Skip to main content
Home » Skóra » Mężczyzna XXI wieku
Skóra

Mężczyzna XXI wieku

mezczyzna-XXI-wieku-wp
mezczyzna-XXI-wieku-wp

W przeszłości męska skóra i mięśnie były jedynie nośnikami wnętrza. To ciało kobiety mężczyzna podziwiał i zdobywał. W XXI wieku obserwujemy zmianę. Czym charakteryzuje się mężczyzna XXI wieku?

Bianca-Beata Kotoro

Psycholog, terapeuta, psychoseksuolog

To męskie ciało stało się obiektem zainteresowania i krytyki. Jest faktem, że obecnie mężczyźni są podobnie jak kobiety ofiarami „mitu piękna”. Obowiązujące wizerunki szczupłych, opalonych i zadbanych mężczyzn są wykorzystywane w popularnych czasopismach i reklamach telewizyjnych. Z tego powodu setki tysięcy mężczyzn nieustannie biega do solarium, na siłownię, na masaż, używa coraz to nowszych kremów i maseczek, przechodzi na coraz nowszą dietę cud, poddaje się skalpelowi chirurga plastycznego, stroi się…

Wygląd stał się jednym z istotnych czynników w walce o sukces zawodowy. Mężczyźni masowo poddają się zabiegom operacji nosa i odsysaniu tłuszczu oraz wstrzykiwaniu silikonu do klatki piersiowej i ramion. Kobiety coraz częściej i śmielej oceniają męskie ciało w kategoriach jego cielesnej atrakcyjności. Stało się ono przedmiotem fascynacji i pożądania. Obecnie mamy konkursy męskiej piękności, męskie streap-teasy oraz erotyczne występy umięśnionych tancerzy.

Mężczyzna XXI wieku wie, że nie tylko musi być profesjonalistą, ale także wyglądać profesjonalnie. W sytuacji wzrastającej konkurencji zawodowej ze strony kobiet i groźby bezrobocia, wśród mężczyzn powstało przekonanie, iż zawodowe kwalifikacje i kompetencje nie wystarczą do sukcesu społecznego – konieczna jest otoczka, czyli wspaniały wygląd i maniery.

Tak więc moda i kosmetyki sprawiają, że mężczyźni stają się „naprawdę MĘSCY”. W dzisiejszych czasach „nikt nie uwierzy mężczyźnie, że jest prawdziwy, gdy pachnie tylko wodą i mydłem.” Kategoria męskości nie ma charakteru esencjonalnego, raz na zawsze ustalonego. Kulturowe reprezentacje stanowią wyraz obowiązującej aktualnie wiedzy i prawdy odnośnie tego, co oznacza być mężczyzną. W każdym czasie i miejscu trzeba spełnić ustalone kryteria męskości. Obecnie należy realizować się zawodowo tak, by mieć czas na życie prywatne i nie zapominać o bywaniu tu i tam. Dbać o siebie pod względem fizycznym i psychicznym. Być dobrym ojcem, pracownikiem, szefem, wspaniałym synem i przyjacielem, cudownym mężem i kochankiem. Mieć wszechstronną wiedzę i obycie w świecie. Nie oczekiwać pochwał i gloryfikacji – znać swoją męskość, hołubić skromności. Z czasownikami typu: pranie, prasowanie, sprzątanie i gotowanie być „na ty”. Czy to paradoks? Nie to mężczyzna XXI wieku.

Next article
Home » Skóra » Mężczyzna XXI wieku
skóra

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na naszą skórę. Możemy ją jednak skutecznie chronić za sprawą dobrze dobranych filtrów przeciwsłonecznych, które powinniśmy stosować przez cały rok, a już szczególnie wiosną i latem.

Dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka

Specjalista dermatolog

Do jakich aspektów pielęgnacyjnych powinniśmy przykładać wagę w okresie wiosenno-letnim?

