii i chęci do życia. To dowód na to, że nie warto rezygnować z intymnych zbliżeń!

Seksuolodzy twierdzą, że przede wszystkim chodzi o względy więziotwórcze. Seks daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości w związku. Redukuje napięcie psychiczne i odpręża. Możliwość przytulenia się powoduje wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój, które działają też przeciwbólowo. Seks pobudza również krążenie, zwiększa częstotliwość skurczów serca, poprawia zaopatrzenie wszystkich narządów w niosącą życiodajny tlen krew oraz reguluje ciśnienie. Podczas aktu seksualnego pobudzamy przemianę materii i spalamy też zbędne kalorie. W czasie jednego stosunku możemy ich spalić tyle, co sprinterka na dystansie 200 metrów! Jeśli zaangażujemy się również w namiętne pocałunki, to spalimy ich jeszcze więcej. Kobieta pożądana czuje się młoda.

Jakie formy aktywności fizycznej uprawia pani obecnie?

Ćwiczę całe życie, stale poszukuję form ruchu, które mnie zaciekawią. Tak właśnie było w przypadku baletu klasycznego – powróciłam do niego po wielu latach przerwy. Sama stworzyłam ok. 3 lata temu zestaw ćwiczeń Barre na DVD opartych na balecie klasycznym, jodze i pilatesie, który okazał się niesamowitym hitem – zarówno dla młodych, jak i dojrzałych osób.

Dzisiaj powróciłam do baletu klasycznego, by poruszać się z gracją i mieć sprawne oraz elastyczne ciało. Sprawia mi to ogromną przyjemność, ponieważ przy okazji osłuchuję się z muzyką klasyczną, która uspakaja myśli. Balet to również pewien rodzaj medytacji – trzeba być całkowicie skupioną i skoncentrowaną na swoim ciele, oddechu. Dla dojrzałych kobiet 50+ czy 60+ (i więcej) stworzyłam osiem treningów dla początkujących dostępnych w ramach treningów na aplikacji Anny Lewandowskiej. Każda dojrzała kobieta może poćwiczyć pod moim czujnym okiem i zadbać o siebie.

Ostatnimi czasy dzieli się pani chwilami, w których ćwiczy pani balet z wnuczką. Jaką funkcję pełni wspólna aktywność dla relacji rodzinnych, w szczególności w dobie obecnej pandemii?

Wspólna aktywność w tym czasie jest niezwykle ważna. Chciałam zachęcić do tej samej formy ruchu moją wnuczkę, dlatego też zapisałam ją do tej samej szkoły baletu klasycznego – Młody Balet Polski. Nie zmuszam jej do tego – to wynika z jej chęci. To moja największa radość, bowiem sama przychodzi do mnie i mówi, żebyśmy razem poćwiczyły. Podobnie mam z wnuczkiem – również chce ze mną ćwiczyć, tyle że nie balet, a np. stanie na rękach. Myślę, że jest to bardzo fajna relacja i sposób na wspólne spędzanie czasu. Nie chodzi tutaj tylko o sport – pokazuję im wiele innych rzeczy, na które rodzice nie mają czasu bądź cierpliwości. Odkrywam przed nimi np. sztukę, uczę rozmów o niej, zabieram do muzeum. Rozwijam w nich wrażliwość, inteligencję emocjonalną oraz poczucie estetyki. To wszystko jest niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju.

kobiety aktywne seksualnie
Fot.: Anna Zofia Powierża
Next article
Home » Kości i stawy » Żyj aktywnie – to takie proste!
serce i krew

Serce na Nowo

Choroby serca i układu krwionośnego są powodem co drugiego zgonu w Polsce, a także poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego tak istotna jest edukacja i profilaktyka w tej kwestii.

Serce na Nowo – czego uczy nas ten program społeczny?

Serce na Nowo to akcja społeczna, która ma na celu uświadomić Polakom, jak zmienić swój styl życia na zdrowszy, chroniąc serce przed chorobami. Jest to program prowadzony już od 12 lat przez firmę Adamed, podejmujący działania edukacyjne głównie poprzez stronę internetową www.sercenanowo.pl i wspieranie w rzetelnym informowaniu pacjentów i specjalistów, na co dzień zajmujących się spektrum schorzeń sercowo-naczyniowych.

