Jedzenie nie powinno być tylko paliwem, ale również dostarczać przyjemności. Stawiamy również na jakość, bo nie da się zdrowo żyć, jedząc produkty niskiej jakości.
Mateusz Gessler
Kucharz, prowadzący program „Drzewo Marzeń” emitowany w stacji TVN
W jaki sposób komponować składniki w codziennej diecie, aby dostarczały jak najwięcej wartości odżywczych?
Stawiałbym przede wszystkim na wybór sezonowych produktów. To, że mieszkamy w danej szerokości geograficznej definiuje też to, co powinniśmy jeść, aby być zdrowymi. Dlatego wybierajmy to, co jest dostępne w danym momencie roku i w danym regionie. Kierujmy się przy tym tradycją polskiej kuchni. Produktów szukałbym na lokalnych ryneczkach, pytałbym o najlepszych dostawców, a kiedy już ich znajdziemy, to pytajmy ich o to, co mają najlepszego.
Polska kuchnia zdobywa coraz więcej sympatyków, ale wciąż mało o niej wiemy. Na czym ona polega?
Polska kuchnia wydaje nam się na pierwszy rzut oka dość monotonna, oparta na mięsie, ziemniakach i kapuście. Ale wszyscy, którzy nieco się w nią zagłębili, poznali jej bogactwo np. z książek Neli Rubinsteinn, wiedzą, jak bardzo jest ona ciekawa. Co ciekawe, można w niej znaleźć sporo potraw wegetariańskich. Jest też wiele sposób na jej urozmaicenie w zależności od tego, jakie produkty są dostępne. Polega ona przede wszystkim właśnie na wykorzystywaniu tych produktów, które są dostępne lokalnie w danym momencie roku. Poza tym, bazuje na zupach i kaszach. Szczególnie na jaglanej, której kiedyś na polskich stołach było bardzo dużo, ale zaczęły ją wypierać inne gatunki, np. komosa ryżowa. Chociaż kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych. Wystarczy poszukać w starszych książkach przepisów. Świetnym przykładem na bogactwo polskiej kuchii jest burak, który daje tak nieskończenie wiele możliwości przygotowania. Można go jeść na zimno, smażyć, osobiście lubię pokrojone w kostkę z sosem vinegret. Tych kombinacji może być naprawdę wiele, wystarczy tylko poświęć czas na znalezienie przepisów.
Jakich produktów nie powinno zabraknąć w naszym menu okresie jesienno-zimowym?
Na pewno powinny to być grzyby, dynia, jako dodatek polecałbym imbir. Poza tym, jeśli dobrze będziemy odżywiać się wiosną i latem, nasz organizm zmagazynuje potrzebne składniki mineralne, aby nie brakowało nam ich późną jesienią i zimą. Staram się, aby w tym okresie w mojej diecie nie brakowało witaminy C, która świetnie rozgrzewa organizm. Można ją znaleźć m.in. w cytrusach, a także suplementach diety.
Jak na co dzień udaje się Panu motywować swoich najbliższych do zdrowej diety? Czy są na to jakieś dobre i sprawdzone sposoby?
To bardzo dobre pytanie, bo kilka lat temu postawiłem sobie takie właśnie wyzwanie. Moja żona poprosiła mnie o wymyślenie przepisów na dietę pudełkową do naszej firmy Warszawski Dzień. Chodziło nam nie tylko o to, aby dieta była zbilansowana i dostarczała odpowiednią liczbę kalorii, ale także była smaczna. Zwłaszcza, że jeszcze kilka lat temu mało kto zwracał na to uwagę. Staramy się przekonać naszych klientów, a także wszystkich wokół, że jedzenie nie powinno być tylko paliwem, ale również dostarczać przyjemności. Stawiamy również na jakość, bo nie da się zdrowo żyć, jedząc produkty niskiej jakości.