Kluczową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację naszej skóry w okresie wiosenno-letnim jest włączenie lub kontynuacja stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Oczywiście w zależności od pory roku filtry te różnią się od siebie stopniem ochrony. Jeśli chodzi o okres jesienno-zimowy, to mogą to być np. filtry, które są dodawane do produktów pielęgnacyjnych – kosmetyków kolorowych i kremów. Są to zazwyczaj wartości od 15 do 30 SPF. Natomiast wiosną i latem ochrona przeciwsłoneczna powinna być znacznie wyższa – należy stosować filtry SPF 30-50+.

Przed czym tak naprawdę chronią nas filtry przeciwsłoneczne? Jak powinna wyglądać regularna ochrona przeciwsłoneczna?

Ochrona przeciwsłoneczna ma dwa główne zadania – spełnia funkcję profilaktyki przeciwnowotworowej oraz przeciwstarzeniowej. Ochrona przeciwstarzeniowa jest związana ze względami estetycznymi, przeciwnowotworowa – zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak, który powstaje w wyniku krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce. Regularna ochrona przeciwsłoneczna to przede wszystkim codziennie stosowanie kremów z filtrem, minimum 15 minut przed wyjściem z domu. Należy pamiętać, że ich działanie trwa mniej więcej 3-4 godziny, dlatego wymagana jest reaplikacja. Szczególnie jeśli jesteśmy na plaży, uprawiamy sport, spacerujemy, wiemy, że możemy się spocić lub korzystamy z kąpieli wodnych – wtedy ponowne nałożenie kremu z filtrem jest obowiązkowe. Promienie ultrafioletowe odbijają się wtedy też od wody i od piasku, stąd też ekspozycja na słońce działa na nas z każdej strony. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie chronimy wyłącznie twarzy, ale całe ciało. Na rynku dostępna jest odzież przeciwsłoneczna, która filtry ma wplecione w tkaniny, jednak i tak na części odkryte należy zastosować krem z filtrem. Z zasady zalecamy też, by ograniczyć przebywanie na słońcu między godziną 11 a 15, mieć okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Czym powinniśmy kierować się przy doborze odpowiedniego kremu z filtrem?

Z pewnością bardziej efektywne są produkty stanowiące osobny, samodzielny filtr przeciwsłoneczny niż kosmetyki kolorowe lub pielęgnacyjne z dodanym filtrem. Niemniej, są one zawsze lepszym wyborem niż niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej w ogóle. Dodatkowo kremy z filtrem dzielą się na mineralne i chemiczne. Te pierwsze są idealne dla dzieci, osób chorych, u których potwierdzona jest nadwrażliwość na światło słoneczne oraz osób ze skłonnościami do przebarwień. Od niedawna dostępne są także filtry chroniące nie tylko przed UVB i UVA, ale też przed światłem widzialnym i podczerwienią. Filtry chemiczne mogą być stosowane przez większość osób (z wyjątkiem wymienionych wcześniej), a ich główną zaletą jest łatwiejsza aplikacja i niepozostawianie białego filmu na skórze. Filtry powinny być zużywane w danym sezonie – otwarty produkt, który miałby być użyty za rok, nie spełni swojej funkcji. Kluczowa jest również konsystencja kosmetyku. Mamy do wyboru mleczka, emulsje, spraye, lotiony, jednak wiemy, że kremy są najskuteczniejsze. Wiemy też, że lepiej jest użyć jakiegokolwiek produktu przeciwsłonecznego niż żadnego, ale kremy są bardziej treściwe.

Czy tylko w okresie wiosenno-letnim powinniśmy stosować kremy z filtrem?

Kremy z filtrem należy stosować zdecydowanie cały rok. Ekspozycja na światło ultrafioletowe występuje zawsze, gdy jest jasno. Nie ma znaczenia czy jest to dzień zimowy, czy też letni – cały czas jesteśmy eksponowani na ultrafiolet, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Zimą i jesienią można stosować filtry o niższej wartości SPF.

Next article