Skip to main content
Home » Kości i stawy » Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!
kości i stawy

Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!

klub aktywnych
klub aktywnych

Sprawdź, jak sztuczna inteligencja dostosowuje treningi do Twoich potrzeb!

Katarzyna Klimek

Przedsiębiorczyni z doświadczeniem w branży cyfrowej, specjalizująca się w projektach kierowanych do osób 60+ oraz działaniach na rzecz zdrowia seniorów. W 2022 i 2023 roku brała udział w organizacji i prelekcjach podczas ogólnopolskich forum senioralnych

76 proc. seniorów nie ćwiczy

Klub Aktywnych to platforma ćwiczeń dla osób 60+. Katarzynie Klimek, założycielce klubu, od samego początku budowania projektu przyświecała idea rozruszania seniorów i sprawienie, by czuli się lepiej i byli zdrowsi.

– W moim życiu istotną rolę odgrywa ruch – mówi Katarzyna Klimek.

– Biegam, ćwiczę na siłowni, chodzę po górach. W podstawówce pływałam synchronicznie, w liceum grałam w siatkówkę. Widzę, jak w miarę upływu lat tego ruchu jest w moim życiu coraz mniej. Brakuje mi czasu na ćwiczenia. A co dopiero pokolenie mojej Mamy! Tutaj nie ma nawyków trenowania i praktycznie osoby po 60 r.ż. nie ćwiczą. A przecież ruch jest podstawą zdrowia. Dlatego stworzyliśmy platformę cyfrową – by to nie senior szukał zajęć, a sam ruch przyszedł do seniora.

Badania potwierdzają (MultiSport Index 2023), że aktywność fizyczna Polaków maleje wraz z wiekiem. Mimo, że 81 proc. seniorów w Polsce traktuje ruch jako istotny element profilaktyki zdrowotnej, obecnie trzy czwarte osób po 60. roku życia (76 proc.) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu.

Technologia wspiera codzienną aktywność

Dzięki ogromnym możliwościom technologicznym dzisiaj łatwo jest znaleźć ćwiczenia. Żeby wrócić do aktywności wystarczy włączyć komputer bądź telefon i włączyć internet. Oczywiście warto wejść na stronę Klubu Aktywnych. Ćwiczenia odbywają się tu na żywo z trenerami o określonej godzinie, zgodnie z harmonogramem. Są dostosowane dla osób w wieku dojrzałym i konsultowane z lekarzami i ekspertami od zdrowego trybu życia. Na platformie Klubu Aktywnych jest codziennie pięć ćwiczeń do wyboru.

Joga, pilates, zdrowy kręgosłup, wzmacnianie mięśni głębokich, zumba, poranny rozruch, mobilizacja różnych części ciała, neurotreningi, ćwiczenia na krześle, ćwiczenia koordynacyjne, fizjoterapia, trening z hantlami – można się w tym pogubić! A jednak tak szeroka oferta jest podyktowana tym, że każdy potrzebuje innego ruchu. W dodatku nie każdy rodzaj treningu lubimy. Jakie ćwiczenia jednak wybrać dla siebie? Tu na pomoc przychodzą innowacje, a dokładnie algorytmy i sztuczna inteligencja.

Jak algorytm dobiera ćwiczenia?

– Przez ostatni rok pracowaliśmy razem z prof. Aleksandrą Jażdżewską z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz kardiolog Aleksandrą Leksińską nad budową algorytmu dobierania treningów. W badaniu brało udział 60 osób po 60 r.ż. – dodaje Katarzyna Klimek.

– Projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundusz Medi Venture w ramach programu Bridge Alfa.

Wynikiem badania jest ankieta, która bazując na zbudowanym w projekcie badawczym algorytmie, dobiera ścieżkę treningową on-line wspierającą fizjoprofilaktykę w leczeniu chorób kardiologicznych bądź zmniejszenie reakcji bólowych. Wystarczy podać w ankiecie dane wejściowe związane z historią medyczną i stylem życia, by system Klubu Aktywnych dobrał jedną z trzech ścieżek:

  1. kardiologiczną – to ćwiczenia wytrzymałościowe dotleniające organizm, pozytywnie wpływające na pracę układu krążenia oraz poprawiające ogólną kondycję;
  2. funkcjonalną – to ćwiczenia ogólnorozwojowe wzmacniające całe ciało, zmniejszające ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności oraz pomagające w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała;
  3. fizjoporofilaktyczną – to ćwiczenia, które mają na celu zapoczątkowanie ruchu lub odciążenie kończyny w celu ułatwienia ruchu, polecane osobom w procesie rehabilitacji bądź powracającym do ruchu.

