Jak czerpać radość z życia będąc seniorem? Jakie możliwości ma obecnie nasze najstarsze pokolenie? Na te i inne pytania dotyczące życia osób 60+ odpowie nam pani Wirginia Szmyt, znana szerzej jako DJ Wika.
Wirginia Szmyt
Działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, kobiet i mniejszości
Jest pani znaną i cenioną na polskim rynku muzycznym DJ-ką. Jak rozpoczęła się pani przygoda z muzyką?
Muzykę kochałam od dawna, nawet próbowałam nauki gry na pianinie, ale nie byłam konsekwentna i pilna. Wybrałam sport i gimnastykę ze względu na zdrowie, ponieważ takie zalecenie dostałam od lekarza. Jeśli chodzi o samą przygodę z muzyką i graniem na imprezach, to po zakończeniu swojej pracy zawodowej pozwoliłam sobie na roczny odpoczynek. Po roku otrzymałam propozycje pracy z seniorami. Odwiedziłam Klub Seniora, zobaczyłam i zostałam.
Emerytura to wielkie wyzwanie. Można ją przesiedzieć, rozmyślać o przeszłości, chorobach i niedostatku, ale można też inaczej. Warto być aktywnym, szczęśliwym, zajętym. To czas na aktywność dla przyjemności i dla zdrowia. Jedną z form spędzania aktywnie czasu jest taniec, a co za tym idzie muzyka. Poprawia ona nastrój i stanowi najsubtelniejszą formę przekazu. Leczy, wzrusza, cieszy i bawi. Zaczęłam zatem od grania na imprezach dla seniorów, potem w pubach i klubach. Gram już 24 lata, co bardzo kocham, bo muzyka to radość, a kto się bawi, nie starzeje się wcale, ponieważ nie ma na to czasu.
Ma pani rady dla seniorów, którzy nie uczestniczą w życiu towarzyskim, boją się o swoje zdrowie, siedzą samotnie w czterech ścianach?
Japończycy żyją najdłużej i dożywają stu lat w świetnej kondycji. Dlaczego? Ponieważ akceptują swój wiek i nie wstydzą się starości. Musimy zatem brać z nich przykład i zaakceptować siebie i dbać o poczucie własnej wartości. Wtedy nie będziemy wstydzić się wyjść do ludzi i zadbać od siebie. Oczywiście należy przede wszystkim starać się jak najdłużej być sprawnym i samodzielnym. Wszystko jest zależne od naszej kondycji fizycznej, psychicznej i umysłowej. By utrzymać ją na dobrym poziomie, musimy zadbać o nasz ruch, dietę, kontakty towarzyskie, a także umysł. Wizja starego zgnuśniałego seniora nie sprzyja sympatii. Starszy ciekawy życia, świata i ludzi, otwarty człowiek budzi szacunek i jest pozytywnie postrzegany. Warto zadbać o swoją kondycję, by nie stać się ciężarem dla siebie i innych.
Dbajmy o swój wizerunek, sprawność, aktywność, spacery, ćwiczenia, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, spotkania ze znajomymi. Można zająć się wolontariatem, pomagać słabszym, uczestniczyć w zajęciach klubowych, UTW. Mamy obecnie więcej propozycji dla osób starszych niż przed laty. Sieć Klubów Seniora, Głos Seniora, TV Pokolenia dla Seniorów. Wielką pomocą i oknem na świat jest Internet, który daje duże możliwości. Nasze życie jest jak motto fraszki: „Jedni są wiecznie młodzi, a drudzy wiecznie starzy, bo to zależy od charakteru, a nie od kalendarzy” – Jan Sztaudynger.
W jaki sposób możemy zachęcać seniorów do udziału w życiu społecznym?
Bardzo trudno jest przezwyciężyć siłę przyzwyczajenia. Wymaga to czasu i przekonania, że warto. Polacy należą do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Teraz kiedy czas naszego życia się wydłużył, jesteśmy bardziej świadomi, że wzrosła też nasza kultura. Ważna jest również pomoc osobom starszym, samotnym w pracach domowych, porządkach. Taka forma pomocy popularna jest np. w Szwecji, gdzie starsi ludzie mogą liczyć na pomoc w domu.