Celem programu jest realny wpływ na częstotliwość zachorowań związanych z funkcjonowaniem mięśnia sercowego i układu naczyniowego. Dzięki profilaktyce, a przede wszystkim wiedzy, pacjenci mają szansę na uniknięcie m.in.: choroby miażdżycowej i nadciśnienia tętniczego, a co za tym idzie, zawału, zatoru, a nawet udaru mózgu. Jak wskazują badania np. miażdżyca jest choroba odwracalną, dlatego warto edukować i pomagać w profilaktyce. Program pomaga również chorym, którzy już zmagają się ze schorzeniami kardiologicznymi, pokazując, że oni także mogą prowadzić życie w pełni aktywne społecznie i zawodowo.

Dla kogo dedykowany jest program Serce na Nowo?

Program skierowany jest tak naprawdę do każdego. Niezależnie od wieku możemy zadbać o nasze zdrowie poprzez regularny wysiłek fizyczny i zbilansowaną dietę. O zdrowe serce i układ krwionośny warto dbać w każdym wieku. Już u 30-letniego pacjenta z czynnikami ryzyka w postaci nadwagi, nałogów i braku ruchu może rozwinąć się miażdżyca i zaburzenia rytmu serca, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do licznych powikłań. Warto zatem postarać się o lepszą kondycję zdrowotną zawczasu, by uniknąć komplikacji zdrowotnych, wyłączających nas z życia zawodowego i towarzyskiego niekiedy na bardzo długo.

Program pomaga też osobom już chorym. Baza wiedzy dostępna dla pacjentów na stronie www.sercenanowo.pl jest opracowywana przy zaangażowaniu wybitnych ekspertów z dziedziny. Treści edukacyjne znajdujące się na stronie programu Serce na Nowo są kompendium wiedzy wspierającym kardiologów, lekarzy pierwszego kontaktu (POZ) i dietetyków w budowaniu świadomości wśród pacjentów.

Jakie tematy obejmuje Serce na Nowo?

Serce na Nowo swoją tematyką obejmuje ruch fizyczny oraz zasady zdrowego odżywiania, które są dopasowane do wieku pacjenta i jego sprawności. W zakładce dotyczącej zdrowych nawyków można znaleźć cenne wskazówki i najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. W przejrzysty sposób ukazane są zasady zdrowego odżywiania, a nawet przepisy na zbilansowane posiłki wspierające zdrowe serce. W bazie wiedzy można uzyskać wiele merytorycznych informacji na temat rozwijania się chorób serca i naczyń, w tym choroby wieńcowej, niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego.

Na stronie internetowej można również sprawdzić wiek serca, co niezwykle trafnie obrazuje nam, jak bardzo nasze serce starzeje się w odniesieniu do naszego wieku rzeczywistego. Wszystkie informacje poparte są wiedzą naukową i wypowiedziami ekspertów – Serce na Nowo stale współpracuje z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie kardiologii.

Według danych prawie 19 mln Polaków, czyli co drugi rodak ma podwyższony poziom cholesterolu, a leczy się jedynie 7-8 mln osób*. Co gorsza w przypadku 99 proc. chorych nie są oni świadomi jej obecności, przez co nie otrzymują odpowiedniego leczenia (MZ 2018).

W odpowiedzi na to zdrowotne wyzwanie Adamed w ramach programu Serce na Nowo od kilku lat prowadzi akcje bezpłatnych badań pełnych profili lipidogramowych u pacjentów w całej Polsce.

W latach 2019-2020 udało się przebadać ok. 19 tysięcy Polaków, a w bieżącym roku przekazano kolejnych 25 tysięcy bonów uprawniających do darmowych badań.

*https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32042%2Ceksperci-co-drugi-polak-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu.html

Dr hab. n. med. Paweł Balsam

Oddział Kliniczny Elektrokardiologii, Uniwersyteckie Centrum kliniczne WUM

Jak utrzymać cholesterol w normie i zapobiec hipercholesterolemii?

Chcesz, aby twój cholesterol nie był podwyższony? Pomocne będzie wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia. Dowiedz się, co konkretnie warto robić, by zapobiec hipercholesterolemii oraz innym chorobom cywilizacyjnym. Co można zrobić, aby uniknąć hipercholesterolemii? Na ile wcześniej należy wdrożyć zmiany w stylu życia?