Innowacje na zdrowie

Przed przystąpieniem do treningów wszystkie osoby biorące udział w badaniu były poddane różnym testom zarówno od strony kardiologicznej (badanie u kardiologa, EKG), jak i wydolnościowej (próba wysiłkowa na rowerku stacjonarnym, badanie próby odczuwanego bólu algomedem).

Badany był też poziom cholesterolu oraz przeprowadzone zostały testy psychologiczne i test jakości życia. Osoby biorące udział w badaniu ćwiczyły w klubie minimum 3 razy w tygodniu przez 2 miesiące. Po tym czasie wszystkie badania zostały przeprowadzone raz jeszcze, a otrzymane dane porównane. Wyniki były rewelacyjne! Polepszyły się nie tylko samopoczucie i ogólne zadowolenie ćwiczących.

Polepszenie zdrowia było bardzo namacalne:

  • u 60 proc. badanych zmniejszyły się dolegliwości bólowe,
  • u 73 proc. wzrosła wydolność organizmu,
  • u 78 proc. polepszyły się wyniki badań.

Badani zauważyli również takie zmiany jak:

  • zwiększenie zakresu ruchowego,
  • bardziej elastyczne ciało,
  • łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności.

I to wszystko dzięki regularnym ćwiczeniom po 2 miesiącach treningów.

Jak interesuje Ciebie jaką ścieżkę ćwiczeń sztuczna inteligencja zaleca w Twoim przypadku, wypełnij ankietę: survey.zohopublic.eu.

Next article
Home » Kości i stawy » Sztuczna inteligencja dobierze ćwiczenia za ciebie!
kości i stawy

Dla mnie trening jest jak afrodyzjak

Zdrowy styl życia to nie tylko idealna sylwetka – to sprawność przedłużająca nam życie. Właśnie taką motywację do aktywności fizycznej ma Tomasz Kammel, z którym porozmawialiśmy o jego 20-tygodniowym wyzwaniu treningowo-dietetycznym.

Tomasz Kammel

Gwiazda telewizji, specjalista w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej, autor i prowadzący: The Voice of Poland, The Voice Kids, Pytanie na Śniadanie, Dance Dance Dance Kocham Cię Polsko, a kiedyś Randka w ciemno i wielu innych

Na swoich social mediach pokazał pan jak zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia mogą zmienić sylwetkę w zaledwie 20 dni. Czy chciał pan w ten sposób zmotywować innych do zdrowego stylu życia?

Od jakiegoś czasu na Instagramie wyskakują mi zdjęcia dojrzałych ludzi, którzy po 20 tygodniach dobrze dopasowanego treningu doświadczają metamorfozy ciała. Postanowiłem sprawdzić, czy to naprawdę możliwe. Tak więc zaczęło się od czystej ciekawości. Nie chodziło tylko o sylwetkę. Chciałem też przekonać się, w jaki sposób 20-tygodniowy reżim treningowy wpływa na psychikę – na systematyczność, na stan ducha. Ważnym powodem okazali się też moi obserwatorzy – jeśli zechcą, mogą przyłączyć się do wyzwania, obserwując treningi ułożone przez trenera. Pierwsze efekty zauważyłem po wspomnianych przez panią 20 dniach. Poprawiła się siła i postawa. Przestałem się garbić. Zawsze byłem aktywny, jednak brakowało mi regularności, a ona jest kluczowa.

Może pan powiedzieć więcej na temat tego wyzwania? Na czym dokładnie polega? Jakiego rodzaju dieta i ćwiczenia wchodzą w jego skład?

W moim przypadku wyzwanie opiera się na 3 treningach FBW (full body workout, z ang. trening całego ciała – przyp. red.) oraz jednej sesji jogi w tygodniu. Są to ćwiczenia z użyciem ciężaru własnego ciała, hantli i ketli. W międzyczasie dodałem codzienne podciąganie się na drążku.

