
Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska
Prekursorka w szerzeniu wiedzy o osi jelitowo-mózgowej, międzynarodowy ekspert, autorka ebooków, szkoleń na temat zdrowia oraz książek w tym bestselleru „Jelitowa rewolucja”. Założycielka Instytut Arcana.
Magnez to minerał o kolosalnym znaczeniu dla działania układu nerwowego. Jak się okazuje, sprawdza się też m.in. w zapobieganiu osteoporozie. Czym kierować się, suplementując magnez?
Jaką rolę w organizmie odgrywa magnez i jakie jest zapotrzebowanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia?
To minerał, od którego zależy ponad 600 szlaków enzymatycznych. Ma on znaczenie przede wszystkim dla funkcji nerwowo-mięśniowych. Bierze też udział w syntezie materiału genetycznego i białek, ma wpływ na metabolizm glukozy i wykazuje znaczenie w zapobieganiu osteoporozie Podstawowe zapotrzebowanie na magnez to około 350 mg dla mężczyzn i około 265 dla kobiet. Najnowsze wytyczne mówią jednak odpowiednio o 420 mg i 320 mg.
Jakie są objawy niedoboru magnezu?
Pierwszym takim objawem są niepożądane skurcze ciała, które mogą się różnie manifestować. Czasem będą to np. bolesne skurcze łydek, a niekiedy może to być nawet tężyczka, czyli mimowolne drgania twarzy czy rąk. Jedynym sposobem leczenia jest suplementacja magnezu w wysokich dawkach. Co ciekawe, niedobór magnezu objawiać się może także przez wzrost ciśnienia krwi, stąd bardzo przy nadciśnieniu trzeba kontrolować wysycenie tym pierwiastkiem. Warto też wspomnieć, że magnez niestety bardzo łatwo się wypłukuje z organizmu. Tracimy go zwłaszcza podczas stresu, ale i wskutek przyjmowania kofeiny.
Jakie są najlepsze praktyki dotyczące przyjmowania magnezu, aby maksymalizować jego korzyści zdrowotne?
Przede wszystkim trzeba być świadomym tego, że magnez występuje w różnych formach. Najlepiej przyswajalne są te, w których jest on związkiem chelatowym, związanym z aminokwasem lub organicznym, np. cytrynian magnezu. Z kolei tlenek czy siarczan magnezu nie wchłania się w ogóle, za to powoduje przeczyszczenie. Magnez łatwiej się przyswaja z witaminą B6, warto więc przyjmować je razem. Jeśli stosujemy go w celu zapobiegania osteoporozie, to zażywajmy go razem z wapniem. Stosunek wapnia do magnezu powinien wynosić 2:1.