Skip to main content
Home » Kości i stawy » Męskość to mądrość i odpowiedzialność
kości i stawy

Męskość to mądrość i odpowiedzialność

męskość
męskość

Agustin Egurrola

Choreograf, tancerz, założyciel Egurrola Dance Studio, juror 11. edycji „Mam Talent”

Agustinie, jesteś niewątpliwie najbardziej znanym tancerzem w Polsce. Czy uprawiasz jeszcze jakiś sport poza tańcem? Dostrzegasz w swoim organizmie – tak typową dla sportowców – potrzebę ruchu?

Uwielbiam sport i cały czas próbuję wielu jego dyscyplin. Prawdę mówiąc, staram się ruszać w każdej wolnej chwili. Kiedy tylko mogę gram w siatkówkę, tenisa, chodzę na siłownię czy chociażby biegam. Nawet wyjazdy na wakacje planuję tak, aby były aktywne, żebym musiał dużo pływać i chodzić. Zawsze wybieram miejsca, które dają możliwość korzystania z siłowni. Myślę, że im człowiek jest starszy, tym ruch jest mu bardziej potrzebny. To jest coś absolutnie koniecznego, abyśmy mogli godnie żyć i funkcjonować. Dlatego wiem, że każda chwila, którą spędzam ruszając się, jest czasem bezcennym dla mnie i kondycji mojego ciała.

Podzielisz się z naszymi czytelnikami sposobem na szybką i prostą rozgrzewkę? Jak przygotować się do samodzielnego treningu, by ustrzec się przed kontuzją i wszystkie ćwiczenia wykonywać prawidłowo?

Każda osoba, która uprawia sport wie, że rozgrzewka jest niezbędna i stanowi podstawowy element dobrego treningu. Dzięki niej możemy odpowiednio przygotować ciało do wysiłku i, co bardzo istotne, uniknąć wielu kontuzji.

Zawsze, kiedy pracuję z tancerzami powtarzam im, że rozgrzewka jest gwarancją dobrej próby i wartościowego treningu. Nie wyobrażam sobie, że wchodzimy na siłownię i od razu zabieramy się do dźwigania ciężarów. Oczywiście najłatwiejszą formą rozgrzewki jest trucht, który pobudzi układ krążenia, a następnie wykonanie kilku prostych ćwiczeń. To pozwoli stopniowo wprowadzić nasz organizm do większego wysiłku. Da mu szansę do adaptacji, aby był gotów sprostać wyzwaniom, które przed nim postawimy podczas treningu.

Wiele osób wykazuje tak zwany słomiany zapał w podejściu do aktywnego trybu życia. Jak się motywujesz się do regularnej aktywności fizycznej?

Mam jeden taki niezawodny sposób – świadomość, że bez ćwiczeń już nigdy nie będzie lepiej. Muszę się ruszać, aby utrzymać kondycję i dobrze wyglądać. Chciałbym być jak najdłużej sprawny, czerpać z życia jak najwięcej radości i przyjemności, podróżować i poznawać ludzi. Aby realizować ten plan, muszę być silny i zdrowy. Każda chwila spędzona na siłowni, klubie fitness czy innej aktywności sportowej to inwestycja w siebie i swoje zdrowie. Bądźmy dobrzy dla siebie i dbajmy o swoje ciała, a pozwolą nam długo żyć pełnią życia.

Agustin Egurrola: Wiem, że każda chwila, którą spędzam ruszając się, jest czasem bezcennym dla mnie i kondycji mojego ciała.

Oprócz ruchu i zdrowej diety, kluczem do zachowywania zdrowia jest profilaktyka. Jak u Ciebie wygląda kwestia regularnych badań lekarskich?

W tej kwestii zawsze wydaje mi się, że mogłoby być lepiej. Mimo to, raz w roku idę przebadać się absolutnie cały – od stóp do głów. Zdaje sobie sprawę, że to jest coś niezwykle ważnego. Na co dzień staram się dbać o siebie co najmniej tak jak o swój samochód. Jak tylko czuję, że coś jest nie tak, od razu jadę do warsztatu. Wiem, że zaniedbanie drobnej usterki może doprowadzić do większej awarii i dużych wydatków. Dla wszystkich, którzy mają problem z profilaktycznymi badaniami mam świetną radę: zadbajcie o siebie jak o swój dobry samochód.

Niektórzy uważają, że badanie się jest niemęskie…. Zgadzasz się z tym? No właśnie, męstwo. Istnieje jakaś jedna, sztywna definicja tego terminu?

Uważam, że badanie się jest jak najbardziej męskie. Męskość to przecież mądrość i odpowiedzialność. Jeżeli chcesz być dobrym ojcem, dobrym mężem, jeżeli chcesz pokazać swoim najbliższym, że życie jest piękne, to powinieneś być zdrowy i silny. Dlatego męstwo przejawia się również w umiejętności dbania o siebie. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla najbliższych. Jeżeli kochasz najbliższych, troszczysz się o nich, masz siłę, aby zapewnić im bezpieczeństwo, wówczas jesteś prawdziwym mężczyzną.

Next article
Home » Kości i stawy » Męskość to mądrość i odpowiedzialność
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article