Skip to main content
Home » Kości i stawy » Bezinwazyjna regeneracja stawów? To możliwe!
Kości i stawy

Bezinwazyjna regeneracja stawów? To możliwe!

Bezinwazyjna regeneracja stawów
Bezinwazyjna regeneracja stawów

Pierwsze kroki stawiała w Niemczech, jednak dziś z powodzeniem stosowana jest również w naszym kraju. Mowa o innowacyjnej terapii rezonansem magnetycznym, która dzięki wykorzystaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, pomaga uśmierzyć ból i aktywnie wspiera regenerację tkanki chrzęstnej i kostnej. Metoda jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i pozwala utrzymać zdrowie oraz jakość życia w każdym wieku.

Dr Ryszard Stawicki

Ortopeda

Bezinwazyjna metoda leczenia

Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe stają się coraz powszechniejsze w naszym kraju. Wśród nich wymienić można m.in.: bóle kręgosłupa, kontuzje sportowe, złamania, osteoporozę oraz zwyrodnienia stawów, które dotykają aż 5 mln Polaków! W obliczu tak częstego występowania chorób układu ruchu konieczne staje się wdrażanie nowych metod terapeutycznych, mających na celu łagodzenie bólu, poprawienie ruchomości stawów oraz opóźnienie postępowania choroby. Tak powstała rewolucyjna metoda leczenia rezonansem magnetycznym w systemie MBST®. Jej celem jest nie tylko leczenie choroby, lecz również niedopuszczenie do jej rozwoju lub opóźnienie jej wystąpienia. To metoda wspomagająca, umożliwiająca poprawę trofiki więzadeł i ścięgien. Metoda nie daje skutków ubocznych, jest bezinwazyjna oraz bezpieczna i komfortowa dla pacjenta (jedna sesja trwa tylko 60 min.), od którego wymaga się jedynie ustawienia ciała w pozycji określonej przez lekarza. Terapia daje długofalowy efekt leczenia, wynoszący min. 4 lata.

Jak to działa?

Terapia rezonansem magnetycznym MBST® opiera się na efektach biofizycznych, które są stosowane w tomografii rezonansowej – w której jądra atomów wodoru w organizmie najpierw pobierają energię z zewnętrznych pól elektromagnetycznych, a następnie oddają ją do otaczającej tkanki. Tym samym terapia wpływa na zaburzone funkcje komórek – aktywuje procesy metaboliczne w organizmie i wyzwala procesy regeneracji. W tym celu w urządzeniu do terapii MBST® wytwarza się główne pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy, które ustawia jądra atomów wodoru. Potem są one obracane impulsami radiowymi za pomocą specjalnie dopasowanej do schorzenia pacjenta sekwencji leczniczej i po emisji impulsu wracają do pierwotnego poziomu energii. Doprowadzona energia natomiast oddawana jest do otaczającej tkanki, wyzwala procesy biofizyczne oraz prowadzi do aktywnej stymulacji komórek, znacznej regeneracji tkanki chrzęstnej i redukcji bólu.

Kto może poddać się leczeniu?

Terapia skierowana jest do osób, które mają problem z bólami stawów, kręgosłupa, są po kontuzjach czy urazach sportowych, a także do tych, którzy chcą zabezpieczyć swoje tkanki na przyszłość. Technologia MBST jest rekomendowana w przypadku m.in.: chorób zwyrodnieniowych stawów, tkanki łącznej i kręgosłupa, operacji stawów i więzadeł, osteoporozy, artrozy czy urazów sportowych. Poddanie się jej może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji. To wszystko możliwe jest za sprawą regeneracji tkanki chrzęstnej, co przekłada się tym samym na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków lub nawet całkowite ich odstawienie. Należy jednak pamiętać, że o tym, czy w danym przypadku terapia jest zasadna decyduje lekarz i to on ustala liczbę zabiegów, które powinien przejść pacjent by poczuć wymierne rezultaty. Czas terapii jest relatywnie krótki – zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin – w zależności od stadium lub rodzaju choroby.

