Skip to main content
Home » Innowacyjna medycyna » Tak Życzliwości Nie Samotności
Innowacyjna medycyna

Tak Życzliwości Nie Samotności

samotność
samotność
Fot.: Instytut Świadomości

Jako Fundacja Instytut Świadomości zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu informacji o naszej akcji społecznej dedykowanej seniorom Tak Życzliwości Nie Samotności realizowanej we współpracy z Głosem Seniora.

Ewelina Zych-Myłek

Prezes Fundacji Instytut Świadomości

W związku z epidemią koronawirusa oraz trudną fizycznie i psychicznie sytuacją dla wszystkich z nas uruchamiamy dedykowany dla seniorów Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości.

Instytut Świadomości w ramach swojej misji społecznej na co dzień prowadzi terapie, procesy terapeutyczno-rozwojowe oraz wsparcie emocjonalne dla wszystkich, którzy tego potrzebują. W tym wymagającym i niepewnym czasie chcemy bezpłatnie wesprzeć tych, którym teraz jest najtrudniej – osoby starsze.

– Skala wykluczenia społecznego, ograniczeń i pogłębiającej się samotności jest ogromna – mówi Ewelina Zych-Myłek, Prezes Fundacji Instytut Świadomości. – Nie możemy zapominać, że walczymy nie tylko z kryzysem gospodarczym i zdrowotnym, ale przede wszystkim z kryzysem psychologicznym i emocjonalnym, który dotyczy każdego z nas – osób młodych i w sile wieku, ale zwłaszcza osób już na co dzień bardziej samotnych i słabszych. Zagubienie, strach, lęk, panika, brak lub przesyt informacji, ograniczenie lub całkowite uniemożliwienie kontaktów z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami może spowodować traumę społeczną, z którą nie będziemy mogli poradzić sobie długo po ustaniu epidemii. Uruchamiając Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości chcemy pomóc osobom starszym i samotnym w epidemii emocjonalnie, dać poczucie, że po drugiej stronie słuchawki jest prawdziwa osoba, której zależy i która wysłucha, pomoże, porozmawia o rozwiązaniach, doda otuchy w trudnych chwilach. Pamiętajmy, że większość osób, seniorów w dużych miastach żyje na co dzień w bardzo małych mieszkaniach lub kawalerkach i długotrwałe zamknięcie w tak ograniczonej przestrzeni destrukcyjnie i depresyjnie wpływa na ludzką psychikę. Nasza fundacja jest po to, aby pomóc. – dodaje Ewelina Zych-Myłek.

Terapeutyczny Telefon Wsparcia Instytutu Świadomości jest czynny pod numerem 660-519-565 już od dziś (1 kwietnia 2020 r.) do końca miesiąca codziennie (również w weekendy) w godzinach 10:00-13:00.

Instytut Świadomości powstał z miłości i szacunku do Istoty Życia. Życia pojmowanego jako Człowiek i cały otaczający go Świat.

Budujemy świadomość w najbardziej kluczowych obszarach życia Człowieka definiowanymi jako obszar zdrowia, społeczeństwa, nauki i technologii, a także środowiska, w którym jako społeczeństwo funkcjonujemy, szczęścia i satysfakcji z Życia oraz dążenia do harmonii i piękna.

Uważamy, że Człowiek zasługuje na wartościowe Życie w wysokiej jakości, a ludzka cywilizacja na kontynuację i rozwój.

Naszą misją jest podnoszenie świadomości i samoświadomości w każdej dziedzinie życia zarówno w jednostkach, jak i całych społeczeństwach.

Więcej na:
www.instytutswiadomosci.online


Fundacja Instytut Świadomości
mail: [email protected]
tel: 660-519-565

Next article
Home » Innowacyjna medycyna » Tak Życzliwości Nie Samotności
Neurologia

Porozmawiajmy o demencji, stop stygmatyzacji

Zbigniew Tomczak

Zbigniew Tomczak

Opiekun chorej żony Anny, od 2015 przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, członek międzynarodowych organizacji alzheimerowskich: Alzheimer Europe i Alzheimer ’s Disease International. Uczestniczy w pracach Forum Organizacji Pacjentów przy NFZ, w Radzie Organizacji Pacjentów przy RPP oraz w Obywatelskim Parlamencie Seniorów jako I z-ca Przewodniczącego. Główny cel – wdrożenie Polskiego Planu Alzheimerowskiego.

