…to rozszerzona rzeczywistość
Czy kardiologia wykorzystująca hologramy brzmi jak science fiction? Tak, ale dzięki prof. Dariuszowi Dudkowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego to już nie tylko fiction, ale prawdziwe science.
Prof. Dariusz Dudek
Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, Dyrektor warsztatów NFIC w Krakowie
Rewolucja w kariologii
Trójwymiarowy obraz serca pacjenta w formie hologramu pozwoli na projektowanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów na ludzkim sercu i międzynarodowe konsultacje w czasie rzeczywistym. To prawdziwa rewolucja w kardiologii.
Wybitny kardiolog to światowy pionier we wdrażaniu rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii. Jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie tej technologii w grudniu 2016 roku podczas New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC) w Krakowie, gdzie zostało przeprowadzone badanie EKG z wykorzystaniem HoloLens. Profesor Dudek, jako koordynator kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie organizowanej w ramach europejskiej inicjatywy Valve for Life, wprowadza supernowoczesne hybrydowe zabiegi kardiologiczne na jeszcze wyższy poziom – hologramowy.
– Zabieg hybrydowy przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) został zaplanowany przy użyciu technologii 3D oraz rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem i fuzją obrazów z tomografii komputerowej oraz echokardiografii. Wspólnie z MEDapp dokonaliśmy tego w grudniu 2016 roku podczas NFIC – opowiada prof. Dudek.
Nowa technologia w kardiologii
Prawie rok później technologia ta dynamicznie się rozwija i ujawnia coraz bardziej przełomowe możliwości jej zastosowania w medycynie. Wspólnie z krakowską firmą MEDapp, twórcą aplikacji medycznej na okulary HoloLens, eksperci niedawno przeprowadzili międzynarodową holograficzną teletransmisję między Krakowem a Brukselą tak, aby każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz. To przełomowy moment dla konsultacji medycznych między operatorami z całego świata.
– Ten hologram można zwiększać, zmniejszać, rotować, oglądać z dowolnej strony dzięki okularom Microsoftu. Dodatkowo można uzyskać dowolne przekroje serca, co więcej, ten obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie. Pozwala to na wielospecjalistyczne konsultacje. Osoby te mogą znajdować się w różnych miejscach świata i dyskutować nad strategią zabiegu – wyjaśnia prof. Dudek.
Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie i przygotować się na to, co może go spotkać podczas realnego zabiegu. Obrazowanie z wykorzystaniem HoloLens i odpowiedniej aplikacji to przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dziś metod.
– Obraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego załadowany do oprogramowania HoloLens, a następnie przetworzony na rzecz rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego, ale w technice hologramu daje operatorowi poczucie wglądu w serce człowieka – czyli chirurg jest jakby wewnątrz organizmu – podkreśla prof. Dudek.
Wykorzystanie hologramów pozwala na dynamiczniejszą analizę obrazu oraz zwiększa bezpieczeństwo. Chirurg może przed wykonaniem zabiegu obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca np. zastawki serca, pozwala zaplanować umieszczenie zastawki w odpowiednim miejscu, a także zbadać przed operacją odległości odpowiednich struktur w sercu pacjenta m.in tego, czy odpowiednia proteza nie upośledzi napływu do tętnic.
Kolejny etap rozwoju zastosowania tej technologii to stworzenie biblioteki danych dla samouczącego się systemu opartego na sztucznej inteligencji, który po kilku latach będzie w stanie sam symulować i przedstawiać operatorowi najlepsze rozwiązania zabiegowe dostosowane do danego pacjenta.