Podstawą podjęcia działań w życiu, pracy czy też w obszarze aktywności fizycznej jest nasza motywacja.
Martyna Nowak
Psycholog sportu, Polski Komitet Olimpijski
Motywacja to jedna z najważniejszych cech potrzebnych do osiągania celów. Nie tylko przybliża nas do naszych dążeń, ale pomaga w trudnych momentach w czasie treningu, startu, ale i w codziennej pracy. Motywacja jest szczególnie potrzebna, kiedy nie mamy chęci do pracy na treningu i pomaga nam podnieść się po przegranej. Trudnością wielu osób, które rozpoczynają przygodę z aktywnością sportową i mają problem z utrzymaniem motywacji, jest błędnie sformułowany cel i nadmierna koncentracja na nim. Zazwyczaj cel ten dotyczy osiągnięcia wyniku, brak jest natomiast wskazówek dotyczących drogi prowadzącej do jego realizacji. Cele krótkoterminowe, wyznaczenie sobie konkretnych zadań oraz nagradzanie siebie za najmniejsze postępy będzie wspierało chęć do aktywności. W sporcie najbardziej pożądana jest motywacja wewnętrzna, a więc działanie, którego celem jest osobista satysfakcja, a nie tylko otrzymywanie nagród z zewnątrz. Aby utrzymać motywację i koncentrację, warto skupić się na elementach, na które mamy wpływ.
Droga, która prowadzi do celu
W trakcie treningu i startu uwaga powinna być skierowania na zadania, czyli co mam konkretnie zrobić, aby trening był dobry lub aby osiągnąć założony cel startowy. Myślenie tylko o wyniku powoduje, że nie widzimy drogi, która do niego prowadzi. W sytuacji kryzysu często pojawiają się w głowie myśli, których treści mówią nam, że nie damy rady osiągnąć założonego celu. W takiej sytuacji warto podjąć dyskusję z tymi myślami, a wiec dostarczyć sobie argumentów, że jednak jesteśmy w stanie osiągnąć cel. Potrzebna jest do tego chęć i brak zgody na to, aby kryzys w postaci negatywnych myśli był przeszkodą w realizacji naszych marzeń. Nie mamy do końca wpływu na to, czy pojawi się sytuacja kryzysu, ale możemy zaplanować sobie wcześniej jakie strategie podejmiemy, kiedy on wystąpi. Warto przyjrzeć się treściom myśli, które nam przeszkadzają i pomagają oraz tak zaprojektować swój własny dialog wewnętrzny, aby pokonanie kryzysu odbyło się jak najszybciej.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Zaangażowanie w sport czy też rekreację ruchową ma wiele atutów w sferze mentalnej. Poprawa nastroju, samozadowolenie, pewność siebie, redukcja stresu i napięcia, przekonanie o własnej skuteczności i kontroli własnych działań to tylko niektóre z nich. Pokonywanie własnych słabości w ramach aktywności sportowej będzie też stanowić mocną podstawę przekonania, że jesteśmy w stanie stawić czoło trudnościom w różnych obszarach naszego życia.
Czytaj więcej na: www.martynanowak.com.