W Polsce na chorobę Alzheimera choruje około 450 tys, prognoza do 2050 zakłada 3x wzrost zachorowań. Alzheimer stanowi 60 proc. przypadków demencji. Z 10-ciu największych przyczyn śmierci, Alzheimer jest jedyną, której nie umiemy zapobiec i wyleczyć, a niski poziom świadomości oraz stygmatyzacja pogłębiają tę sytuację.


Pierwszymi sygnałami choroby mogą być zaburzenia: pamięci, wzrokowo-przestrzenne, wykonawcze, ruchowe, językowe oraz zmiany osobowości, obniżone rozumienie, zmiany nastroju, wycofanie się z życia.

Każdy chory na Alzheimera ma prawo do godnego przejścia przez chorobę, czyli do:

  • wczesnej diagnozy
  • wsparcia po diagnozie
  • całościowej opieki
  • równego dostępu do leczenia
  • równego traktowania

Po zdiagnozowaniu choroba może trwać 8-14 lat (przed diagnozą, w ukryciu, może rozwijać się wiele lat), dlatego ważne jest wsparcie dla opiekunów nieformalnych (stanowiących 95 proc.), którzy sami wymagają pomocy psychologicznej, prawnej i nierzadko finansowej. Opiekunowie poświęcają choremu często wiele lat ciężkiej pracy, konieczny jest zatem system wsparcia przyjazny dla chorego i jego opiekuna, polepszy to komfort życia i poczucie godności w wieloletniej chorobie. Opiekun powinien zaplanować dalszy przebieg organizacji opieki w czasie wieloletniej choroby. Musi decydować i przyjąć odpowiedzialność za osobę chorą.

Do najważniejszych wyzwań opiekuna należy zaakceptowanie diagnozy, poznanie choroby, zorganizowanie bezpiecznego domu, zrozumienie własnej roli w opiece, a także sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Problemem jest zmęczenie i wypalenie opiekunów. Pamiętajmy, że dobry opiekun, to zdrowy opiekun.

Bardzo trudnym wyzwaniem jest podjęcie decyzji o umieszczeniu chorego w placówce opiekuńczej. Decyzja ta powinna być podjęta wtedy, kiedy opiekun nie jest w stanie zapewnić choremu bezpiecznej opieki w domu. Najczęściej takie decyzje są podejmowane z wielką rozwagą i dbałością o zdrowie chorego.

W związku z pandemią sytuacja osób z demencją uległa dodatkowemu pogorszeniu.

Opóźniona lub zatrzymana jest diagnostyka wykrywania nowych przypadków choroby. Standardowa diagnostyka w poradni neurologicznej polega na ocenie funkcji poznawczych na podstawie wywiadu i testów, oraz na podstawie badań specjalistycznych. Takiej diagnozy nie można postawić zdalnie. Ocenia się, że dalsze utrzymywanie leczenia w formie teleporad uniemożliwi wczesną diagnozę, a wczesna diagnoza ma zasadnicze znaczenie dla dalszego leczenia.

Począwszy od marca otrzymywaliśmy jako Stowarzyszenie wiele próśb o wskazanie placówek, które mogą przyjąć chorego. Od marca do czerwca to był najgorszy okres. Później część placówek przyjmowała nowych chorych pod warunkiem przedstawienia ujemnego testu na COVID-19. Niestety w okresie pandemii ogromnym problemem są wstrzymane odwiedziny u chorych. Jest wiele sygnałów i badań, że brak kontaktów rodzinnych jest dla chorego niezrozumiały i przyspiesza rozwój choroby.

Z uwagi na to, że wiek jest największym czynnikiem ryzyka otępienia, a seniorzy są najbardziej narażeni na COVID-19, stąd chorzy na Alzheimera zostali szczególnie dotknięci przez pandemię. Dlatego Światowa Organizacja Alzheimerowska (ADI) i WHO wezwały rządy, aby włączyły choroby demencyjne do planów reagowania na COVID-19.

W Raporcie ADI z 2019 wskazano, że jest zaskakujący brak wiedzy na temat chorób demencyjnych, a 2/3 osób nadal uważa, że choroba jest normalnym etapem starzenia się, a nie zaburzeniem neurodegeneracyjnym.

Next article