Wypadanie włosów, nieregularne miesiączki, problemy metaboliczne czy zaburzenia psychiczne. Wszystkie te nieprawidłowości mogą wynikać ze złego funkcjonowania tarczycy. A tarczyca nie boli.
Lek. med. Magdalena Jagiełło
Specjalista endokrynologii oraz chorób wewnętrznych. Posiada duże doświadczenie z zakresu ultrasonografii oraz biopsji cienkoigłowej tarczycy, potwierdzone uzyskaniem odpowiednich certyfikatów. Jej praktyka zawodowa obejmuje przede wszystkim choroby tarczycy, a szczególnie chorobę Hashimoto. Ponadto zajmuje się zaburzeniami metabolicznymi, w tym insulinoopornością, oraz wieloma innymi schorzeniami z dziedziny endokrynologii. W zakresie jej zainteresowań znajduje się także antiaging, czyli szeroko pojęta medycyna przeciwstarzeniowa. W leczeniu stosuje nie tylko farmakoterapię, ale również uwzględnia nawyki, dietę i styl życia. Dzieli się szeroko swoją wiedzą prowadząc szkolenia oraz pisząc bloga dla pacjentów: doktormagda.pl
Za co odpowiada tarczyca i dlaczego jest ważna dla całego organizmu?
Hormony tarczycy wpływają na wszystkie układy. To nie jest tak jak w kardiologii, że gdy coś się dzieje, to pojawi się np. ucisk w klatce piersiowej. Tarczyca nie boli. Jej dolegliwości mogą się przejawiać na przykład poprzez zaburzenia miesiączkowania, bóle kostno-stawowe czy obniżenie nastroju, przyrost masy ciała albo wypadanie włosów.
Jakie są pierwsze objawy zaburzeń tarczycy i kto jest najbardziej narażony?
Pierwsze objawy mogą być bardzo różne. Można jednak wskazać kilka ich grup. Pierwsza to zaburzenia ginekologiczne – np. nieregularne miesiączki, problemy z płodnością. Druga to objawy natury estetycznej – wypadanie włosów, kruchość paznokci, rogowaciejąca skóra czy obrzęki. Jedni pacjenci zauważą u siebie problemy metaboliczne, a inni pójdą do psychiatry z zaburzeniami nastroju. Może być też tak, że tarczyca będzie funkcjonowała dobrze, i ktoś nie dowie się, że coś jest z nią nie tak, aż w badaniu USG zostaną wykryte guzki czy zmiany zapalne. Problemy z tarczycą w większości występują u kobiet – to ponad 80 proc. przypadków.
Jakie badania warto wykonać w celu oceny zdrowia tarczycy?
Najlepszym badaniem obrazowym jest USG, które pozwala nam zobaczyć, jak wygląda tarczyca. Robimy też badania krwi. Przesiewowo sprawdzane jest TSH, ale warto też zbadać hormony wolne (FT3 i FT4), a jeśli podejrzewamy chorobę autoimmunologiczną (np. Hashimoto, Gravesa-Basedowa – przyp. red.), to również przeciwciała tarczycowe.
Które składniki odżywcze wspierają pracę tarczycy i są niezbędne, aby prawidłowo funkcjonowała?
Są solidne badania na temat korzystnego wpływu na tarczycę cynku, selenu, witamin z grupy B, witaminy D3 i żelaza. Produkty, które będą je zawierały, są jak najbardziej wskazane. Czasami jednak trzeba się też wspomagać suplementacją. Z kolei jod w jednych chorobach tarczycy będzie działał korzystnie, a w innych – wręcz przeciwnie i będzie przeciwwskazany.