Skip to main content
Home » Onkologia » Refundacja terapii leczenia raka jelita grubego
Onkologia

Refundacja terapii leczenia raka jelita grubego

refundacja
refundacja

W onkologii wciąż pojawiają się nowe terapie, które zwiększają szanse na skuteczne leczenie raka. Jednak dane z portalu Oncoindex wskazują, że prawie połowa z nich nie jest dostępna dla polskich pacjentów.

Agata Polińska

Wiceprezes Fundacji Alivia

W raku jelita grubego 3 z 6 rekomendowanych leków nie są refundowane. To oznacza, że NFZ nie zapłaci za terapie pomimo tego, że ich stosowanie jest zalecane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Pozostałe 3 terapie są refundowane, ale z poważnymi ograniczeniami. Wynikają one z restrykcyjnych kryteriów dostępu do leków, zatwierdzanych przez Ministerstwo Zdrowia. Brak skutecznych terapii to mniejsza szansa na opanowanie tej choroby, która jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród Polaków.

Postęp medycyny w wielu przypadkach pozwala zmienić raka jelita grubego w chorobę przewlekłą, która pozwala na normalne funkcjonowanie. Niestety, wciąż wiele osób czasowo lub na stałe musi zrezygnować z aktywności zawodowej z powodu leczenia, a osoby, które starają się godzić pracę i długotrwałe terapie, na własnej skórze doświadczają zmian w relacjach z kolegami, negatywnego nastawienia, niezrozumienia, lęku i odrzucenia. Dlatego tak ważne jest zerwanie z rakiem jako tematem tabu i edukacja społeczeństwa. W tym celu angażujemy się w kampanie społeczne, takie jak „Choroba? Pracuję z nią”. Chcemy zwiększać świadomości społeczną na temat osób, które pomimo chorób przewlekłych nie chcą korzystać z rent i zwolnień lekarskich, ale chcą prowadzić normalne, aktywne życie rodzinne i zawodowe.

Musimy pamiętać, że choroba nowotworowa to również wyzwanie finansowe, a koszty leczenia raka w Polsce są ogromne. Regularne dojazdy na terapie, konsultacje, badania wykonywane prywatnie, by ominąć kilkumiesięczne kolejki, a przede wszystkim koszty nierefundowanych leków i nowoczesnych zabiegów. Leczenie raka może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Wśród Podopiecznych Fundacji mamy obecnie ponad 30 osób walczących z rakiem jelita grubego, którzy proszą o wsparcie w swoich zmaganiach. Na leki przeznaczają po kilka tysięcy złotych miesięcznie. Pan Paweł z Dąbrowy za jedną dawkę nierefundowanego leku płaci 15 tysięcy złotych, a pan Dariusz ze Starachowic musiał dwukrotnie zapłacić 32 tys. zł za zabieg HIPEC, na który w ramach NFZ czeka się wiele miesięcy. Pani Maria z Kamienic do niedawna płaciła 11 tys. złotych za lek, który na szczęście od 1 listopada pojawił się na liście refundacyjnej. Są to sumy nieosiągalne dla większości chorych. Bez wsparcia Darczyńców nasi podopieczni byliby pozbawieni szansy na powrót do zdrowia.

Dlatego w ramach programu Skarbonka pomagamy gromadzić środki finansowe na pokrycie kosztów nierefundowanych wydatków. W walce z rakiem chorzy mierzą się z problemami finansowymi, strachem i poczuciem niesprawiedliwości w obliczu braku skutecznych leków. Dlatego Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Dzięki naszym portalom chorzy mogą znaleźć informacje o terapiach celowanych, dowiedzieć się, które terapie rekomendują naukowcy w poszczególnych rodzajach raka i które z nich są refundowane w Polsce. Mogą również wybrać najlepiej oceniany ośrodek onkologiczny w okolicy, przyjaznego lekarza, a także wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych.

Next article
Home » Onkologia » Refundacja terapii leczenia raka jelita grubego
onkologia

Leczenie czerniaka zaawansowanego w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie

W ciągu ostatnich 10 lat mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Polscy pacjenci mają dostęp do wielu rozwiązań terapeutycznych, które nie tylko ratują ich życie, ale również poprawiają jego jakość.

Prof.-dr-hab.-med.-Piotr-Rutkowski

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Jak kształtuje się sytuacja pacjenta w Polsce w porównaniu ze światowymi standardami w kontekście leczenia zaawansowanego czerniaka? Czy mamy obecnie dostęp do najnowszych terapii?

