Celem znacznej części zabiegów medycyny estetycznej jest poprawa wyglądu i stanu naszej skóry. Wykonuje się je przeważnie, choć nie tylko, na odsłoniętych częściach ciała, ponieważ skóra starzeje się tam najszybciej. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają na zwiększenie jej elastyczności i napięcia oraz pozbycie się drobnych zmarszczek. Do rewitalizacji i odmładzania skóry wykorzystuje się wiele różnych metod.
Lek. med. Przemysław Styczeń
Gabinet medycyny estetycznej w Warszawie
Do najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych należą różne rodzaje mezoterapii (igłowa, osoczem bogatopłytkowym, mikroigłowa), zabiegi z użyciem urządzeń laserowych (lasery frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne), światło IPL (fotoodmładzanie) oraz głębokie peelingi medyczne.
Mezoterapia igłowa polega na dostarczaniu do skóry kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, mikroelementy, polinukleotydy czy peptydy biomimetyczne. Odbywa się to za pomocą iniekcji, czyli przy użyciu strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu do mezoterapii.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje specyficzny preparat otrzymywany z własnej krwi pacjenta. Jest to stężona zawiesina płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza. Taki zabieg, określany czasami mianem „wampirzego liftingu”, posiada właściwości korzystnej biostymulacji komórek skóry, w tym fibroblastów, do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny oraz tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych w skórze.
Mezoterapia mikroigłowa to metoda kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez jej mechaniczne, bardzo gęste nakłuwanie wyjątkowo cienkimi igłami. Używa się do tego celu różnych narzędzi (Dermapen lub derma roller) i różnych długości igieł (od 0,25 do 2,5 mm). Nakłuwanie skóry na odpowiednią głębokość powoduje mechaniczną, bardzo intensywną stymulację fibroblastów.
Frakcyjne urządzenia laserowe (np. laser CO2, laser Er: YAG) działają poprzez kontrolowane uszkodzenie skóry za pomocą wiązki światła laserowego. Powoduje ona miejscowe uszkodzenie skóry wraz z następczą stymulację procesów naprawczych, które prowadzą do wytworzenia się nowego kolagenu.
Światło IPL o odpowiednio dobranym zakresie częstotliwości posiada wiele zastosowań. Służy do zamykania rozszerzonych naczynek w skórze, profilaktyki i leczenia trądziku różowatego, likwiduje przebarwienia i rumień naczyniowy oraz posiada działanie fotoodmładzające.
Kontrolowane złuszczanie naskórka jest bardzo korzystne dla skóry – oczyszcza ją, poprawia wygląd, wygładza i ujednolica koloryt. Peelingi pozwalają ponadto na normalizację pracy gruczołów łojowych, usuwają ze skóry powierzchowne przebarwienia oraz substancje toksyczne i pozostałości po kosmetykach. Głębokie medyczne peellingi medyczne nie tylko złuszczają i likwidują obumarły naskórek, ale także pobudzają mikrokrążenie w skórze.
Zabiegi rewitalizacji skóry polecane są wszystkim osobom, które chcą odmłodzić swoją twarz, zredukować objawy starzenia się i poprawić stan oraz kondycję skóry. Dużą korzyć odniosą z nich także osoby skarżące się na zmiany potrądzikowe, przebarwienia, worki lub zasinienia pod oczami, obwisłą skórę, teleangiektazje (pajączki naczyniowe), uszkodzenia posłoneczne lub nadmierne rogowacenie naskórka. Zabiegi rewitalizacji skóry są szczególnie wskazane u osób narażonych na negatywny wpływ takich czynników, jak: zanieczyszczone powietrze, palenie tytoniu (czynne lub bierne), alkohol, niewłaściwa dieta, stres, mała ilość snu czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.