Next article
Home » Kości i stawy » Bezinwazyjna regeneracja stawów? To możliwe!
Kości i stawy

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie mężczyzn

Michał Woroniecki

Autor bloga FitRepublic.pl, wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty

Panie Michale, proszę opowiedzieć jak ważna jest aktywność sportowa dla współczesnych mężczyzn?

Współcześni mężczyźni starają się dbać o swoje ciało, gdyż na świecie nadal trwa „trend fitness”, który popycha zarówno mężczyzn, jak i kobiety do działania oraz dbania o swoje ciało, które staje się naszą wizytówką. Oprócz oczywistych zalet zdrowotnych pomaga nam również być lepiej odbieranym przez przedstawicieli obojga płci. Zadbana sylwetka i zdrowy wygląd niejednokrotnie mogą pomóc zarówno w stosunkach interpersonalnych, jak i nawet biznesowych.

Mimo to świadomość społeczna dotycząca istotności diety i aktywności fizycznej nadal jest zbyt niska – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Można jednak zauważyć pozytywny trend w społeczeństwie, gdyż coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak istotne dla zdrowia i samopoczucia są właściwe żywienie i ruch. Po cichu liczę, że ten artykuł skłoni chociaż jedną osobę do zmiany stylu życia i wdrożenia chociaż odrobiny aktywności fizycznej. Zachęcam, bo warto!

Czy sport może uprawiać każdy bez względu na wiek?

Jak najbardziej i jest to zdecydowanie wskazane! Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć. Regularny ruch w połączeniu ze zdrową dietą może zdziałać cuda i uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Niezależnie od wieku powinniśmy podejmować aktywności fizycznie, które najbardziej lubimy. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie porywać się z motyką na słońce i trenować z głową, szczególnie jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem. Dobry plan treningowy to podstawa, która pozwoli osiągnąć nam zamierzony rezultat i przy okazji uniknąć błędów początkujących.

Jakie aktywności proponuje pan osobom starszym?

W starszym wieku najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zbudować i utrzymać dobrą kondycję, a nie stricte sam rodzaj aktywności. Jednak osoby 60+ muszą mieć na uwadze fizyczne ograniczenia swojego ciała. Wiele osób w tym wieku zmaga się ze schorzeniami układu ruchu czy innymi chorobami, które ograniczają ich możliwości. Jednak jest kilka aktywności, które sprawdzą się w znacznej większości przypadków. Zdecydowanie polecam pływanie – nie obciąża stawów, doskonale wpływa na kondycję i pozwala utrzymać wysoką formę fizyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na popularny nordic walking (pamiętajcie o właściwej technice chodu!), jeżdżenie na rowerze czy nawet zwyczajne spacery, które pomogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Praktycznie – jeżeli osoba starsza nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej – można podejmować wszelkie jej rodzaje. Zdecydowanie zalecam, aby mimo wszystko skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy możecie podejmować określoną formę wysiłku fizycznego. To pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji i innych problemów.

Jakie wskazówki ma pan dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, a co praktykować?

Osoby, które dopiero zabierają się za budowanie formy powinny pamiętać, żeby przede wszystkim nie przeszarżować z treningami czy zbyt rygorystyczną dietą. Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną wiele osób uważa, że im więcej aktywności tym lepiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to właściwa droga do celu. Silne zakwasy, rygorystyczna i monotematyczna dieta czy zwyczajne przemęczenie mogą spowodować szybkie wypalenie i tym samym zniechęcenie do dalszej aktywności. Idąc tym tropem, apeluję przede wszystkim o rozsądek i głębsze rozeznanie w temacie treningów. Dobrym pomysłem jest konsultacja z dietetykiem i trenerem, którzy pomogą stworzyć indywidualny plan żywieniowy i treningowy. Dzięki temu w prosty sposób możecie uniknąć podstawowych błędów początkujących i znacznie przyspieszyć realizację założonych celów. To mocna podstawa na start. Zachęcam również do regularnej edukacji w dziedzinie treningów i żywienia, która pozwoli stale ulepszać drogi do realizacji założonych celów.

Next article