Na czas wyzwania postanowiłem drastycznie zredukować jedzenie pszenicy i cukru. Chcę sprawdzić na ile zdrowe, zbilansowane odżywianie pomoże w osiągnięciu celu i zastanawiam się, jak bardzo będę tęsknił za tiramisu i makaronem. Dietetycznie balansuję pomiędzy dietą ketogeniczną a niskowęglowodanową. Żadnego modelu odżywiania nie traktuję jak religii, ale z lekką zgrozą odkrywam, jak dużo cukru pojawia się w potrawach, od szynki po czekoladę.

Dzięki takim wyzwaniom zaczyna się świadomie jeść. Nawet jeszcze niedawno śmiertelnie nudne czytanie etykiet staje się ciekawą lekturą. Żeby to przeżyć potrzeba strategii regeneracji, by mimo wczesnego wstawiania mieć siłę na intensywne treningi. Zaraz po pracy w Pytaniu na śniadanie kładę się na półgodzinną przedpołudniową drzemkę. Śpię wtedy nie w łóżku i nie pod kołdrą, a pod kocem, na kanapie. Dzięki temu mózg wie, że to drzemka, a nie poważne spanie. Taki power nap (ang. drzemka mocy – przyp. red.) uwalnia od nadmiaru adrenaliny po programie i dodaje sił do treningu.

Uważa pan, że aktywność fizyczna i dobra forma to podstawa u współczesnego dorosłego mężczyzny? Od czego może uchronić nas życie w ruchu i odpowiednie odżywianie?

Za sprawą rozwoju medycyny i farmakologii żyjemy coraz dłużej. Najważniejszą kwestią jest jednak to, jakiej jakości jest to życie. Odpoczynek na kanapie z książką czy ulubionym serialem jest znakomity, ale niewystarczający. Ciało to coś więcej niż transporter do głowy.

Ciągle pamiętam, jak czułem się, gdy miałem 20 lat i ciągle lubię ten stan. Osiągnięcie go nie wymaga wielkiego wysiłku, bardziej regularności.

Skąd czerpie pan sam motywacje? Czy ma pan jakieś rady w tej kwestii dla naszych czytelników?

Motywuje mnie czas. Mamy go mniej niż nam się wydaje. Dlatego nie chcę go marnować. Wewnętrznie czuje się młodo i chcę, żeby ciało nadążało za głową. Przyjemnie jest podbiec dokądś bez zadyszki, pojeździć ostrzej na nartach, być po prostu dobrze nakręconym. Zarówno w wieku lat 30-stu, jak i 50-ciu. Dla mnie regularna aktywność fizyczna jest niczym koktajl z afrodyzjaku i psychodelików – pozytywnie wpływa na samopoczucie, daje uczucie naturalnego haju. Jest stanem, w którym lubię być i myślę, że to on pcha mnie ku kolejnym treningom. Ciało jest niesamowitym instrumentem, szybko adaptującym się do nowych warunków. Trening z biegiem czasu staje się mniej energochłonny i bardziej przyjemny. Powłoka, jak mówią w filmach SF, odwdzięcza się jeszcze większą porcją energii i coraz lepszą sylwetką. Gdy się czegoś takiego doświadczy, niełatwo z tego dobrostanu zrezygnować.

„Nie wiesz jak to robić, zacznij robić” – powiedział jeden z polskich filozofów. Taką radę mam dla wszystkich – zacznij robić cokolwiek, nawet wbrew swojemu ciału, małymi kroczkami. Wybieraj schody, a nie windę. Wjeżdżaj na górę z drugiego piętra zamiast z parteru, a już po kilku dniach zauważysz, że schody nie stanowią dla ciebie problemu. Podobnie jest ze zdrowym odżywianiem. Jeśli chcesz zrezygnować z cukru, zacznij od wymieszania tradycyjnego z erytrytolem. Słódź coraz mniej, a nie zauważysz, kiedy przestaniesz słodzić to, co samo w sobie ma świetny smak i nie wymaga osładzania.


Przeczytaj więcej, jak wprowadzić aktywność fizyczną na co dzień.

Next article