Należy pamiętać nie tylko o utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia i witaminy D3, ale również witaminy K2, ponieważ dopiero ich synergistyczne działanie wpływa na mocne kości.

Dr Bartłomiej Rawski
Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego. Główne zainteresowania zawodowe oraz naukowe to osteoporoza, zwłaszcza profilaktyka i diagnostyka osteoporozy oraz epidemiologa infekcyjna (epidemiologia chorób zakaźnych, medycyna tropikalna, medycyna podróży).
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w której dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co w konsekwencji zwiększa częstość złamań. To właśnie złamania są najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy.
Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, które spowodowane są rozwojem cywilizacji, co z kolei spowodowało zmianę stylu życia. Obecnie żyjemy coraz dłużej, a tym samym okres zmniejszania się gęstości mineralnej kości się wydłużył. W naszym życiu przeważa siedzący tryb pracy, mało aktywne spędzania wolnego czasu, a także nieregularne żywienie.
Wszystkie te czynniki wpływają na stan naszych kości, powodując rozwój osteoporozy. Dlatego bardzo istotnym elementem jest profilaktyka, czyli działania zdrowotne mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę.
Bardzo ważnym aspektem działań prewencyjnych jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia, witaminy D3 oraz K2, poprzez dobrze zbilansowaną dietę oraz prawidłową suplementację. Gęstość mineralną kości poprawia ruch oraz każda aktywność fizyczna.
Na czym polega synergistyczny wpływ wapnia, witaminy K i witaminy D na zdrowie kości?
Jednym z głównym elementów zapobiegania osteoporozie jest utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3, K2 oraz wapnia. Prawidłowy poziom utrzymujemy poprzez odpowiednią dietę oraz suplementację. O ile całe zapotrzebowanie na wapń, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi z odpowiednio zbilansowanej diety, czyli bogatej w produkty mleczne oraz nabiał, to witaminę D3 i K2 już nie.
Oprócz diety, czyli ryb, które są bogate w witaminę D3, dostarczamy ją również poprzez promienie słoneczne. Niestety, w okresie jesienno-zimowym, w Polsce brakuję nam odpowiedniej ilości dni słonecznych, dlatego powinniśmy suplementować witaminę D3, aby utrzymać jej prawidłowy poziom w surowicy krwi. W przypadku witaminy K2 jest nieco inaczej. Nie jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, lecz dostarczamy ją z pożywienia, głównie mięsa. Niestety zgodnie z piramidą żywieniową nie zaleca się częstego spożywania mięsa, stąd też witaminę K2 powinniśmy suplementować codziennie.
Witamina D3 oraz K2 odgrywa bardzo istotną rolę utrzymaniu zdrowych kości. O ile wapń jest podstawowym budulcem kości, dzięki któremu są one mocne, to witamina D3 oraz K2, wpływają na jego metabolizm, poprzez aktywację białek, transportujących wapń np. osteokalcynę. Osteokalcyna jest białkiem, które syntezowane jest w komórkach i odpowiada za równowagę jonów wapniowych, stymulując jednocześnie mineralizację kości. Nieprawidłowy poziom witaminy D3 oraz K2, powoduję, że osteokalcyna jest mniej aktywna, a tym samym niezdolna do wiązania wapnia w kościach, co przyczynia się do rozwoju osteoporozy.