Tak naprawdę, to od kiedy skończymy 18. rok życia, czyli wkraczamy w okres dorosłości, powinniśmy mieć wpojone zasady zdrowego stylu życia. Bez nich możemy zachorować nie tylko na hipercholesterolemię, ale również na inne choroby cywilizacyjne takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Dlatego też warto wdrożyć zasady zdrowego stylu życia jak najwcześniej i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Aby to zrobić, należy przede wszystkim zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, w której nie będzie miejsca dla produktów wysokoprzetworzonych, znacznej ilości mięsa, produktów o dużej zawartości tłuszczów i napojów gazowanych. Codzienne menu powinno być bogate w warzywa i owoce. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się również miejsce dla produktów bogatych w błonnik i kwasy omega-3, które skutecznie obniżają stężenie cholesterolu w organizmie. Taka dieta pomoże także utrzymać odpowiednią masę ciała – trzeba pamiętać, że nadwaga i otyłość wpływają negatywnie nie tylko na stężenie cholesterolu, ale również ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy.

A czy aktywność fizyczna pomaga zapobiec hipercholesterolemii?

Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna powoduje spadek stężenia cholesterolu nawet o 10-15 proc. Aby jednak tak było, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy ćwiczyć minimum 4-5 razy w tygodniu po 45 minut. Ponadto, by zapobiec hipercholesterolemii warto zadbać o długi i dobry jakościowo sen. Właśnie podczas nocnego odpoczynku możemy regulować stężenie hormonów, a w konsekwencji także stężenie cholesterolu w organizmie.

Jak ważna jest konsekwencja w utrzymywaniu zdrowego trybu życia?

To jest maraton, więc konsekwencja jest tutaj niezbędna. Oczywiście pojedyncze występki, gdy generalnie cały miesiąc jemy zdrowo, mogą się zdarzyć. Dlatego gdy zjemy za dużo niezdrowych rzeczy na weselu czy urodzinach, to tragedii nie będzie. Kluczem jest, by te wyjątki nie zdarzały się często i żebyśmy na co dzień jedli zdrowo. Trzeba zdawać sobie sprawę, że systematyczność w zdrowych nawykach jest bardzo ważna, gdyż umożliwia minimalizować czynniki ryzyka i zapobiegać hipercholesterolemii oraz innym chorobom cywilizacyjnym.

Czy można stwierdzić, że nasze działania mają kluczowy wpływ na prewencję zaburzeń lipidologicznych?

Zdecydowanie tak. Warto podkreślić, że każdy lekarz rozpoczynający terapię hipercholesterolemii zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego powinien w większości przypadków zalecić najpierw modyfikację stylu życia i dopiero po trzech miesiącach skontrolować pacjenta i podjąć decyzje co do dalszej terapii. Jeśli modyfikacja stylu życia nie przyniosła docelowych efektów, czyli nie osiągnięto stężeń cholesterolu LDL takich jak w wytycznych, wtedy należy wdrożyć również farmakoterapię. Oczywiście są takie sytuacje, gdy wdrażamy ją od razu, są to np. pacjenci po zawale serca i wtedy od razu chory otrzymuje do stosowania statynę, przy jednoczesnej modyfikacji stylu życia. Wiemy jednak, że w Polsce ta zdolność do utrzymania zdrowego stylu życia jest bardzo mała i wynosi zaledwie 30 proc. pacjentów – tylko u tego odsetka osób udaje się wdrożyć zasady zdrowego stylu życia długoterminowo. Dlatego też trzeba wziąć pod uwagę, że farmakoterapia dosięgnie większości osób z hipercholesterolemią.

Jaką rolę pełnią regularne badania lipidogramu?

Bardzo ważną, gdyż dzięki nim możemy wychwycić moment, gdy wyniki badań są poza normą, poza granicznym stężeniem cholesterolu. Dlatego też mężczyźni po skończeniu 40. roku życia i kobiety po skończeniu 50. roku życia powinni badać się regularnie badać, najlepiej raz na 2-3 lata. Warto wtedy zrobić ocenę lipidogramu, glukozy na czczo i morfologię, by odpowiednio wcześnie wykryć zaburzenia i zareagować na nie wdrażając właściwą terapię.

Next article