Pacjent starszy to szczególny typ pacjenta – bardziej wrażliwy, często cierpiący na więcej niż jedną chorobę cywilizacyjną, powodującą ograniczenia fizyczne i psychiczne, a także… nierzadko samotny.
Ewelina Pańczyk
Prezes fundacji Instytut Świadomości
W komunikacji z takim pacjentem najważniejsza jest cierpliwość i empatia, a to wyzwanie, bo to wymaga przede wszystkim czasu, którego dzisiejsze kadry medyczne nie mają.
Wrażliwa grupa
Seniorzy to jedna z największych i najważniejszych w dzisiejszych czasach grupa pacjentów. Grupa specyficzna, bo zmagająca się już z wieloma ograniczeniami i wyzwaniami zdrowotnymi oraz życiowymi, co sprawia, że komunikację w ich procesie terapeutycznym należy przeprowadzać wyjątkowo subtelnie, z wyczuciem i zrozumieniem.
– Każdy, a zwłaszcza starszy pacjent potrzebuje komunikacji „z sercem” – podkreśla Ewelina Pańczyk, prezes fundacji Instytut Świadomości. – Często starszy pacjent zmaga się ze strachem, nie rozumie swojej sytuacji, nie wie do końca z czym się mierzy, jakie będą tego konsekwencje, nie ma mu kto pomóc, a jedyne, co wie doskonale, to to, że go boli, że się boi, że potrzebuje pomocy. Warto pamiętać, że w tej sytuacji pomoc to nie tylko skuteczna procedura medyczna – taka, która realnie poprawia zdrowie fizyczne – ale również, a może przede wszystkim, pomoc psychiczna, która tłumaczy, dodaje otuchy i siły oraz wspiera pacjenta w trakcie leczenia.
Profesjonalna etyka
Jak stwierdza Ewelina Pańczyk, empatia i etyka w komunikacji ze starszym pacjentem to już dziś nie zaleta i wartość dodana, a konieczność i papierek lakmusowy profesjonalizmu.
– Wszyscy wiemy, że sytuacja w ochronie zdrowia nie jest różowa, a po pandemii jest niestety jeszcze gorzej niż było, natomiast nie może to być wytłumaczenie dla traktowania pacjentów pobieżnie, „taśmowo” lub bezosobowo. Ochrona zdrowia to jednocześnie służba, biznes i misja. Traktowanie pacjenta, zwłaszcza właśnie słabszego, starszego, bardziej wrażliwego bardzo mocno definiuje wizerunek lekarza lub pielęgniarki w przestrzeni publicznej. Nie dość, że etyka i empatia są ogromną wartością dla pacjenta i przejawem wysokiej świadomości, to wprost przekładają się na zysk finansowy i wizerunkowy danego specjalisty, a nawet całej placówki medycznej. Każdy bowiem chce być pod opieką lekarza, przy którym czuje się bezpiecznie i dobrze zaopiekowany.
Do pacjenta Po Ludzku
Język medyczny jest trudny, sam stan choroby i emocji z tym związanych nie sprzyja również logicznemu rozumieniu wszystkich mechanizmów, a niektóre są kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta.
– Dlatego, jako fundacja Instytut Świadomości, uruchomiliśmy cykl podcastów eksperckich skierowany do pacjentów, w których krok po kroku tłumaczymy chorobę, począwszy od jej symptomów, przez ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną oraz codzienność pacjenta już po wyjściu ze szpitala oraz w leczeniu przewlekłym – mówi Ewelina Pańczyk. – Dużą uwagę poświęcamy starszym pacjentom, roli rodziny, największym wyzwaniom w ich procesie terapeutycznym, skutecznym narzędziom wsparcia oraz właśnie komunikacji. Zapraszamy na kanał Instytutu Świadomości na Spotify na cykl „Po Ludzku o…” – zaprasza Ewelina Pańczyk.
Edukacyjny podcast ekspercki „Po Ludzku o…” realizowany jest wspólnie z prof. Edwardem Frankiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prof. Robertem Gilem, prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownikiem Kliniki Kardiologii tego samego szpitala.