Leczenie zaawansowanego czerniaka w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie. Program lekowy jest elastyczny i obejmuje różne metody leczenia, w tym immunoterapię czy leczenie ukierunkowane molekularnie (leczenie celowane). W przypadku immunoterapii możemy zastosować immunoterapię w monoterapii (z zastosowaniem jednego leku) lub immunoterapię skojarzoną (z zastosowaniem dwóch leków). Leczenie ukierunkowane molekularnie stosujemy w przypadku stwierdzenia obecności mutacji w genie BRAF u pacjenta. Jak już wcześniej wspomniałem, program lekowy w Polsce jest na tyle elastyczny, że umożliwia w razie konieczności sprawne reagowanie i zamianę terapii lub jej ponowne włączenie. Kluczową informacją jest również fakt, że pacjenci mają dostęp do tego typu leczenia w 33 specjalistycznych ośrodkach, które są doświadczone w prowadzeniu takich terapii.

O czym świadczy obecność mutacji w genie BRAF? Czym charakteryzuje się leczenie pacjentów z tą mutacją?

Mutacja w genie BRAF występuje u około 50 proc. pacjentów z zaawansowanym czerniakiem. Efektem mutacji genu jest powstanie nieprawidłowego białka BRAF, które jest ważnym elementem szlaku sygnałowego w komórce, dającym sygnał do dzielenia i namnażania się komórek. Jeśli białko to jest nieprawidłowe, szlak sygnałowy jest zaburzony i komórka dzieli się nieustannie.

Obecność mutacji w genie BRAF najczęściej jest związana z czerniakami, które są zlokalizowane w miejscach nieuszkodzonych przez przewlekłe działanie promieniowania UV. Częściej występują u osób w młodszym wieku. Jest to mutacja, która powoduje bardziej agresywny przebieg czerniaka, natomiast jej obecność umożliwia wprowadzenie leczenia celowanego blokującego aktywność nieprawidłowego białka BRAF (lek anty-BRAF). W celu jeszcze skuteczniejszego zablokowania szlaku związanego z nieprawidłowym białkiem BRAF, stosujemy dodatkowo lek blokujący inne białko na tym szlaku – białko MEK. Mówimy wtedy o terapii celowanej anty-BRAF i anty-MEK.

Od września 2020 roku w leczeniu pacjentów stosowana jest terapia skojarzona anty-BRAF/anty-MEK enkorafenib z binimetynibem. Jak wygląda efektywność tej terapii i jakie korzyści niesie chorym?

Terapia skojarzona enkorafenibem z binimetynibem ma najlepszą tolerancję wśród trzech dostępnych w Polsce metod leczenia ukierunkowanego molekularnie. Mediana przeżycia chorych przyjmujących leczenie enkorafenibem z binimetynibem wyjściowo przekracza 33 miesiące, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem jak na chorobę przerzutową.

Terapia ta ma wysoką tolerancję – wykazuje mniej przypadków występowania np. gorączek wśród pacjentów w porównaniu do innych rozwiązań terapeutycznych. Dzięki temu pacjenci mają lepszy compliance, czyli zgodność, w przyjmowaniu leków bez przerw. Co więcej, ten rodzaj leczenia jest obecnie badany w kontekście innych przypadków. Wiemy już, że jest ono aktywne przy np. przerzutach do ośrodkowego układu nerwowego. To wszystko sprawia, że już niedługo będzie więcej wskazań do zastosowania tej skutecznej kombinacji lekowej.

Co dla pacjentów oznaczało rozszerzenie dostępu do terapii czerniaka zaawansowanego? Jak to wpłynęło na ich komfort życia?

Rozszerzenie dostępu do terapii leczenia czerniaka zaawansowanego wpłynęło głównie na poprawę przeżyć pacjentów z tym nowotworem. Jeszcze 10 lat temu tylko 3-5 proc. pacjentów z przerzutowym czerniakiem żyło dłużej niż 5 lat, obecnie jest to 40-50 proc., co stanowi niewiarygodną różnicę. Wiedząc jak dokładnie stosować te leki, mamy również coraz lepsze profile tolerancji oraz coraz sprawniej możemy zarządzać zdarzeniami niepożądanymi. Mamy bardzo dobre algorytmy postępowania zapewniające bezpieczeństwo pacjentom. Większość chorych może normalnie funkcjonować, a nawet pracować podczas leczenia. Mamy też możliwość tzw. wakacji terapeutycznych w immunoterapii, ponieważ w większości przypadków udokumentowano, że terapia ta nadal działa, mimo odstawienia aktywnego leczenia.

Next article