Skip to main content
Home » Kości i stawy » Najważniejsze to cieszyć się każdym dniem i nie narzekać
Kości i stawy

Najważniejsze to cieszyć się każdym dniem i nie narzekać

cieszyć
cieszyć

Jak czerpać radość z życia będąc seniorem? Jakie możliwości ma obecnie nasze najstarsze pokolenie? Na te i inne pytania dotyczące życia osób 60+ odpowie nam pani Wirginia Szmyt, znana szerzej jako DJ Wika.

Wirginia Szmyt

Działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, kobiet i mniejszości

Jest pani znaną i cenioną na polskim rynku muzycznym DJ-ką. Jak rozpoczęła się pani przygoda z muzyką?

Muzykę kochałam od dawna, nawet próbowałam nauki gry na pianinie, ale nie byłam konsekwentna i pilna. Wybrałam sport i gimnastykę ze względu na zdrowie, ponieważ takie zalecenie dostałam od lekarza. Jeśli chodzi o samą przygodę z muzyką i graniem na imprezach, to po zakończeniu swojej pracy zawodowej pozwoliłam sobie na roczny odpoczynek. Po roku otrzymałam propozycje pracy z seniorami. Odwiedziłam Klub Seniora, zobaczyłam i zostałam.

Emerytura to wielkie wyzwanie. Można ją przesiedzieć, rozmyślać o przeszłości, chorobach i niedostatku, ale można też inaczej. Warto być aktywnym, szczęśliwym, zajętym. To czas na aktywność dla przyjemności i dla zdrowia. Jedną z form spędzania aktywnie czasu jest taniec, a co za tym idzie muzyka. Poprawia ona nastrój i stanowi najsubtelniejszą formę przekazu. Leczy, wzrusza, cieszy i bawi. Zaczęłam zatem od grania na imprezach dla seniorów, potem w pubach i klubach. Gram już 24 lata, co bardzo kocham, bo muzyka to radość, a kto się bawi, nie starzeje się wcale, ponieważ nie ma na to czasu.

Ma pani rady dla seniorów, którzy nie uczestniczą w życiu towarzyskim, boją się o swoje zdrowie, siedzą samotnie w czterech ścianach?

Japończycy żyją najdłużej i dożywają stu lat w świetnej kondycji. Dlaczego? Ponieważ akceptują swój wiek i nie wstydzą się starości. Musimy zatem brać z nich przykład i zaakceptować siebie i dbać o poczucie własnej wartości. Wtedy nie będziemy wstydzić się wyjść do ludzi i zadbać od siebie. Oczywiście należy przede wszystkim starać się jak najdłużej być sprawnym i samodzielnym. Wszystko jest zależne od naszej kondycji fizycznej, psychicznej i umysłowej. By utrzymać ją na dobrym poziomie, musimy zadbać o nasz ruch, dietę, kontakty towarzyskie, a także umysł. Wizja starego zgnuśniałego seniora nie sprzyja sympatii. Starszy ciekawy życia, świata i ludzi, otwarty człowiek budzi szacunek i jest pozytywnie postrzegany. Warto zadbać o swoją kondycję, by nie stać się ciężarem dla siebie i innych.

Dbajmy o swój wizerunek, sprawność, aktywność, spacery, ćwiczenia, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, spotkania ze znajomymi. Można zająć się wolontariatem, pomagać słabszym, uczestniczyć w zajęciach klubowych, UTW. Mamy obecnie więcej propozycji dla osób starszych niż przed laty. Sieć Klubów Seniora, Głos Seniora, TV Pokolenia dla Seniorów. Wielką pomocą i oknem na świat jest Internet, który daje duże możliwości. Nasze życie jest jak motto fraszki: „Jedni są wiecznie młodzi, a drudzy wiecznie starzy, bo to zależy od charakteru, a nie od kalendarzy” – Jan Sztaudynger.

W jaki sposób możemy zachęcać seniorów do udziału w życiu społecznym?

Bardzo trudno jest przezwyciężyć siłę przyzwyczajenia. Wymaga to czasu i przekonania, że warto. Polacy należą do najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Teraz kiedy czas naszego życia się wydłużył, jesteśmy bardziej świadomi, że wzrosła też nasza kultura. Ważna jest również pomoc osobom starszym, samotnym w pracach domowych, porządkach. Taka forma pomocy popularna jest np. w Szwecji, gdzie starsi ludzie mogą liczyć na pomoc w domu.

Next article
Home » Kości i stawy » Najważniejsze to cieszyć się każdym dniem i nie narzekać
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article