Skip to main content
Home » Innowacyjna medycyna » System ECMO, czyli jak odwrócić śmiertelne trendy?
innowacyjna medycyna

System ECMO, czyli jak odwrócić śmiertelne trendy?

ecmo
ecmo

ECMO to nowoczesny system do pozaustrojowego natlenowania krwi ratujący pacjentów z krytycznym niedotlenieniem, którym nie pomaga już terapia respiratorami. W dobie pandemii tych pacjentów przybywa. Liczą się godziny decydujące o życiu lub śmierci. Centrum Terapii Pozaustrojowych przy Klinice Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie wspólnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym wypracowało innowacyjne procedury ratowania najtrudniejszych pacjentów. Sukcesy są spektakularne.

Ewelina-Zych-Myłek

Ewelina Zych-Myłek

Prezes fundacji Instytut Świadomości

Piotr-Suwalski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski

Kierownik Kliniki Kardiochirurgii, CSK MSWiA w Warszawie

Prof-Gil

Prof. dr hab. n. med. Robert Gil

Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSW, Dyrektor WCCI Warsaw

Dotlenić kardiochirurgię

Technologia ECMO, czyli ExtraCorporeal Membrane Oxygenation sama w sobie nie leczy niewydolnego narządu, ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia lub w najcięższych przypadkach pacjentów z koronawirusem, niezbędny do uratowania życia.

– Dotychczas w kardiochirurgii powszechnie używany był system ECMO tętniczo-żylny, wspomagający leczenie ostrej niewydolności serca, a system żylno-żylny był stosowany rzadziej. COVID-19 zmienił te proporcje. Pandemia zmusiła nas do poszukiwania i wdrażania innowacji w opiece nad pacjentami z krytyczną niewydolnością oddechową, dla których terapia respiratorowa okazywała się niewystarczająca – tłumaczy prof. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii, CSK MSWiA w Warszawie.

Jedno ECMO wiele innowacji

Klinika prof. Suwalskiego wypracowała unikalne na skalę kraju procedury ratowania pacjentów z użyciem ECMO we współpracy z LPR-em, które po ustaniu pandemii posłużą też pacjentom, z innymi niż zakaźne, schorzeniami. Przede wszystkim innowacją jest mobilny i podręczny, mieszczący się w walizce, system ECMO. Umożliwia to transportowanie go helikopterem do pacjentów nawet w najdalszych zakątkach Polski. Jesteśmy dumni, że stworzyliśmy zupełnie nowe procedury szpitalne, organizacyjne i transportowe, które umożliwiły koordynacje przewozu lotniczego najtrudniejszych pacjentów do naszego szpitala. Wcześniej pacjenci ci nie mieliby szans na transport do specjalistycznego ośrodka, co prawdopodobnie skończyłoby się ich śmiercią – tłumaczy profesor.

– Innowacje z ECMO w kontekście zarówno technologicznym, jak i proceduralnym oraz systemowym omawiać będziemy podczas XXIV Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw – mówi prof. Robert Gil, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSW, Dyrektor WCCI Warsaw.

– Ciekawą innowacją są też wymuszone przez pandemię sposoby natychmiastowego uczenia, kiedy nie ma czasu na klasyczne metody zdobywania wiedzy, bo trzeba działać już. Sukces naszych kolegów z Kliniki Kardiochirurgii z systemem ECMO to przykład, że social media oraz internetowe komunikatory doskonale i to w czasie rzeczywistym umożliwiły międzynarodową wymianę doświadczeń i wiedzy w bezprecedensowej dotychczas sytuacji w medycynie, jaką jest pandemia COVID-19 – dodaje.

Zamienić śmierć na życie

Początek pandemii był czarną serią zgonów pacjentów. Jak przyznaje prof. Suwalski, śmiertelność pacjentów w pierwszych miesiącach pandemii wynosiła aż 80 proc.!

– Udało nam się odwrócić śmiertelne trendy. Dzięki wypracowanym w naszym Centrum Terapii Pozaustrojowych procedurom ratowania krytycznych pacjentów. Teraz nie mamy już 80 proc. zgonów chorych, a 80 proc. uratowanych pacjentów. Nasze doświadczenia opisaliśmy w publikacji w Kardiologii Polskiej z nadzieją, że posłużą też innym ośrodkom. Pomogą również wdrożyć wypracowane procedury umożliwiając skuteczną walkę z pandemią – podkreśla profesor.


Tekst powstał z okazji organizacji XXIV warsztatów WCCI w Warszawie
Next article
Home » Innowacyjna medycyna » System ECMO, czyli jak odwrócić śmiertelne trendy?
Innowacyjna medycyna

Personalizowana onkologia: czy można odkodować raka?

Podobnie jak w przypadku linii papilarnych, które są unikalne dla każdego człowieka, tak i rak ma swój własny profil molekularny.

Dr n. med. Marzena A. Lewandowska

Kierownik Pracowni Genetyki i Onkologii Molekularnej, ZPNiP, Centrum Onkologii im Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy

Jego indywidualny charakter (związany z mutacjami DNA, ekspresją genów, metylacją) bezpośrednio wiąże się z różnymi reakcjami na leczenie. Same linie papilarne bez informacji do kogo należą są mało przydatną wiadomością. Ważne by połączyć je z eksploracją danych.

Podobnie jest w przypadku nowotworu. Jego powstanie wiąże się z ekspozycją na kancerogeny, infekcje wirusowe, dysfunkcje hormonalne i predyspozycje genetyczne, z różnym udziałem tych wszystkich czynników. Natomiast molekularnym podłożem procesu nowotworowego są mutacje. Aby przysłowiowo „odkodować raka” w celu indywidualizacji leczenia, należy przeanalizować DNA i RNA wyizolowane z komórek nowotworowych oraz skorelować te dane z badaniami zarówno podstawowymi, jak i zakresu medycyny translacyjnej i badań klinicznych. Już dziś genetyczna analiza pojedynczych genów NRAS, KRAS, EGFR, BRAF czy HER2 należy do rutynowej diagnostyki molekularnej. Jednak wiodące ośrodki na świecie wraz z Centrum Onkologii im Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy wykorzystują znacznie poszerzoną informację genetyczną zawartą od kilkudziesięciu po kilkaset genów.

Innowacyjne technologie w aplikacjach klinicznych pozwalają stworzyć „odciski molekularne”, które dostarczają onkologom w naszym Centrum unikalnej informacji o profilu molekularnym badanego raka. Czasem posiłkujemy się analizą ekspresji genów by ocenić ryzyko wznowy raka piersi.

Przy pozostałych nowotworach wykorzystujemy łatwo dostępny materiał pooperacyjny utrwalony w formalinie i zatopiony w parafinie. Ta pozwala na analizę mutacji poprzez sekwencjonowanie nowej generacji od 50 do 400 genów. Raport opisujący wielogenowy profil molekularny komórek nowotworowych daje szczegółową informację onkologom, na które leki pacjent najprawdopodobniej najlepiej odpowie, a na jakie jest oporny.

Next article